Windows xp poistoon ja Linux tilalle, mutta mikä distro toimii sujuvasti?
Koneessa 2Mt muistia ja 160Gt hdd. Lähinnä kiinnosta kokemukset josko joku asentanut ko. laitteeseen linuxin. Goglailin tovin, muttei tullut juuri selkoa tullut. Nuo Asuksen pikkuläppärit nähtävästi eroavat paljon sisuskaluiltaan kun eri malleja on paljon.
Koneessa 2Mt muistia ja 160Gt hdd. Lähinnä kiinnosta kokemukset josko joku asentanut ko. laitteeseen linuxin. Goglailin tovin, muttei tullut juuri selkoa tullut. Nuo Asuksen pikkuläppärit nähtävästi eroavat paljon sisuskaluiltaan kun eri malleja on paljon.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Linux Mint 13 Mate.
http://www.linuxmint.com/edition.php?id=103
http://linuxmint.com/rel_maya.php
Poista medibuntun ohjelmistolähde, jos asennat Mint 13:sta.
http://blog.linuxmint.com/?p=2469
gksudo pluma /etc/apt/sources.list
poista rivi deb http://packages.medibuntu.org/ precise free non-free ja tallenna ja päivitä ohjelmistolähteet.
sudo apt-get update
kylläkin xfce-ikkuna managerilla. Monet entiset xp-käyttäjät ovat olleet mielissään siitä.
Itse olen pitänyt enemmän MATEsta ja sitä enemmän XP:n kaltaisena.
Noh, voihan ne vaikka kaikki ikkunamanagerit asentaa ja etsiä mieleisensä.
Ubuntu 12.04 LTS. Turvallisin ja löytyy kunnolla tukea.
http://www.ubuntu-fi.org/lataa.html
Toimiiko tuo Ubuntu sujuvasti? Tuossa eeepc:ssähän on Atom 1,6Ghz suoritin, eikä taida olla mitään grafiikkakiihdyttelyjä. Käyttö ei ole juuri nettiselailua ja sähköpostia kummenpaa. Miten olisi helpointa kokeilla live usbi-tikulta?
Toimii ainakin huomattavasti nopeammin kuin xp. Live kokeilut ovat hitaita.....
https://help.ubuntu.com/community/EeePC
Toimii, mutta siitä sujuvuudesta voi olla kahta eri mieltä.
Luulisin Lubuntun toimivan sujuvasti.
Kirjoittaja ei ole poistanut tätä viestiä.
;D
2Mt muistia :)
Asuksen saman mallin sisälläkin voi olla ties mitä roinaa. Mitä nyt on nurkista sattunut löytymään. Varsinkin wlan-kortteja on jos jotakin sorttia.
Minulla on ko. koneessa Fedora 20 ja XFCE4-työpöytä. Toimii omiin tarpeisiin ihan hyvin. Muistia koneessa 1Gt. Myös Ubuntu (Xubuntu) testattu ko. koneessa.
Kiintolevyillä on useita osioita, joten kannattaa hieman selvitellä, mille osioille Linux:in asennat.
Kokeile Puppy lucid versiota http://www.mediafire.com/folder/dc28t2rkua3kw/Disk_Images-5.2.8.6
Ja Puppy valmiiksi suomenkielisenä:
http://keijos.arkku.net
Nyt on Linux Mint 13 Mate käytössä liveusbilta ja alkoi pelittämään vaivatta. Wifi-verkko toimii ja äänet toimii, langaton hiiri toimii. Nuo oli kompastuskivinä aikaisemmissa vuosien takaisissa Linux kokeiluissa. Tämä Mint toimii ripeämmin usbitikulta kuin WinXP konsanaan.
Kovalevyllä on kaksi levyasemaa windows käytössä. Jos asentelen tämän kovalevylle, niin osaako säilyttää WinXP asennuksen ja levyasemien tiedot?
Tein keijon langpack-fi-0.4 paketista oikean pet-paketin, joka asentuu hiirellä klikkaamalla. Paketin voi ladata Ubuntu One:sta
http://ubuntuone.com/3yTOXwmNxbElBtyfkuL2sV
Kuva suomenkielisestä Precise Puppysta.
http://ubuntuone.com/04fMtpzC6CHi8f55G51Rju
Säilyy jos valitset jonkin muun asennusvaihtoehdon kuin "käytä koko levyä". Eheytä XP ennen asennusta.
