Millainen on Uusi Vuosi Phuketissa?

Poks Poks

Varasimme loman ensi talveksi Arinara-hotelliin Bangtao Beachille. Olemme siellä vuodenvaihteen ja Uuden Vuoden juhlimistavat kiinnostaa.

Ammutaanko siellä raketteja? Paukutellaanko kaduilla papatteja? Päästetäänkö siellä ilmaan niitä palavia paperilyhtyjä? Kaikki muutkin asiat hotellista ja tavoista kiinnostaa.

14

704

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteita

      Vuosi 2557 vaihtuu ensi viikon sunnuntaina. Papatteja paukkuu aina ja lyhtyjä lähetetään eniten marraskuussa Loi Krathong juhlissa.

      Länsimaiset juhlat joulua myöten ovat tulleet muotiin etenkin turistialueilla ja muilla siirtolaisten asuttamilla seuduilla.

    • melko varmaan
    • yli 6000 kuollutta

      Pelkästään liikenteessä thaimaassa viime vuoden uudenvuoden aikaan.

      • älä höpötä

        taas hevosmiesten juttuja.


      • liikennekuolemat TH

    • Mahtavat ilotulitukset normi uusvuonna. Ja nyt Songran eli thai uusivuosi ni vettä tulee niskaan kokoajan. Ja viel jäävedestä! :) Siks pakenin nyt kotio.

      • ?????

        Kotio missä sen niminen paikkakunta on ?


      • ????? kirjoitti:

        Kotio missä sen niminen paikkakunta on ?

        "Kotio missä sen niminen paikkakunta on ?"

        Patongilla! ;)


    • tosi upea

      Aivan huikeet ilotulitukset ja ne lentävät lyhdyt. Harmittaa näin jäljestäpäin etten lennättänyt sellaista itsekkin. Jotenkin missasin sen?

      • Ettet ollut ottanut liikaa?!? ;) Rannalta myyvät niitä pienempiä 100 bahtiin ja isompia 200 bahtiin. Tuli muutama sellanen laitettua vaikka aika päissäni olin iteki! ;)


    • Outo tapa?

      Onko siellä joku perinne että heitetään uutena vuotena vettä niskaan?

      • baila baila

        Thaimaan uutena vuotena huhtikuussa songkran nimeltään, kestää noin viikon. Klo 18 jälkeen pystyy kaduilla kuivana kävellä muulloin ei. Toiset viihtyy toiset ei. Itse 2kertaa songkranin aikana ollut. Vaatteet onneksi kuivuu nopeasti mutta kännykät ja kamerat kannattaa suojata hyvin

        http://www.youtube.com/watch?v=y4NZ354UhMY


    • mahtavailotulitus

      Oltiin Karonilla toissa uutena vuotena ja meno oli rannalla sen verran villiä, että katsoimme viisaammaksi mennä oman hotellin parvekkeelle seuraan ilotulitusta ja niitä kuumailmapalloja. Alkuilta oltiin siinä ravintolassa joka on sen mäenharjunpäällä ja sieltäkin oli upeat näkymät ilotulitukseen.

    • Bangtao

      Vietettiin viime uusi vuosi lasten kanssa Bangtaon rannalla eikä meno ollut kovinkaan villiä. Hieno kokemus, tuhansittain lyhtyjä lähetettiin rannalta. Ja aivan puolen yön tietämissä ilotulitusta mutta ei niin kuin suomessa 12 tuntia pelkkää pauketta... Aivan mahtava kokemus

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1260
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1188
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1132
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1010
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1004
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      49
      827
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      815
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      771
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      706
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe