Haluaisin kuulla muiden kokemuksia aivan ensimmäisestä opetusharjoittelusta/opetustapahtumasta. Miten meni? Mikä meni hyvin, mikä pieleen? Millainen olo siitä jäi?
Ja ehkä tärkein, tunnistatko itsestäsi enää samoja piirteitä kuin mitä ensimmäisellä opetuskerralla sinussa oli? Esim. Jos olit epävarma ja hermostunut näkyvästi, kestikö sellainen pitkään vai opitko olemaan siellä rennommin?
Itse opetin ihka ensimmäistä kertaa ja noh.. oppilaat melusi eikä kuunnelleet enkä ollut valmistautunut siihen, miten ahdistavaa se on. Olin siis hyvin hermostunut ja se näkyi, ja nyt pelottaa tulenko koko ajan olemaan sellainen. Ennen opetusharjottelua mulla oli tosi itsevarma ja hyvä tsemppifiilis päällä, nyt tunnelmat on ihan toiset.
Tein kyllä mitä suunnittelin enkä mitenkään romahtanut siellä, mutta jäi harmittamaan se miten epäuskottava olin siellä edessä.
Ensimmäinen opetusharjottelusi?
1
170
Vastaukset
- opex
Olin tehnyt sijaisuuksia ennen ensimmäistä harjoittelua, mikä oli erittäin hyvä asia. Opetusharjoittelu on keinotekoista puuhaa. Ei siinä voi olla oma itsensä. Kokemus oikeasta elämästä auttaa asettamaan asiat oikeisiin mittasuhteisiin.
Omana aikana norssissa oli kyllä niin pienet ryhmät ja tiukka kuri, ettei siinä ollut mitään ongelmaa. Olet ilmeisesti ollut kenttäkoulussa? Toivottavasti saat jatkossa opettaa yhtä ryhmää useammin. Silloin siihen tulee edes jotain aitoa meininkiä, kun tutustut ryhmään.
Mutta juu, olet saanut maistaa open hommia ja nyt pystyt varmaan argumentoimaan, miksi riittää, että opella on päivässä kenties vain 4-6 oppituntia, eikä 8, kuten joidenkuiden mielestä pitäisi. Muitakin hommia toki on kuin tunnit, mutta vaikka ei olisikaan, niin tuntien pito voi olla aivan eri tavalla kuluttavaa kuin vaikkapa toimistossa istuskelu.
Taisit lähteä soitellen sotaan, mikä on toki ymmärrettävää. Opettaminen käy työstä eikä ole aina helppoa. Oppisisällöt ja didaktiikka tai pedagoginen teoria ovat ne helpot jutut; varsinainen haaste on yleensä siinä, saako oppilaisiin muodostettua kontaktin, työrauhan ylläpidettyä ja pystyykö kestämään itsessä herääviä riittämättömyyden ja ärtymyksen ja turhautumisen tunteita. Ne on hyvä tunnistaa ja tunnustaa, mutta sitten mennään taas luokkaan ja aloitetaan tsempaten uudestaan. Ja uudestaan. Ja aina vain uudestaan. Kyllä niitä palkitseviakin kokemuksia tulee vielä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3464038Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku62335- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181678Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1111040Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481000Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei7848