Hermoromahdus

banana1

Elämän tilanne vaikea, juuri eronnut ja eroprosessi päällä, lapseen liittyvät huolet (hänen mielenterveys, mies käyttäytyy huonosti lapsen nähden minua kohtaan (miten vaikuttaa lapseen). 3kk kestävö suhde jossa luulimme etenevämme hitaasti mutta ei se niin mennytkään vaan mulla alkoi ahdistaan jo kerran kk näkeminen, katkaisin sen ja romahdin siitäkin (surin enemmän mitä edellistä eroa). Rahahuolet.

Paljon isoja asioita joita kannoin ja luulin jaksavani kantaa mutta viikko sitten romahdin, olo oli epätodellinen, ahdistunut, masentunut, huonosti nukuin (lapsi sairaana niin herätteli ihan kokoajan), itkuinen kokoajan. Ei ruokahalua.

Nyt pahin tuntuis olevan takanapäin, nukun ja nukahdan hyvin. Olo on hiukan hutera, tuntuu ettei osaa kunnolla puhua varsinkin jos oudomman kans puhuu. Väsyn aika helposti.

Tänään on töihin meno, pitää yrittää ottaa rauhallisesti.

Kanssasisaret!! analysoikaa kanssani tätä tilannetta, olenko tulkinnut tapahtumat oikein? miten hoitaa itseä nyt kun tuntuu että olen "toipilas", uskallanko töihin?

2

3256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Voimia sulle, tämä varmaan on sinun elämäsi koettelemus. Monenlaisia ongelmia kasaantunut – niin kuin usein juuri avioeroon kasaantuu. Ei ole ihme, jos olet uupunut ja ahdistunut.

      Useat ihmiset tarvitsevat tässä kohdassa sairauslomaa. Siksi, että kuvaamasi elämäntilanne on niin vaikea ja jo päivästä toiseen selviäminen vaatii paljon voimavaroja. Onko mahdollista, että menet keskustelemaan työterveyslääkärin kanssa? Vai oletko jo ollut sairauslomalla?

      Monet ihmiset tarvitsevat terapeuttia tai muuta ammattiapua avioeron käsittelyyn. Miltä kuulostaisi, jos kävisit ammattilaisen kanssa läpi elämäntilannettasi? Seurakuntien perheneuvonta on ilmaista.

      Toivon, että saat tukea myös läheisiltäsi, usein ystävät ovat juuri tällaisessa tilanteessa korvaamattomia. Lapsesi ansaitsee sen, että hoidat itsesi kuntoon ja jaksat olla äiti hänelle myös tässä tilanteessa.

      Siunausta sinulle, selviät kyllä!
      Päivi-pappi Hämeestä

    • haeapua

      Lapsesi vuoksi sinun pitää hakea apua.

      Voit tehdä masennustestin

      http://www.salo.fi/terveyspalvelut/terveysasemien_palvelut/aikuisneuvonta/masennus/

      varaa aika vaikka sairaanhoitajalle, kerro romahduksestasi. ota tuo testi mukaan.

      Ystäväni, yksinhuoltaja on nyt saanut apua vaikeaan elämäntilanteeseensa. Ensin pääsi juttelemaan sairaanhoitajalle, mistä nyt ei varsinaisesti ollut apua. Nyt lääkärillä ja mahdollisesti pitkä sairasloma tiedossa.

      Valvominen uuvuttaa ketä tahansa.

      Itse olen kokenut masennuksen ja uupumisen. Vuosikymmeniin en hakenut apua mistään, mutta sitten kun romahdin kunnolla sain apua sairaanhoidosta ja minut otettiin todesta. Helppoa ei ole vieläkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      87
      10618
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      244
      4550
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      163
      3933
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      165
      3429
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      65
      3240
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      65
      2984
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2622
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      25
      2200
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      64
      1762
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      162
      1497
    Aihe