Tiili-villa-betoniseinä härmässä, haittaako vaikka olis hometta?

Emäntä

Talon yksi elementtiseinistä härmääntyy voimakkaasti keväisin. Rakenne on tuulettumaton, ei ilmarakoja. Se härmä kuulemma on merkki esim. viistosateen kastaman seinän kuivumisesta.

Jos villat ovat kuivia, mutta joskus homehtuneita, vaatiiko se silti eristeitten vaihtoa, eli järjettömän purkuoperaation?

4

834

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+11

      Ei, kunhan ei ole ilmayhteyksiä asuintiloihin

      • 10+12

        9 11 antoi harvinaisen oikean vastauksen. Tiili julkisivu kannattaa kuitenkin käsitellä silikonin sukuisella liuoksella, jolloin se ei enää kastu sateilla eikä härmäänny enää ikinä. Tähän tarkoitukseen erityisen hyvin sopiva tuote (muistaakseni nimi oli joku Novosilikoni tai jotain sinne päin) löytyy RTV:n myymälöistä pääkaupunkiseudulla eli sama tuote jota käytetään myös kylpyhuoneissa tekemään laattasaumat vettä hylkiviksi.


    • moldymom

      Kysyisin sinuna tätä myös www.rakentaja.fi kysy asiantuntijalta -osiosta.
      Vaatii kirjautumisen mutta sieltä olen itse aina jotain kysellyt ja vastaajana ovat asiantuntija.

    • Emäntä

      Kiitos ajatuksistanne. Suunnitelmani olisi odottaa kovimpiin kesähelteisiin, sitten ottaa seinä tiivistämiskäsittelyyn, eli ainakin saumat täytyy saada kuntoon, kun ovat säärasittuneita.

      Mahtaakohan siinä olla nyt mitään järkeä, että poistaisi yhden tiilen ja tarkistaisi seinäeristeiden kunnon? Sisälle ei viitsisi tehdä betoniin valtavaa reikää. Ja jotenkin hirvittää taas satsata satoja euroja siihenkään, että joku mittaisi kosteuden.

      Olen ymmärtänyt että tuollaisiin seinärakenteisiin jossa ei ole entuudestaan edes kynsirakoa, ei saa tehdä mitään tuuletusreikiä, koska niistä pääsee kosteutta sisään, mutta kuivuminen vie iäisyyden. Jotenkin on ristiriitainen olo, kun monet taas sanovat, että rakoja tulisi porata joka kolmanteen saumaan alariville.

      Rakentajat.fi:ssä sain taas kerran vastaukseksi että käänny asiantuntijan puoleen. Ennen siellä viitsittiin perehtyä. Onkohan jotain sattunut, kun nykyään tulee usein tuollaisia vastauksia...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      24
      2473
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      95
      1546
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      120
      1314
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      75
      1140
    5. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      1041
    6. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      260
      892
    7. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      21
      891
    8. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      52
      882
    9. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      209
      860
    10. Mun tuli yhtäkkiä

      Ikävä sua❤️...
      Ikävä
      34
      795
    Aihe