Miksi ei veroteta

Olen täällä suuresti ihmetellyt sitä, miksi ei saada pienintäkään kiinteistöveroa metsän omistajille, ja suurviljelijöille. Ainako ne pienimmät ja köyhimmät saa kaiken maksaa?
Minulla on tuossa pihassa autotalli/varastorakennus, maksan siitä kiinteistöveroa 171,40 euroa, ja maanpohjasta 24,26 euroa vuodessa.
Maatalouyrittäjät ei maksa halleistaan ja laitoksistaan mitään, ei metsistä, ei pelloista.
Ja sieltä ei ole tulossa penniäkään näihin talkoisiin. Onkohan tässä nyt oikeus, ja kohtuus. Kirjoittakaa ihmiset, mitä mieltä olette.Minäkin omistan vähän metsää, mutta olen valmis veroni maksamaan.
13100
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Vedä vittu päähääs, halleista yms, maksetaan kiinteistöveroa. Metsien tuotosta maksetaan veroa, peltojen samoin. Kiinteistö vero on tasa vero, vaikka tulot pyörii tappiolla ne on maksettava. Laitetaan maksu tulojen mukaan, loppuu lässytys.

Äänestä

Kaikki tuo tulosta vuosikymmenien kepu-johtoisesta politiikasta täällä Kekkoslovakiassa.
Kun EU-tukia muutama vuosi sitten leikattiin, käsitteli hallitus pikavauhtia tulonmenetyksen, lisäämällä "kansallista tukea".
Kovasti valittavat, että on vaikeaa ja ei kannata maanviljely. Mikä siinä sitten estää. Pistäkööt pillit pussiin. Kaupungissa asuva duunari saa kenkää persiille että heilahtaa, kun maailman alous menee alamäkeä.
Ilmeisesti ei niin kovin huonosti ihan kaikilla maajusseilla mene. Joka vuosi päivittyy traktorien mallit pihalla. Sellaisia n. 250 000 euron vehkeitä arvoltaan. Yhtään pienemmillä ei pärjää ? Kaikki pihapiirissä uutta. Rahaa tulee ovista ja ikkunoista. Näemmä.

Äänestä

Ompa aika öky autotalli, kun noin iso kiinteistövero. Ei taida ihan köyhintä kirpaista, montakohan autoa tallissasi asuukaan. Meidän pieni vanha kottero pärjää ihan hyvin ulkona ilman talliakin.

Luulet varmaan että setelit kasvaa puissa, senkun noukkii. Tervetuloa istuttamaan ja raivaamaan metsää. Taimetkaan ei ilmaisia ole ja monenlaista hoitovelvoitetta on. Tervetuloa tutustumaan. Voisin jopa harkita perityn melkein paljaaksi hakatun plänttini lahjoitusta sinulleniin pääsisit kateudestasi. Joka metsäkaupasta verot maksetaan ja puun hinta on alhaalla.

Äänestä

Voihan sitä noinkin ymmärtää että hyvin pyyhkii kun koneet vaihtuu ja vaikka värikin.
Yrittäjänä ymmärrän toista yrittäjää maatalous on perheyritys ja verottaja sanelee ehdot, jos ei ole velkaa pian loppuu elämä maatalouden parissa.
Monessa muussakin perheyrityksessä pätee sama, velatonta yritystä verotetaan niin rankasti että sitä on vaikea käsittää naapurin puolelta kädet taskussa kadehtien.

Äänestä

Joku vuosi sitten myin pienestä pläntistä metsää.
Asiointi metsänhoitoyhdistyksen kanssa, kaikenmoinen verolappujen täyttö.
Metsänhoitoyhdistyksen palkkio, myyntiverot, puhelinlaskut, bensat kulkemiseen, uudet taimet (oma porukka istutti), ensiharvennus.
250 euroa jäi vaivanpalkaksi. Eli 125 per nenä.
On suuri ero siinä onko pien- vai suuri omistaja.

Äänestä

Kaiken huippu on metsänhoitoyhdistyksen työnjohtokulut, kun istutimme talkoilla muutaman tuhatta tainta. Tultiin perikunnan metsäpalstalle omalla autolla satojen kilometrien päästä ja jouduttuun hotellissa yöpymäänkin. Se yhtiön ukko kävi vilaisemassa tieltä käsin ja joi meidän tarjoaman cocistölkin ja jutteli säästä.Taimetkin pitää hankkia tietystä paikasta. Eipä jäänyt siitä urakasta paljon nettoa ja hirvethän syö taimista aina suurimman osan ja metsäkoneet ruhjoo koko metsän pilalle.
Kun metsäautotie rakennetaan, sinne kyllä riittää väkeä valmiille toisten maksamalle tielle ajelemaan autolla lähelle marja-apajia.

