KARVIAN TIET

Mitä mieltä olet karvian teiden kunnosta ?
Omasta mielestä ainakin soratiet on aivan huonossa kunnossa ja niitä ei hoideta ollenkaan ainkaan pohjois päässää.
Myös asfaltti tiet on huonossa kunnossa ja jos railoja paikataa niin ne on paikattu vähän miten sattuu
8318
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niistähän täällä netissä on jo vuosia valitettu.

Ihmetyttää vain mitä me sorateiden varrella asuvat saamme näiden korotettujen kiinteistöverojen vastineeksi. Emme ainakaan tien kunnostusta!

Äänestä
  • Nummijärven suuntaan yht.9.1 km pätkä on hoitamatta , oikomatta ja asfaltoimatta, 5-.6 kansanedustajaa on yrittänyt siihen rahaa,tuloksetta.Pätkä jätetty kummastakin suunnasta aikoinaan hoitamatta,hölmöläisten hommaa.

    Äänestä

mikseiköhän kukaan kunnan virassa oleva tai muu tee aloitetta jossa kunnostettaisiin tiet. Ja miten on mahdollista että määrärahat on aina loppu ?
Voisiko määrä rahoja säästää jostain turhemmasta.
kyllä mielummin vie rahansa ulkopaikka kunnan yrityksille kun ei viitsi ajella niin huonoa tietä että paikat putoaa hampaista

Äänestä

http://portal.liikennevirasto.fi/sivu/www/f/kunnossapito

Siellä on numero minne voi soittaa tien kunnosta. Talvisin ainakin auraus ja hiekoitus toimii alle tunnin viiveellä kun soittaa numeroon. Kertaakaan ei ole valitettu määrärahojen loppumisesta kuten Kankaanpään tiepiirissä.

Viime syksynä oli eräs soratie oli todella ala-arvoisessa kunnossa. Eräs karvialainen miesvaltuutettu otti asiakseen soitella ylemmäs tiepiiriin. Tietä lanattiin muutaman kerran ihan hyväänkin kuntoon. Mutta nyt sama tiepätkä on taas unohtunut.

Ne jotka siellä kunnan viroissa istuvat ja nostelevat kokouspalkkiot, eivät välitä tuon taivaallista siitä missä kunnossa tiet ovat. He eivät edes tiedä missä karviassa näitä sorateitä on.
Viime vuonnakin Karvian tärkeimmät asiat olivat haastepyöräilynukkejen kyhääminen tienvarsiin ja lehmänraitin suunnittelu...oikein oli Ylärissäkin juttu siitä.
Myös nämä erilaiset karvian kulttuuritapahtumiin ohjattavat rahat voisi yhtenä vuonna ohjata teiden kunnostukseen niin kaikki veronmaksajat pystyisivät nauttimaan veromarkoistaan.

Joku mainnitsi nämä kiinteistöverot, joita Karviassakin kerätään korotettuna. Minne nekin rahat menevät? Eikö niiden tarkoitus ole ylläpitää teitä ja katuja yms.

Äänestä
  • Votsi lupasi ottaa ensimmäisessä valtuuston kokouksessa puheeksi tämän Karvia-Kauhajoki tien ,vaalien jälkeen ,en ole lukenut pöytäkirjoja onko ottanut?

    Äänestä

  • Tiedossa on että kirjoitti:

    Votsi lupasi ottaa ensimmäisessä valtuuston kokouksessa puheeksi tämän Karvia-Kauhajoki tien ,vaalien jälkeen ,en ole lukenut pöytäkirjoja onko ottanut?

    Lupauksia, lupauksia vain....

    Karviankylässä on yksi valtuutettu joka on ainut joka saa suutaan auki. Syksyllä hoiti pohjoispään tieasiaa eteenpäin ja sai lanan liikkeelle.
    Ainut, joka ottaa asiaksi ja huomioi myös itse epäkohtia!

    Äänestä

  • Toivottavasti kaikki mökit on laitettu kiinteistöverojen piiriin niin metsissä kuin pihapiireissäkin. Kunta saa kaikista tasapuolisesti kiinteistöveron ja saadaan määrärahoja teiden kunnossapitoon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kheji kirjoitti:

Mitä mieltä olet karvian teiden kunnosta ?
Omasta mielestä ainakin soratiet on aivan huonossa kunnossa ja niitä ei hoideta ollenkaan ainkaan pohjois päässää.
Myös asfaltti tiet on huonossa kunnossa ja jos railoja paikataa niin ne on paikattu vähän miten sattuu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu