-taannoin luin eräästä valtalehdestä uutisen, jossa kerrottiin, miten joukko Venäjän kanssa käytävän kaupan alalta loppututkinnon suorittaneita nuoria on vaikeuksissa työnhaussaan. Työtä ei koulutuksen alalta löydy eikä tilannetta ainakaan helpota nykyinen maailmantilanne.
Sääliksi käy nuoria, jotka ovat opiskelleet ja uskoneet löytävänsä toimeentulon alallaan.
Ihmetyttää että jokin koulutusohjelma voikin olla näin kapea. Erikoistua nyt yhden maan kauppaan! Entäs kun kaupankäynti sen maan kanssa supistuu? On vähän samaa kuin vaikkapa ammattikoulussa autonkorjaajalinjalla opetettaisiin joitakuita oppilaita korjaamaan Toyota-merkkisiä, toisia Volkswagen-merkkisiä jne autoja. Erikoistuminen menisi liian pitkälle.
Venäjän kielen taidolle on laskettu aivan kohtuuttoman suuria etuisuuksia, aivan kuin se takaisi ilman muuta loistavan toimeentulon. Näin ei ole nyky-Suomessa ja tuksin paljon tulevaisuudessakaan, ainakaan toistaisesti seuraavat kymmenkunnan vuotta.
Toivotaan että nuoret saavat työtä ainakin joltakin alalta, olkoonkin ettei se lkiity Venäjän-kauppaan
vneäjän kieltä ja kauppaa, turhaanko
nikolajevitsh
2
154
Vastaukset
- assddasdas
''vneäjä'' on kyllä aika harvinainen kieli.
- perevodtshik
Tuskin tuokaan Venäjän kanssa käytävää kauppaa koskeva opiskelu on turhaa ollut, mutta työmarkkinat lienevät kehnot, vaikka Venäjän kauppa vetäisikin.
Kyllähän siinä kaupan asiantuntemusta tarvitaan, mutta laajemmin kuin pelkän Venäjän osalta. Jos joku on vain kääntäjä, on ala aika kapea.
Työtä voi kyllä löytyä monelta muulta alalta. Yritteliäs ihminen löytääkin sitä. Voihan venäjän kielen täidosta ja kaupasta olla joskus hyötyäkin, esim. kaupan myyjänä jossakin Itä-Suomen kaupungissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433054Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081897Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171880Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751581- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431358- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1051092Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1031083