Noin 2500€ maksanut Golfosake myyty 2013 (sairauden vuoksi) 1 €:lla.
Lisäksi myyntikuluja 300 €.
Hankinta-aika 2000. ( 13 v.)
Kuinka vähennetään henkilöverotuksessa tappio ?
Golf osakkeen myynti tappion verovähennysoikeus.
6
2236
Vastaukset
- Voihan sitä yrittää
Periaatteessa niin, että myyntihinnasta 1 € vähennetään hankintahinta ja myyntikulut eli 2800 €. Lopputuloksena verotettavaa tappiota 2799 euroa. Hankinta-ajalla ei ole tässä tapauksessa vaikutusta.
Toinen juttu on se, mitä verottaja lopulta hyväksyy tappioksi. Golfosakkeella ei ole sellaista julkista hintaa kuin pörssiosakkeella, mutta noin halpa myyntihinta saatetaan katsoa lahjoitukseksi. Ostaja ei joudu maksamaan lahjaveroa, mutta myyjä voi joutua perustelemaan alhaisen hinnan. Veronkiertopykälä on niin väljä, että sen soveltaminen tällaiseen tapaukseen ei ole mahdotonta. - MattiP
Joo.
Kyllä tässä oli tarkoitus vain päästä eroon käyttämättömästä G-osakkeesta. Kaksi vuottta yritin myydä Golf pörssissä, aina vain hintaa pudottaen. Ikävä maksaa korkeita, pakollisia vastikkeita. G-osake kauppa on pitkään jo ollut täysin tappiollista. Kun pelioikeuksia voi ostaa pilkkahintaan niin osaketta EI kannata ostaa.
Tarkoitin myös mistä vähennetään ? Ilmeisesti vain pääomatuloista, joita on sijoituasunnon vuokratulot.
Mutta minkälaisella ajanjaksolla vähennyksiä (yritetään) tehdään. Seuraavat 5 vaiko 10 v. ?- Voihan sitä yrittää
Jos markkinatilanne tosiaan on noin huono, silloinhan sinulla on perusteet halvalla myymiseen ja tappio varmasti hyväksytään. Tappio voidaan kuitenkin vähentää vain luovutusvoitoista, ei muista pääomatuloista. Vahvistettu tappio säilyy nykylainsäädännön mukaan viisi vuotta syntymävuotensa jälkeen.
- verojuristi
Luovutustappio on vähennettävissä vain luovutusvoitoista ei lainkaan muista pääomatuloista kuten vuokrista tai osingoista.
- Martinus
13.3.4 Perheen käyttämän auton tai veneen myynnistä syntynyt tappio
Tavanomaisen koti-irtaimiston lisäksi myös muun siihen rinnastettavaa henkilökohtaiseen käyttöön tarkoitetun omaisuuden luovutustappio on vähennyskelvoton. Oikeuskäytännössä (KHO 17.11.1997 taltio 2901) verovelvollisen ja hänen perheensä käyttöön hankittu henkilöauto on katsottu tavanomaiseen koti-irtaimistoon rinnastettavaksi, henkilökohtaiseen käyttöön tarkoitetuksi omaisuudeksi, jonka luovutuksesta syntynyt tappio ei ole vähennyskelpoinen.
Yllä mainitusta ratkaisusta ilmenevää periaatetta voidaan soveltaa myös esimerkiksi verovelvollisen tai hänen perheensä käyttöön hankitun soutu-, moottori- tai purjeveneen luovutuksesta syntyvään tappioon. Myöskään henkilökohtaisessa käytössä olleiden moottoripyörien, perämoottorien, moottorikelkkojen, moottorikäyttöisten ruohonleikkureiden, jyrsinten taikka muiden työkoneiden luovutuksesta syntynyt tappio ei ole vähennyskelpoinen.
Niin ikään harrastuksia varten hankittuja hevosia tai golf-osakkeita pidetään TVL 50 §:n 2 momenttia sovellettaessa lähinnä koti-irtaimistoon rinnastettavina henkilökohtaiseen käyttöön tarkoitettuna omaisuutena. Niiden tappiollisesta luovutuksesta ei vahvisteta luovutustappiota. - Erkkimerkkis
Ei tainnut enää kirjoituksesi aloittajaa auttaa, olit neljä vuotta myöhässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1604913Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621555- 121469
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211391Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s71119Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951027Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40947Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298915- 150810
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu278729