Saku/Rotikka mix

kipale

Katselen ihan mielenkiinnosta välillä tori.fi koirailmoituksia, minua kiinnostaa että millaisia rotuja/mixejä myydään ja minkä takia. Suunnilleen joka kerta siellä on myynnissä tätä tiettyä mixiä, eli seefferin ja rotikan pentuja. Miksi?? Miksi näitä yhdistelmiä tehdään niin paljon? Kaikki ei todellakaan voi olla vahinkoja. Ja vaikeita koiria varmaan tulee. Minulla on seefferiuros joten tiedän sen luonteen, ja kaikki rotikat joita olen nähnyt on ollut todellisia rähisijöitä. Kaiken lisäksi meidän talossa asuu kaksi koiraa jotka todennäköisesti ovat juuri tätä mixiä.

7

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paras yhdistelmä

      Minullapa on kaksi koiraa juuri tuosta yhdistelmästä ja voin kertoa ettei parempaa yhdistelmää voi ollakaan!
      Omat koirani ovat hyvin pehmeitä luonteiltaan, vaikka uros toisinaan jääräpää onkin.
      En tiedä sinun sakemannistasi, mutta näiden luonteet on aivan täysiä kymppejä.
      Vahtiviettiä löytyy, mutta se oli tarkoituskin kun omakotitaloon koiraa etsimme.
      Nämä rakastavat kaikkia ihmisiä, lapset mukaan lukien ja tulevat toimeen kaikkien koirienkin kanssa. (-niiden joiden omistajat nyt yleensä edes uskaltaa päästää lähelle)

      Eli ottaisin kyllä mielelläni vielä yhden tällaisen kotiini, eikä minua haittaa vaikka olisi ihan tarkoituksellakin tehty, kunhan vain on terveistä ja hyväluonteisista vanhemmista lähtöisin.

    • rotikka/sake

      Meillä kanssa samaa yhdistelmää pentu, todella kiltti sosiaalinen ja fiksu koira, varmasti kasvaa oikeen mallikelpoinen oikealla koulutuksella!

      • kipale

        OK, hyvä että teillä nämä on tervepäisiä. Omalla seefferilläni on myös hyvä luonne, tarkoitin että on kuitenkin haastava. Tai nuorempana oli, nykyään jo helpompi vaikka on pentu vielä. No ehkä sitten noita ei vaan ole osattu kouluttaa, noita mitä olen nähnyt..


      • rotikka/sake
        kipale kirjoitti:

        OK, hyvä että teillä nämä on tervepäisiä. Omalla seefferilläni on myös hyvä luonne, tarkoitin että on kuitenkin haastava. Tai nuorempana oli, nykyään jo helpompi vaikka on pentu vielä. No ehkä sitten noita ei vaan ole osattu kouluttaa, noita mitä olen nähnyt..

        Faktahan on se, minkä varmasti itsekkin sakun omistajana tiedät, että valitettavaa kyllä näitä koiria päätyy paljon egon jatkeeksi(kun myyjät eivät huolehdi siitä mihin pennut myydään) vaikka ei ole resurseja kouluttaa koiraa


      • kipale
        rotikka/sake kirjoitti:

        Faktahan on se, minkä varmasti itsekkin sakun omistajana tiedät, että valitettavaa kyllä näitä koiria päätyy paljon egon jatkeeksi(kun myyjät eivät huolehdi siitä mihin pennut myydään) vaikka ei ole resurseja kouluttaa koiraa

        Kyllähän näinkin käy, valitettavasti... Mietin myös että miten monista perheistä löytyy juuri noita kahta rotua. Mun mielestä outoa, tai sitten minä vaan olen outo :D rodut kun on niin erilaiset ja -näköiset, onhan molemmat vahtikoirina hyviä..mutta silti niin erilaisia, viehättääkö niissä tosiaan se että ne on "pelottavia" vai mitä ihmettä? En halua haukkua, mun mielestä rottiksissa ei ole mitään vikaa sinällään jos on hyväkäytöksinen, mutta miksi pitää tahallaan astuttaa spk:n kanssa?


    • rotikka/sake

      Hmm jaa siihen en osaa sanoa varmasti paljon sekoitetaan tarkoituksella, meidän koira tosin naapurin aidosti vahingossa syntyneestä pentueesta, ja meidän koira ainakkin kaukana pelottavasta... ja onhan ihmiset rahan ahneita kun huomataan että.joku menee hyvin kaupaksi niin tottakai niitä silloin tehdään.

    • amstaffidogo

      Sakuja ja rotikoita verrataan yleensä toisiinsa, ne ovat hyvin samantapaiset rodut käyttöominaisuuksiensa ja luonteensa perusteella mutta eriäväisyydet ovat myös hyvin vahvat sekä luonteessa että fysiikassa. Ne monesti miellyttävät samanhenkisiä ihmisiä ja monesti ihmiset puntaroivat rotikan ja sakemannin välillä. Se voi olla se syy miksi niin monella sitten ehkä löytyy kotoa molemmat ja jos molemmat vanhemmat on hyviä koiria, halutaan teettää niillä pennut jotta saadaan itsellekin niiden jälkeläinen. En itse usko että rotikka/saku on yhtään sen vaikeampi koira kuin puhdasrotuinen rotikka tai saku mutta seropin hankkiessa harvemmin harkinta-aika on niin kovin pitkä ja harvoin saa kasvattajan tukea..

      Sekoitusten avulla varmaan yritetään saada sellainen täydellinen paketti jossa olisi molempien rotujen hyvät puolet. Voi myös olla että koska sakuilla ja rotikoilla on omat perinnölliset sairautensa ja omat "vikansa", niistä sitten yritetään sekoituksilla päästä eroon. Monilla myös on se mentaliteetti että seropi on parempi ja jotkut taas haluavat koiran joka ei ole samanlainen kuin muilla ja seropeissahan on variaatiota.
      Ja jos puntaroi sakun ja rotikan välillä niin miksi ei sitten ota niiden sekotusta! :D

      Monesti ihan täydelliset vahinkopennut on sellaisia perhoskoira/pystykorva mixejä joissa naapurin sesse on käynyt vierailemassa pihassa jolloin roduilla ei ole mitään yhteistä keskenään ja ajatus tuollaisten pentujen teettämisestä tuntuu hassulta.

      Yleensä suunnitellut seropipennut on kahdesta samantyyppisestä koirasta, laika/harmaahirvikoira, kultainennoutaja/tolleri, belggari/sakemanni, dogo/presa canario, amstaffi/dogo.. Joten en usko että kyse on vahingoista vaan ihan teetetyistä pennuista ja monesti pennut teetetään juuri siksi että itse saadaan pentu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      5556
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3437
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2002
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      222
      1921
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1676
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      281
      1459
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      991
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      960
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      61
      919
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      907
    Aihe