Hermoromahdus

banana1

Elämän tilanne vaikea, juuri eronnut ja eroprosessi päällä, lapseen liittyvät huolet (hänen mielenterveys, mies käyttäytyy huonosti lapsen nähden minua kohtaan (miten vaikuttaa lapseen). 3kk kestävö suhde jossa luulimme etenevämme hitaasti mutta ei se niin mennytkään vaan mulla alkoi ahdistaan jo kerran kk näkeminen, katkaisin sen ja romahdin siitäkin (surin enemmän mitä edellistä eroa). Rahahuolet.

Paljon isoja asioita joita kannoin ja luulin jaksavani kantaa mutta viikko sitten romahdin, olo oli epätodellinen, ahdistunut, masentunut, huonosti nukuin (lapsi sairaana niin herätteli ihan kokoajan), itkuinen kokoajan. Ei ruokahalua.

Nyt pahin tuntuis olevan takanapäin, nukun ja nukahdan hyvin. Olo on hiukan hutera, tuntuu ettei osaa kunnolla puhua varsinkin jos oudomman kans puhuu. Väsyn aika helposti.

Tänään on töihin meno, pitää yrittää ottaa rauhallisesti.

Kanssasisaret!! analysoikaa kanssani tätä tilannetta, olenko tulkinnut tapahtumat oikein? miten hoitaa itseä nyt kun tuntuu että olen "toipilas", uskallanko töihin?

2

3132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Voimia sulle, tämä varmaan on sinun elämäsi koettelemus. Monenlaisia ongelmia kasaantunut – niin kuin usein juuri avioeroon kasaantuu. Ei ole ihme, jos olet uupunut ja ahdistunut.

      Useat ihmiset tarvitsevat tässä kohdassa sairauslomaa. Siksi, että kuvaamasi elämäntilanne on niin vaikea ja jo päivästä toiseen selviäminen vaatii paljon voimavaroja. Onko mahdollista, että menet keskustelemaan työterveyslääkärin kanssa? Vai oletko jo ollut sairauslomalla?

      Monet ihmiset tarvitsevat terapeuttia tai muuta ammattiapua avioeron käsittelyyn. Miltä kuulostaisi, jos kävisit ammattilaisen kanssa läpi elämäntilannettasi? Seurakuntien perheneuvonta on ilmaista.

      Toivon, että saat tukea myös läheisiltäsi, usein ystävät ovat juuri tällaisessa tilanteessa korvaamattomia. Lapsesi ansaitsee sen, että hoidat itsesi kuntoon ja jaksat olla äiti hänelle myös tässä tilanteessa.

      Siunausta sinulle, selviät kyllä!
      Päivi-pappi Hämeestä

    • haeapua

      Lapsesi vuoksi sinun pitää hakea apua.

      Voit tehdä masennustestin

      http://www.salo.fi/terveyspalvelut/terveysasemien_palvelut/aikuisneuvonta/masennus/

      varaa aika vaikka sairaanhoitajalle, kerro romahduksestasi. ota tuo testi mukaan.

      Ystäväni, yksinhuoltaja on nyt saanut apua vaikeaan elämäntilanteeseensa. Ensin pääsi juttelemaan sairaanhoitajalle, mistä nyt ei varsinaisesti ollut apua. Nyt lääkärillä ja mahdollisesti pitkä sairasloma tiedossa.

      Valvominen uuvuttaa ketä tahansa.

      Itse olen kokenut masennuksen ja uupumisen. Vuosikymmeniin en hakenut apua mistään, mutta sitten kun romahdin kunnolla sain apua sairaanhoidosta ja minut otettiin todesta. Helppoa ei ole vieläkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      92
      1423
    2. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      184
      1390
    3. 76
      1165
    4. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      90
      1115
    5. Tekis mieli tulla rakastelemaan sua nyt heti

      Heti eikä kolmastoista päivä.
      Ikävä
      81
      975
    6. j miehelle

      Mitä meille oikein tapahtui?
      Ikävä
      82
      971
    7. Me emme...

      Näe, emmekä kuule toisiamme. Ajattelen silti sinua joka päivä💔
      Ikävä
      39
      942
    8. Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa

      Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa
      Kemijärvi
      66
      885
    9. Satonen Kelaan, on paras mies ?

      Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v
      Kansallinen Kokoomus
      68
      866
    10. Korjaamo Kiesifix

      Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/
      Oulainen
      5
      841
    Aihe