Käynnistin wallaksen ja toimi hienosti. Yritin sammuttaa laitteen mutta jäi tuulettamaan eikä sammunut kuin piuhat irti menetelmällä.
Kun laitoin piuhat taas kiinni tuuletus jatkui vaikka laite sammutus asennossa. Yritin käynnistää mutta vain tuuletti. Löytyykö ohjeita? Viime vuonna olisama vika mutta lähti sitten toimimaan normaalisti.
Wallashäiriö
3
298
Vastaukset
- Pro-vo
Öö..
Wallaksen kuuluu jäähdyttää poltin tuulettimella. Ottaa semmoset viitisen minuuttia.
Johdot irti repimällä voi vehje hajota lopunkin.- Aloittajaa
Tämän tiedän. Laite oli varmasti jo viilentynyt.
Ihan perusjuttu. Palokammiossa on jälkijäähdytykselle jälkijäähdytystermostaatti, joka on ihan perus bimetallikytkin. Aikansa kun se siellä naksuttelee, niin se leviää. Helppo vaihtaa myös itse. Termostaatti on palokammion kyljessä 20 centtisen kokoinen möllikkä, johon tulee 2kpl abikoliittimiä. Vanha pois ja uus tilalle.
Voit todeta ehjyyden tai viallisuuden ihan yleismittarilla. Mittaa, onko rele oikosulussa, vaikka lämmitin on kylmä - jos on seon jumissa.
Osa ei ole edes kovin kallis.
http://xn--lmmitin-5wa.fi/index.php/kauppa/lammitin-varaosat/wallasvaraosat/wallas-jalkijaahdytystermostaatt-362402-detail
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1511497
- 104921
- 75733
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16585ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40514Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m157476Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..44472- 26419
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185412