Nyt ylläpito hoi!!

Minun ei ole velvollisuus kommentoida asiattomia kirjoituksia liittyen viestiketjuhin, vaan oikeus kommentoida asiallisesti rekisteröidyllä niimerkilläni.

Useaan ketjuun tehdyt avaukset ovat Suomi24 keskustelusääntöjen vastaisia. Kuitenkin eräs/eräät häirikkö/häiriköt postittavat niitä kaikille palstoille juopuneina/tai muuten (ainakin silä hetkellä) tosiallisesti oikeustoimikyvyttöminä.

Minä en koskaan kirjoita yhdellekään palstalle kirjautumatta sisään, joten olisiko jo aika herätä muutaman häirikön toimintaan.

Voisin jopa tämän (ilmeisen avopotilaan) massapostitukset hyväksyä, mutta kun niissä esitetyt väittämät eivät perustu yhteenkään esittämääni väittämään.

Teidän toiminnan ja moderoinnin johdosta oikeasti asialliset keskustelut ovat poistuneet, tämä oli aikoinaan erinomainen paikka vaihtaa kokemuksia ja tietoja.

P.S. Ilmoitan ihan itse tämän viestin ylläpidolle, saavat sitten tutkia kerrankin tutkia asian oikein.

24

374

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miksei niitä avohoitopotilaiden sekoviestejä voi niiden ilmaannuttua poistaa? Mä en jaksaisi enää kertaakaan lukea sitä päätöntä numeroitua litaniaa, enkä muutamaa muutakaan sekoviestiä.

    • Olen samaa mieltä veneily palstan keskusteluista. Osa on asiaa, mutta moderointi loistaa täysin poissaolollaan ja jonninjoutava aivopieru ja avautuminen vie mielenkiinnon ja pohjan oikealta keskustelusta ja kaikenlisäksi asiallinen keskustelu hukkuu tuonne moskaan.

      Nyt oikeasti moderointia kehiin!

    • Hieno avaus

      Olet oikeassa! Ylläpidon pitäisi ja kannattaisi siistiä asiattomat kirjoitukset ja yritysten mainokset pois täältä.
      Asiattomuudet ja eräiden yritysten piilomainonta veneilypalstalla pilaavat tai ovat pilanneet jo tämän foorumin ja kun käyttäjät vähenevät, ei Suomi24-sivustolla kannata enää yhdenkään yrityksen pitää maksettuja mainoksia, eli häviäjä lopulta on Suomi24.

      Asiallinen keskustelu on pääosin siirtynyt muille foorumeilla ja mainoksistaan maksavat yritykset seuraavat perässä ja lopulta koko foorumi kuihtuu pois.

      Sissimarkkinoinnin ansiosta en osta Uudeltamaalta lämmitintä enkä Espoosta Korealaista venemoottoria tai Virolaista venettä.

      • Voi veljet, että osaatkin olla kateellinen mies. Oikein sielua lämmittää tuo sinun paha olosi.


      • Hieno avaus
        vanhami kirjoitti:

        Voi veljet, että osaatkin olla kateellinen mies. Oikein sielua lämmittää tuo sinun paha olosi.

        En todellakaan ole kateellinen yhdellekään pienyrittäjälle! Palkkatöissä saa saman rahan niin paljon helpommalla ja ilman minkäänlaista stressiä ja vapaa-aikaakin riittää.Muutaman pienyrittäjän touhuja seuranneena ei tulisi mieleenikään lähteä siihen hullunmyllyyn mukaan.

        Yrittäjän ei kannata provosoitua jos vähän joku tai jotkut vähän härnää ja huutelee puskista.


      • VeneilijäPerämereltä

        Olen ostanut Uudeltamaalta Eberin käytettynä ja olen siihen oikein hyvin tyytyväinen, voin suositella muillekin samaa ja luottamaan
        " vanhami " neuvoihin ja asiallisiin kirjoituksiin, joten kiitos myös hänelle niistä.


      • Yrittäjä
        Hieno avaus kirjoitti:

        En todellakaan ole kateellinen yhdellekään pienyrittäjälle! Palkkatöissä saa saman rahan niin paljon helpommalla ja ilman minkäänlaista stressiä ja vapaa-aikaakin riittää.Muutaman pienyrittäjän touhuja seuranneena ei tulisi mieleenikään lähteä siihen hullunmyllyyn mukaan.

        Yrittäjän ei kannata provosoitua jos vähän joku tai jotkut vähän härnää ja huutelee puskista.