Äänestä

Kerrankin viisasta puhetta siitä pahasta mitä kepu on saanut aikaan naassamme.
Sipilässä näkyvät samat vaaran merkit, jotta pistäkää muistiin.
Maalaiset myrkyttävät luonnon ja saastuttavat vedet ja heille maksetaan siitä.

Äänestä

Jos metsiin tulee vielä enemmän maksuja, niin tuottoa ei tule lainkaan, menee miinuksen puolelle.

Metsänomistaja maksaa joka myytävästä puusta veron ja
ennenkuin se myyntiin asti tulee, vuosia kuluu yli 50 v.

Jollei itse pysty enää taimikkoa raivaamaan, niin kyllä tulee kalliiksi, lähes 1000 e /ha. työpalkka.

Jos hirvet käy syömässä ja polkemassa taimet, tai myrsky
kaataa metsää, hukkaan menee maksetut työpalkat.

Vakuutukset ovat niin kalliita, sekä aina on jokin aukko, ettei korvausta makseta, ettei niistä ole mitään hyötyä.

Eri asia on suurtilalliset, heillä on paremmat mahdollisuudet metsänkin kanssa.

Äänestä

Kyllä kunnat nyt verottavat kiinteistöjä aika reippaasti. Meidänkin mökin kiinteistövero on noussut joka vuosi hiukan.
Kun rakennukset ovat vanhat ja tonttikin alle 1000 m2, niin täytyy olla joku prosenttikorotus. Kiinteistövero on nyt 180€ vuosi.

Pienkiinteistön sijainti kaavoitetulla alueella tähän vaikuttaa. Joku tehokkuusluku mainitaan laskussa. Mielelläni tämän maksan. Kotikatua huolletaan.

Äänestä

OLE TIETÄMÄTÖN....jokainen joutuu maksamaan veroa,jopa pienestä

kesämökin tontista..

Äänestä

Eikös kakkosasunnon tai kesämökin verottaminen ole erityisen kovaa?. En jaksaisi hoitaa kahta kiinteistöä. Matkatkin veisivät aikaa ja lisäkulua.
Sitten on tämä onneton kesämökkivarkaiden vierailuasiakin otettava huomioon. Mitään arvokasta ei kannata jättää mökille kun syksyllä lähtee talveksi pois.

Monet jättävät verhot pois ikkunoista niin rosvo näkee taskulampullaan, että mökki on tyhjä. ei kannata murtautua.

Äänestä

Kalskahtaapa kateelliselta. Kannattaisiko ottaa selvää - ensin.

Äänestä

Miksi ei veroteta, oikein vai ei

Vahvaa tietämättömyyttä tämän päivän metsätilan omistajasta. Myin oman 20 ha palstani pois kun enää jaksanut pikän automatkan päästä sitä hoitaa.
Myytävä puu oli jo plokattu pois. Taimikoiden istutukset, harvennukset vain jäljellä. Minun elinaikanani myymäni alue ei tuota.

On kaikenlaista riesaa. Hirvituhoja, tykkylumivahinkoja. Viimeinen niitti oli se kun salama iski kuivana aikana alueelle. Metsäpalo tuhosi paljon omaakin nuorta metsää.
Onneksi rankkasade itse sammutti niin että suurelta tulolta selvittiin. Vakuutus korvasi 1000€, mutta tappiolle toki jäin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikein vai ei kirjoitti:

Olen täällä suuresti ihmetellyt sitä, miksi ei saada pienintäkään kiinteistöveroa metsän omistajille, ja suurviljelijöille. Ainako ne pienimmät ja köyhimmät saa kaiken maksaa?
Minulla on tuossa pihassa autotalli/varastorakennus, maksan siitä kiinteistöveroa 171,40 euroa, ja maanpohjasta 24,26 euroa vuodessa.
Maatalouyrittäjät ei maksa halleistaan ja laitoksistaan mitään, ei metsistä, ei pelloista.
Ja sieltä ei ole tulossa penniäkään näihin talkoisiin. Onkohan tässä nyt oikeus, ja kohtuus. Kirjoittakaa ihmiset, mitä mieltä olette.Minäkin omistan vähän metsää, mutta olen valmis veroni maksamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu