Voisiko joku kertoa, mikä tämä on ja millä poistan, jos on vaarallinen?
Klikatessani sivuhistorian auki heti aloitusivun jälkeen (google) on tämmöinen ilmestynyt jo sivuhistoriaan. Sivun vasemmmassa yläkyulmassa on kuva lahjapaketista, muuten sivulla ei ole mitään.
Liittyy jotenkin vaccint.com- sivustoon, jossa en tietämäni mukaan ole vieraillut, mutta josta uhkailmoitus McAfeelta.
Klikatessani sivuhistorian auki heti aloitusivun jälkeen (google) on tämmöinen ilmestynyt jo sivuhistoriaan. Sivun vasemmmassa yläkyulmassa on kuva lahjapaketista, muuten sivulla ei ole mitään.
Liittyy jotenkin vaccint.com- sivustoon, jossa en tietämäni mukaan ole vieraillut, mutta josta uhkailmoitus McAfeelta.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Katso selaimen liitännäisistä että onko siellä mitään epäilyttävää.
Työkalut/lisäosat/liitännäiset:kö???(lisäosien hallinta)
siellä ei ole muuta kuin:
adobe acrobat
conduit plugin
google update
mcafee
microsoft drm
ms media player
quictime plug in
shockwave flash
media player
Yahoo active X plug in bridge
Nämä "käynnistä aina"
Oliko edes oikea paikka tutkia?
Kyseessä voi olla tavallinen nettisivu johon olet vahingossa mennyt jossakinvaiheessa.
Eli kokeilisin poistaa selaustiedot ja katsoisin että tuleeko tuota enää.
Siis puhutaanko "sivuhistoriasta"?
Sivuhistoria tyhjentyy aina suljettaessa ff. Eikös tämän pitäisi silloin riittää, ja tuo sivu siis ilmaantuu siltikin sivuhistoriaan, kun avaan netin.
Siis korjattakoon; avasin uuden selaimen ja siihen ei ilmestynyt. Siis näyttäisi aukeavan näillä tiedoin silloin, kun kone käynnistetään ja eka kerran aukaisee netin.
Oletko kokeillut Adblock plus mainostenestäjää? Auttaako se tähän?
Vapunen,
Tämä MAM... siis ilmestyi taas, kun koneen käynnisti ja avasi netin.
Adblock plus on tilassa aktiivinen; muuta en osaa sanoa. Siinä on teksti: Tämän sivun estetyt elementit 0/10
Sinisessä yläpalkissa siis tuo "mam v1.13.0.17 ", samoin kuin tuossa sivun nimeä osoittavassa lootassa
osoiterivillä: http://app.mam.vaccint.com/getapp/sa/CT2611275/mam.html?ctid=CT2611275&isModule=true
ja koko sivu siis tyhjä lukuunottamatta pientä lahjapakettia vas.yläkulmassa.
nortonin arvio sivusta http://ra.fi/Kuv9
Selaimen nollaus voi poistaa tuon.
Mikä on selaimesi kotisivu?
vapunen,
Nollaus on tehty, kiitos vinkistä.
En nyt sitten tiedä tuon tehoa ennenkuin seuraavan kerran käynnistän koneen ja avaan selaimen eli aamutuimaan, jolloin näen häipyikö tuo seuralainen.
Mutta kiitos tuosta siivousvinkistä varmaan asiallinen ihan muutenkin!
Tuun sitten kyseleen lisää apuja jos vielä tämänkin jälkeen ilmestyy.
Ja tuota nortonia en nyt sitten tietenkään uskaltanut aukoa, onko turvallinen tuo linkki?
On turvalllinen.
Jeps, kiitosta vaan.
Toivottavasti kuitenkin häippäsee vaikkei mikään pahis ollutkaan.
Noniin, tämä viimeinen tp sitten auttoi, sivuhistoriat näyttää normaalin tilanteen eikä ylimääräistä tullut näkyviin.
Kiittää ja poistuu:-)
Hyvä homma!