Onko keskisormen näyttäminen noin paha asia että 15,000 euron sakkojen arvoinen. Saksan jalkapalloliigassa näin on käynyt. Mitä sen on väliä mitä sormeaan näyttelee, kunhan ei sitä pöksyissä olevaa.
Oi aikoja, oi tapoja
Uhreiluja
1764
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Erikoista, perussuomalaiset ehdottelevat aviossa synnyttäneille naisille alempaa eläkeikää.
Eikö meitä eläkeläisiä ala olemaan muutenkin tarpeeksi?
Vähän myöhästyneenä aprillipilana minäkin sitä pidin,
Eikös hän ole myös aborttia vastaan. Jos siis joku raiskattaisiin ja saisi sen seurauksena lapsen, niin se tietäisi korkeampaa eläkeikää?
Mä olen näyttänyt keskisormea liikenteessä yhdelle törtölle autoilijalle, joka oli ruåttin rekisterikilvillä. Se pillastui todella.
Sellaisille keskisormen näyttäjille hymyilen säälivästi ja näytän pikkurilliä veltosti alaspäin koukistettuna. Kumma kun se saa keskisormen näyttäjät pillastumaan.
Tietäväkö kaikki näiden sormien sanomaa
Surullista, että Ranualla Malla-karhu piti eristää poikasestaan.
Kokematon emo hyökkinyt pojan päälle.
Minä näytin joskus nuorena miehenä tyttöystävälleni närhen munat.
Ei tullut mitään penaltia.
Viiriäisen munat minä näin.
Hänellä ei siinä mikroskooppia ollut saatavilla, eli tuskinpa mitään näki.
Mutta Rautiaisen munat on siniset, siitä menen melkein takuuseen :)))
Pianhan niitä pääsee taas maalaileen, munia.
Joo ja rautiaisetkin on kohta pesän teossa. Munia näkee harvemmin mutta lintukirjojen mukaan ne on tosiaan siniset ...
Keskisormea olen näyttänyt tasan yhden kerran, täysitorvelolle ohi ja eteen ängenneelle nulikalle. En oikein noita käsimerkkejä ymmärrä, paras siis olla käyttämättä. Kiroilen vaan itsekseni.
Aloin miettimään että saako suomessakin sakkoja jos näyttää keskisormea, vaikka poliisille.
Miksi sinä poliisille sitä näyttäisit? Jos sormi on kipee, niin näytä äidille. Äiti sitten päättele, riittääkö puhallus vai pitäisikö viedä näyttämään lääkärille.
Ei lääkärille saa keskisormea näyttää, eikä äidillekään saa.
Eikö? Kyllä minun tyttäreni näytti keskisormeaan minulle ja minä vein hänet näyttämään lääkärille. Lääkäri taas lähetti eteenpäin näyttämään röntgenhoitajalle ja sitten sai tulla näyttämään uudestaan lääkärille.
Rangaistuksena tosin sellaisesta sormennäyttämisestä hän sitten joutui kulkemaan sormi koukkuun sidottuna jonkun aikaa.