Niin tossa kävi silleen että moottoriöljyjä vaihtaessa korkkas kierteet pohjaruuvista..ei kokonaan mutta silleen ettei se enää kiri kunnolla..käsin sitä ei saa pyöriteltyä mutta räikällä kylläkin pyörii ympäri.Eikös moottorin lämmetessä tapahdu lämpölaajenemista mm.siellä pohjaruuvissakin koska se on aika kuuma ajon aikana..kyllähän se tän talven pysyy,mutta ens kesenä voi vähä vituttaa..ONKO KELLÄÄN KOKEMUKSIA TUOSTA?MITEN SELVIÄSIN TUOSTA.ETTEI KOKO ÖLJYPOHJAA TARTTEISI OSTAA..!
Apua?!nyt tuli probleema
kake
94536
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
niin että semmosta..
kaikki mp-korjaamot ja autotarvikeliikkeet myyvät "helicoil" irtokierteitä jotka pysyy jopa teeseitse mieskin laittamaan taikka laitattamaan nk´.vanhan kierteen tilalle... kysyppä alanliikkeestä tai autotarvikeliikkeestä ja vot se toimii taas... :)
Kierrä siihen kierteeseen (siis siihen pulttiin) semmosta tiivistenauhaa. Sitä on usein noissa lämmityspitkistoissa. Mulla oli kerran vähän samantapainen ongelma ja tämä tiiviste auttoi. Oikeastaan sitä kannattaisi käyttää aina siellä propussa ja muissakin öljy/vesipropuissa.
Missään nimessä ei kannata yrittää saada pohjaroppua pysymään reiässään tiivistenauhan avulla. Taatusti asian kanssa käy niin, että jossain vaiheessa sieltä tulee, joko kerralla tai pikkuhiljaa, öljyt ulos, ja se on sitten siinä. Esim. jo pelkästään moottorin tärinä voi pudottaa sellaisen "riikkisenrakennelman" tielle.
Paras ja ainoa keino on tuo joka tuossa edellä kerrottiin. Eli siis reikään uudet kierteet ja siihen joko uusi isompi pohjaroppu tai reikään muhvi ja siihen pohjaroppu.
... Eikös se nyt olisi kuitenkin syytä pistää ne kierteet kuntoon ja unohtaa noi halvatun purkkapaikkaukset.
Ja se alkuperäisen mallinen tiiviste takavasempaan niin pitkälle kun jaksat heittää ja tiivisteeksi moottoriin tarkoitettua tiivistesilikoonia. Ei valu eikä tihku yhtään öljyä ulos!
noniin tehtiiin uudet kierteet isommat ja pultissa oli harvemmalla kierteet..kirii hyvin mutta vuotaa vähän..mikä neuvoksi..paksumpi pahvitiiviste väliin kait auttas..nyt siinä on kaksi ohutta kupari prikkaa..mikä on tiivistenauha ku joku puhu siitä?kierre ei varmaan tiivistä ku se on harvemmalla mut tiiviste kunnollinen niin jospa se sitten auttais..
Nyt kun kierteet on kunnossa voit hyvin käyttää kisa-ukkojen konstia eli tehdä tiivisteen silikonista, jos haluat sen avautuvan ehjänä voitele öljypohjanpuoleiset eli reiän reunat ohuella öljyllä tai petroolilla,kun taas propun reunat putsaat ohentimella ennen silikonia ittellä hyviä kokemuksia saniteettisilillä tiivistetyistä moottorin lohkoista.
Moips elikkä ostin uuden pohjaropun jossa oli juuressa sellanen loivennus tiedätte varmaan ja siihen o-rengas ja nyt ei vuoda yhtään..
kiitti kaikille neuvoista ja kevään odotusta!