        Juu, suomessa yrittäjä EI SAA:
        -Provosoitua
        -Avautua
        -Antaa palauteta
        -Olla oikeassa

        Eikä:

        -Rikastua
        -Leuhottaa
        -Olla ylpeä työstään
        -Puolustaa reviiriänsä
        -Näyttää vaurauttaan
        -Mainostaa ammattitaitoansa
        -Työttömyysturvaa
        -Eläkettä

        Mutta pitää:

        -Olla nöyrä
        -Varmuuden vuoksi kaksi kertaa
        -ja asiakkaalle tietenkin aina mielin kielin
        -Maksaa veroja verojen päälle
        -Olla töissä sairaana
        -Huolehtia työntekijöiden hyvinvoinnista.


        Ihan helppo homma.


      • tämäkin koettu
        Yrittäjä kirjoitti:

        Juu, suomessa yrittäjä EI SAA:
        -Provosoitua
        -Avautua
        -Antaa palauteta
        -Olla oikeassa

        Eikä:

        -Rikastua
        -Leuhottaa
        -Olla ylpeä työstään
        -Puolustaa reviiriänsä
        -Näyttää vaurauttaan
        -Mainostaa ammattitaitoansa
        -Työttömyysturvaa
        -Eläkettä

        Mutta pitää:

        -Olla nöyrä
        -Varmuuden vuoksi kaksi kertaa
        -ja asiakkaalle tietenkin aina mielin kielin
        -Maksaa veroja verojen päälle
        -Olla töissä sairaana
        -Huolehtia työntekijöiden hyvinvoinnista.


        Ihan helppo homma.

        Pienyrittäjällä on sitten vielä riemunaan tutut kaverit ja kaverin kaverit jotka lähtevät siitä että työ pitäisi tehdä melkein ilmaiseksi kun kerran kavereita ollaan....


    • Ja ilmoitin lupaamallani tavalla oman aloitukseni asiattomaksi. Saa nähdä miten käy, mutta kiitos joka tapauksessa tuestanne!

      • såå snäll sååå

        Klicka nu det akuta behovet av att kissa mot vinden och rusade utombordsmotor rum isiän med tillfredsställelse!


    • Oudee1

      Täytyy sanoa, että olen todella hämmentynyt kaikkien näiden nimimerkkien kanssa. Selvästikin jotkut trollailevat menemään useammallakin nimimerkillä ja mahdollisesti keskustellen itsensä kanssa. Osa teksteistä ovat myös sen oloisia, että kirjoittajat olisivat psykiatrisen avun tarpeessa.

      No, voimia kaikille asiallisille kirjoittajille. Sellaisiakin täältä löytyy, joiden tekstejä on mukava lukea, kunnes saa taas veneen vesille :)

      Itse yritän tällä nimimerkillä sitoutua positiivisuuteen ja asialliseen kirjoittamiseen.

    • Suom. sabotaasi

      Välittäjä oikeassa, samainen häirikkö asuntojen hinnat palstalla, lukuisilla nimillä puputtaa skeidaa ja valheita.

    • MitaanTietamaton

      Laajasti ajatellen tämän veneilypalstan hienous on myös siinä, että se tarjoaa elämänsä tarkoitusta etsiville psykoterapeuttista apua itseilmaisun saralla.

      Pysyväispuberteettiset kannanotot myös madaltavat uusveneilijän kynnystä tehdä palstalla asiallisia kysymyksiä, jotka palstalla kauan pyörineille ovat jo monelta kantilta pureskeltu.

