Katoaako muikku??

Pietarit ymmällään

Olen kalastanut Itä-Suomalaisella järvellä muikkua vuodesta 2000. Samalla selällä on muikkumiehiä jotka ovat kalastaneet 60-luvulta. Vuodesta 2005 saaliit ovat kuitenkin menneet alaspäin kuin lehmänhäntä. Siihen asti saaliit olivat hyviä, verkottipa sitten päivällä tai yöllä. Päiväpyynnissä pohjasta sai helposti 5 kiloa. Yöllä välivedestä saaliit olivat vielä parempia. Alkukaudesta 14 millinen silmäkoko oli paras. Kauden edetessä 15 ja 16 milliset kalastivat parhaiten.
Vuonna 2006 saaliit olivat selvästi huonompia ja siitä eteenpäin aina vaan huonompia. Nyt pohjasta ei saa mitään ja välivedestäkin vain kauden alussa vähän. Moni on lopettanut koko touhun kun torilta saa varmemmin kalat ja huomattavasti halvemmalla. On kokeiltu eri silmäkokoa ja eri syvyyksiä. Kaikuluotain näyttää kalaa mutta verkkoihin ei tule mitään. Pintapyyntikin on yhtä tyhjän kanssa.
Mistä tämä voi johtua? Onko muualla samanlaisia kokemuksia? Elpyykö tämän järven muikkukanta enää? Ei tämä normaalia kannanvaihtelua voi olla. Vanhat "muikkukonkaritkin" ovat jo luovuttamassa.

15

2376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Laskee,

      Muikkukannat vaihtelevat epämääräisissä usean vuoden jaksoissa hyvinkin paljon. Asiasta löytyy jomnkinlaisia tutkimuksiakin.

      • sairastammattikalastusta

        Aloittajan ongelma on sama, ja syy on NUOTTA KALASTUS, ei mitään rajaa nuotan perissä, kaikki alle 5cm hottakin revitään minkeille ruuaksi.


      • niinpäniinmävaanuistelen

        Muikkukannat uusiutuvat 5 vuoden sykleissä. Mutta eihän ne voi uusiutua, jos AHNEET PASKAT ovat troolanneet kannan loppuun.


    • jiggeru

      Ei lopu muikku troolaamalla, vähenee toki.

      • aijaacom

        Varmaan kuule vähän vesistökohtainen asia? oisko?

        Ammattikalastuksen päälle "harrastuskalastajien" pyynti.

        Miten säännöstellään, tehdäänkö istutuksia? Kuka valvoo ja tiedätkö, jotkut "nukkuu"..

        Poikastuotannon tehokkuus heikkenee, kanta heikkenee..

        Ja joidenkin mielestä se on ilmeisesti sama asia kuin vähentyminen.

        Pistäpä lasi täyteen vettä, ala kaataa sitä, eli VÄHENTÄÄ ja kohtahan se lasis (järves) on tyhjä..

        Vähän sama asia kuin kaataa kymmenen puuta ja istuttaa yhden lisää.

        TYPERYYTTÄ.


      • siinhänsitä

        Ja jatkan vielä sen verran, että on hienoa kauppareissulla katsella ja miettiä miten ekologinen se muikku on, kun se "saunoo" ja mädäntyy siinä minikasvihuoneessa, jota tuotepakkaukseksi kutsutaan.

        Miks pitää ylikalastaa?

        Koska Ahneus.


    • haavi_kalastaja
    • KalatonJärvi

      Todennäköisesti kirjoitat Höytiäisen muikkukadosta? Sieltä ainakin muikut katosi, kun troolia vetivät eestaas niin kauan, että lopulta tajusivat luovuttaa, kun saivat tyhjää troolia vetää.

      Kai nyt järjenkin pitäisi raksuttaa, ettei mikään voi lisääntyä saatikka kasvaa pikkurilliä suuremmaksi, kun ryöstökalastetaan ahneuksissaan. Samalla muukin kalakanta on nykyisin ihan olematonta.

      • jasyytiedetään

        samapa tuo on puruvedelläkin


    • Kuha_27

      On se sama juttu Pohjois-Pirkanmaan yhellä järvellä

    • PietaritYmmällään

      Olen aloittaja. Nyt kävi niin että tälle vuodelle en enää kalalupia ostanut. Viimevuoden muikkusaaliit oli niin surkeat että olkoon verkot tämän suven varastossa.
      En usko että ylikalastus olisi syypää tähän surkeuteen sillä esim. nuottamiehiä ei meidän järvellä ole, trooleista puhumattakaan. Moni muukin muikkumies on nyt jättänyt luvat ostamatta ja keskittyyvät johonkin muuhun. Ehkäpä ensi vuosi yllättäisi...

    • TS36

      Tässä järvelläni oli viime syksynä muikkua, että kuhisi. 3 verkkoa ja ämpärillinen yössä. Ei oikein uskalla edes verkkoa laskea, kun työmäärä pelottaa...

    • kiinostastietää

      Itä-Suomalainen muikku onko Jns: Pyhäselässä muikkua?

    • 32525235352sewe3

      mulla mökki keskisuomessa suurehkon järven rannalla. Muikkua tulee kahdella 60m/5/15mm verkolla 20-30l

    • Laskee

      Nuo kannan vaihtelut ovat vielä selittämättömiä, ei tiedetä mitkä tekijät vaikuttavat, eikä vaihtelua pystytä ennustamaan. Kyseessä ei ole pelkkä sään vaikutus, sillä esim Saimaan eri osissa on eroa.
      ref: Saimaalla parhaat muikkusaaliit vuosikymmeniin https://yle.fi/uutiset/3-9873557

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      110
      3339
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      19
      2736
    3. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      76
      2572
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      98
      1575
    5. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      74
      1508
    6. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      16
      1125
    7. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      358
      1055
    8. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      195
      1037
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      11
      925
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      51
      862
    Aihe