zurich

sveitsi

olen lähdössä zurichiin ja kaikenlaiset matka vinkit ja kokemukset ovat tervetulleita!

5

1822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alphonse

      Keskeinen vinkki on se, että ota paljon rahaa mukaan. Zürich on yksi Euroopan kalleimpia kaupunkeja.

    • käynyt

      Halpa paikka ei tosiaan ole mutta käymisen arvoinen. Itse olin kesällä siellä ja tein lisäksi junamatkan Zürichista Luganoon. Oli jo maisemien puolesta upea, Lugano samoin.

    • greippi

      moi. mä oon kans menos ens vuodeks zurichiin, et jos oot löytäny jostain jtn hyödyllistä tietoo, infoo mua ihmeessä! kuin pitkäks aikaa oot menos ja mitä tekee? :) ([email protected], jos haluut keskustella enemmän... :)

    • jona

      tuosta kun lähdet zurich-järven vasenta rantaa n 30km vaikka paikallisjunalla niin sieltä löytyy kiva pikkukaupunki nimeltä rapperswill, siellä on mm suomalaisia jääkiekkoilijoita ja vanha linna missä oli ainakin aikaisemmin kaikkien euroopan linnojen pienoismallit, hieno vanha kaupunki ja halvempi hintataso kuin zurichissä, samalta kohtaa pääsee siltaa pitkin järven yli ja vähän matkaa vastapäisille vuorille löytyy einsidelnin luostari, näkemisen arvoinen
      hyvää matkaa

    • kaupungissa asunut

      No hintataso on suhteellista. Ei Zürichissä enempää rahaa mene kuin Helsingissä :-)

      Hieno kaupunki, mutta niin ovat monet muutkin Sveitsissä. Luzern olisi mainio paikka viikonloppuvisiitille. Graubündenissä olisi upeita maisemia.

      Jos on kuumaa, niin käy uimassa Limmat-joessa kaupungin keskustassa, niin paikallisetkin tekevät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      324
      1846
    2. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    3. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1294
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      134
      1167
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      82
      983
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      85
      891
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      853
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      118
      814
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      790
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      746
    Aihe