    • Valittajä_LKV

      Tämä monivuotinen häirikköhahmo E.d.K Välittäjä_LKV:n vuosien varrella tekemiä google- väittämiään kokosin kymmenen kärjen:
      1. Terästä ei voi kukaan elektrolyysillä kuparoida. Se hilseilee tuuleen.
      2. Planeettapyörästöä ei voi pyörittää molempiin suuntiin, eikä käyttää vaihteena!
      3. Suomenkieliset eivät osaa vaihtaa moottorityynyjä.
      4. Lentosukellusveneellä voi lentää 19 G voimia veden alla ja rikkoa maan vetovoiman.
      5. Betonivene ei kellu. Se murenee ja omistaja istuu karilla.
      6. Polkupyörän pumpulla voi puristaa vettä kasaan ja sormella tehdä kuopan rautatiekiskoon.
      7. Zetorin nelisylinteristä 4,990 litran moottorinosia ei saa tasapainottaa marinoidessa.
      8. Potkuriakseli pysyy kumilaakerin varassa paikallaan. Kartiolaakerointia ei voi tehdä.
      9. Valtakunnan 2009 vahvistetut liputus- ja viirisäännöt eivät koske ruotsinkielisiä veneilijöitä.
      10. Kukaan ei voi laittaa moottoriveneeseen 2 950VA laturia.
      Ehdokasväittämiksi laitan vielä viisi muistamaani lisää
      11. Vaihteiston hammasrattaat eivät saa koskea toisiinsa kuin kerran. Ne kuluvat.
      12. Neljälapainen 400 mm halkaisijalta oleva nopeasti pyörivä potkuri on mahdottomuus.
      13. On parempi, että vannasputki tihkuu koko ajan pilssiin. Se on veneelle hyväksi.
      14. Kukaan ei voi ajaa 11 metrisellä upporunkoisella Espoosta Viipuriin.
      15. Espoossa ei voi kukaan talvehtia veneessä.

      • MIKÄ VAIVAA ?

        Millainen on mahtanut olla tapahtuma, joka on saanut aikaan näin voimakkaan tunnekuohun että jokaiseen väliin on saatava purkaa kiukkuaan ja heti herättyään.


    • iu8kioliol

      Onhan tullut paljon "uusia nimimerkkejä" joita en koskaan täällä ole nähnyt.

      Mitä kummaaa Välittäjä_LKV nyt riehuu? Eihän Se moottorimies, eikä Wickström ole kirjoittanut viikkoon!

      • Väärin taas

        Vakio kirjoittaja, joka on aamuisin 6 ja 7 välillä, on juuri Se moottorimies.
        Tämä aamuinen ajankohta oli pettämätön tunnusmerkkinsä vuosien aikana.


      • selitä lisää!
        Väärin taas kirjoitti:

        Vakio kirjoittaja, joka on aamuisin 6 ja 7 välillä, on juuri Se moottorimies.
        Tämä aamuinen ajankohta oli pettämätön tunnusmerkkinsä vuosien aikana.

        Välittäjän kello on ollut 20.30 ja aloittanut riehunnan . Miten sen käyttäytymisesi nyt selitätkään aamu kuuden ihmisistä?


    • kuka onkaan hullu

      En vieläkään löydä ainuttakaan selventävää syytä miksi Välittäjän pitää aina ja heti räksyttää Wickströmin kirjoituksiin? Turha väittää muuta, kun ne sanonnat ja asiat ovat aina ne samat sinisellä ja mustalla nimellä.

      • Ymmärrän

        Otamme osaa.


    • Katse peiliin PÄIN?

      Aloittaja itse ei edelleenkään tunnista omaa negatiivista vaikutustaan palstan tasoon.
      Aloittajan omia viestejä on ylläpidon toimesta poistettu asiattomina melkoinen määrä.
      Aloittajalla ei ole alkeellisiakaan rakentavia vuorovaikutustaitoja.
      Aloittaja ei kykene ymmärtämään oman asenteensa vaikutusta saamaansa negatiiviseen palautteeseen ja yleiseen tason laskuun tässä ja monessa muussa ryhmässä.

      ....

      listaa voi halukkaat jatkaa...

      • Katso tarkemmin

        Eih-n tätä ketjua aloittanut Wiikström.


    • Tarkkaan katsottu

      Aloittaja on narsistisesta persoonallisuushäiröstä kärsivä häirikkö - W3 viihteellinen ja harmiton tarinoitsija.

      Harvemmin narsistiset provokaattorit ymmärtävät omaa rooliaan myllyssä.

      Kivaahan se olisi kun itse kukin voisi tuoda omat näkemyksensä ja kokemuksensa esille ilman eri mieltä olevien suoranaiseen vittüiluun menevää palautetta. Aloittajalta on asiallinen osallistuminen ollut varsin vähäistä.

      Moottoriveneilystähän täällä pitäisi saada keskustella ja jokaisen digata juuri sitä sorttia mitä hyväksi kokee, ei se ole muilta pois.

      Että silleen....

      • on se paska!

        Aulis Merenkyntäjä, Wickström ja Se moottorimän otti uuden tavan kirjoittaa ja paljastaa mielisairautensa täällä. Tyylihän tunnetaan ja kohta uhataan taas lopettaa kokotouhu.... joo


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6852
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4351
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      47
      3648
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3482
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3389
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      183
      3360
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2889
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2574
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2414
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1804
    Aihe