Matkalle Miamiin(HELP)

HELP!!!

Elikkäs oon 15v. tyttö Suomesta. Ollaan menossa 11.4.14 Miamiin ja mä en tiedä mitä tekisin 9-13 tuntisen lennon aikana! Ei oteta Ipadiä, ei ruotsin- ja englannin kirjoja.. En tiedä mitä tekisin lentokoneessa. Oikeesti auttakaa ripeästi, koska on enään 8 päivää lennolle

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fffwfw

      Katot leffoja koneen näytöltä ja nukut

    • xxxxxxxx1

      miksä et ottaisi ipadia jos sulla on semmoinen olemassa? Hotelleissa on usein tarjolla free wifi, joten tiedon etsiminen esim ravintoloista, nähtävyyksistä jne on ipadin kanssa helppoa ja ilmaista wifin kautta. Lisäksi ipadille - tai kännykkään - voi ladata vaikkapa Elisa kirjan kautta äänikirjoja tai luettavaa. Kännykkääkin saa käyttää koneessa kun sen asettaa lentotilaan ennen lennon alkua.

      Lentoyhtiöstä riippuen tarjolla on erilaista viihdykettä: leffoja, pelejä, musaa jne. Riippuen myös lentoajasta kannattaa miettiä nukkuuko osan matkaa. Ota mukaan kirja, lehtiä tai ristisana/sudoku. Yllättävän nopsaan aika kuluu kuitenkin.

    • miss vegetable

      Olen sinua muutaman vuoden vanhempi tyttö ja kävin joku aika sitten juurikin Miamissa. Aluksi oli neljän tunnin automatka Helsinki-Vantaalle, reilun kahden tunnin lentoasemalla odottaminen, kahden tunnin Saksanlento, tunnin odotus ja kymmenen ja puolen tunnin Miaminlento. Matkustusta siis oli noin 17 tuntia kolmen tunnin odotusajat.

      Ja aika meni tosi nopsaan! Vaivutin itseni jonkinsortin "vihannestilaan" ja koneessakin vaan istuin kuin tatti p*skassa, lasittunein katsein, kun kaikki muut räpläsivät tohkeissaan näyttöjään. :D Saattaa olla, että taito tähän maagiseen horrostilaan oli opittu koulutunneilla.. Sopii yrittää!

    • !!!!!!!!

      Minne päin meet? OON MENOSSA SAMANA PÄIVÄNÄ!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      199
      4303
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2853
    3. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2816
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      89
      2626
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      50
      2257
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2087
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1941
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1939
    Aihe