Lopulta kiintolevylle asentui kuitenkin kokeilun jälkeen Lubuntu 13.04. Eletään nyt sitten tämän kanssa tästedes. Toimivalta vaikuttaa tämäkin. Win XP jäi vielä rinnalle hätävaraksi, kunnes kaikki tarpeellinen on siirretty Lubuntuun, sähköpostit, dukumentit jne,
Tuossa Mintissä ei löytynyt Chromium selainta, vaikka kaipa senkin olisi jostain saanut asennettua.
Kyllä löytyy Mintiin Chromium, ihan normaalisti pakettivarastoissa olis ollut. Mikä järki oli asentaa Lubuntu 13.04 jonka tuki on jo päättynyt? Olisit asentanut sitten 12.10 joka on pitkän tuen LTS versio tai suoraan uusimman. Meni vähän väärin.
No tuo 13.04 oli Unetbootinin valikossa, joten sen paremmin tietämättä laitoin sen. Mikä Mintti tuohon otsikon eeepc koneeseen kannattaisi sitten laittaa? Tai vastaavasti mikä Lubuntu? Mitä eroa noissa oikein on? Hieman erilaisten työpöytien kanssa kyllä pärjää. Tavoitteenahan olisi sujuvasti pyörivä köykäinen asennus. Tuommoinen Long Term Support olisi tietenkin hyvä lisä, mutta eipä käynyt mielessä.
Lubuntuista ainoa asennuskelpoinen vaihtoehto taitaa olla 13.10 koska 12.04 tuki päättyy sekin tässä kuussa.
Ensimmäinen oikeasti LTS (5 vuoden elinkaari) versio Lubuntusta tulee olemaan 14.04 joka kyllä julkistetaan (ehkä) 17. päivä kuluvaa kuuta mutta minkään käyttöjärjestelmän asentaminen heti julkistuksen jälkeen ei yleensä ole hyvä ajatus ellei tarkoitus ole manifestoida pioneerihenkeä, riskinottokykyä ja intiaanin kärsivällisyyttä.
Entä onnistuuko ta i kannattaako tuon 13.04 päivitys 13.10 ?
Päivitys 13.04 -> 13.10 onnistuu kyllä. Ja se onkin välttämätöntä, kun 13.04:n tuki on loppunut.
Päivitys on kuitenkin aika hidas proseduuri verrattuna uudelleenasennukseen.
Miten tuo uudelleenasennus onnistuu siten että käyttäjien home-kansiot säilyy. Samoin olisi suotavaa että win xp säilyisi koneella.
Jos olet tehnyt erillisen /home osion niin silloin ei mitään ongelmaa. Jos et ole tehnyt, niin sitten joudut hieman askartelemaan, eli vaihtoehtoina on käyttää entistä osioa /home osiona ja tehdä uusi juuriosio /
GParted liveCD:tä on hyvä työkalu osioiden tekemiseen ja kokojen muuttamiseen. Juuriosiolle noin 10-15 GB , swapille 2 GB ja loput /home osiolle
Kun asennat, niin älä käytä niitä automaattisia asennusvaihtoehtoja, vaan valitse vaihtoehto "osioi itse".
>>Miten tuo uudelleenasennus onnistuu siten että käyttäjien home-kansiot säilyy.> olisi suotavaa että win xp säilyisi koneella.
Osaisiko joku neuvoa tarkemmin tuon päivityksen 13.04 -> 13.10 tekemisessä, esim komentoriviltä käsin?
Ohjelmistopäivitykset ei päivitystä tee, vaikka kysyykin hyvksytäänkö se?
En tässä vaiheessa ala kiintolevyn osiointien kanssa harjoittelemaan.
Ubuntussa on updatemanager tms., joka tarjoaa ko. päivitystä. Päivitys toki vaatii toimivan ja luotettavan nettiyhteyden. Ubuntut olen päivittänyt jo vuosia versiosta seuraavaan. Nyt käytössä Ubuntu 14.04 Beta, joka päivittyy 17.4. 2014 valmiiksi Ubuntu 14.04 LTS Trusty:ksi.
http://packages.ubuntu.com/search?keywords=update-manager&searchon=names&suite=raring§ion=all
Paketti: update-manager (1:0.186)
GNOME application that manages apt updates
http://itsfoss.com/upgrade-to-ubuntu-13-10-beta/
Muokkaa /etc/apt/sources.list tiedostoa vastaamaan uudemman jakelun tietoja ja päivitä.
http://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=42&t=161640&p=832223#p832223