Minkälaista on työssäoppiminen? Siltä ajaltahan ei saa palkkaa, vain sitä opintotukea? Onko työssäoppimisessa kesällä yhtään opiskelijalla kesälomaa, esim viikko tai kaksi?
Auttaako koulu lainkaan etsimään työssäoppimispaikkaa opiskelijalle? Entä jos ei löydä työpaikkaa lainkaan?
Kyse siis aikuiskoulutuksen työssäoppimisesta.
Onko kellään kokemuksia?
Työssäoppiminen aikuiskoulutuksessa
1
403
Vastaukset
- lho2
Lähihoitajaopiskelija olen ja työssäoppiminen on ihan tavallista työn tekemistä. Työparina kulkee koko jakson ajan oma työpaikkaohjaaja joka neuvoo ja opastaa mitä, miten ja miksi tehdään. Työpaikkaohjaajana toimii joku vakituinen työntekijä kyseisellä työpaikalla. Palkkaa et saa, vaan ainoastaan sitä rahaa millä muutenkin rahoitat opintosi. Ateriakorvausta meillä saa koululta 3e/työssäoppimispäivä.
Työssäoppimisjaksojen pituus vaihtelee mutta meillä on 4-5 viikon jaksoja joihin tulee vielä yksi näyttöviikko perään lisäksi, on siis näyttötutkinto. Näyttöviikolla tehdään ihan normaalisti niitä töitä mitä ollaan tehty siihenkin asti, mutta työpaikkaohjaaja vaihtuu arvioijaksi ja siinä vaiheessa täytyy itsenäisesti hallita kaikki perushommat. Toki aina voi tulla tilanteita joita ei ohjaajan kanssa tullut vastaan mutta silloin vain reilusti sanoo arvioijalle että tästä ei ole kokemusta ja pyytää opastusta.
Meillä ei ole koulua eikä siten työssäoppimistakaan kesällä vaan normaali loma kesä-elo jolloin voi vaikka yrittää saada keikkatöitä/sijaisuuksia. Paikat tulevat meille koulun puolesta, mutta on ihan koulusta ja alasta kiinni onko näin vai joutuuko etsimään itse. En osaa sanoa mitä sitten jos ei millään löydä paikkaa, mutta veikkaisin että opinnot jäätyvät siihen kohtaan kunnes jotain löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2592727Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172197Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391934- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois961599Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081313- 671220
- 251141
- 501103
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751083