Sonera Taloyhtiö

Sonera alentaa hintojen lisäksi Taloyhtiö-laajakaistan nopeuksia !!! Eli meillä 512/256 kbps alenee 512/128 kbps:iin !!!! Eli asiakas ei hyödy hinnanalennuksesta mitään koska jaetussa kaistassa heikkenee entuudestaan mutta Soneralle se on ihan sama lysti kunhan vaan saavat rahaa. PERKELE !!!!
71940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eli mikäköhän perustelu siihen nopeuden laskemiseen on oikeen...Onko muiila tulossa sama tilanne? Mitä aiotte tehdä?

Äänestä
  • Vaiha toiseen jaettuun yhteyteen. Saunalahdella myös jaettu yhteys (mikäli asut sellaisella alueella jossa Saunalahti pelaa) joka on parhaimmillaan megan molempiin suuntiin ja hintakin vaivaiset 25 euroa. Ei noi jaetut ole koskaan paras vaihtoehto, mutta niissäkin on paljon eroja palvelun tarjoajilla. Itse pidin Saunalahden kotikiinteä liittymää vuoden, mutta vaihdoin ADSL:n kun Saunalahden hinnat putos huomattavasti. Nyt 2/768 ja 44 euroa siitä.

    Äänestä

  • Salla kirjoitti:

    Vaiha toiseen jaettuun yhteyteen. Saunalahdella myös jaettu yhteys (mikäli asut sellaisella alueella jossa Saunalahti pelaa) joka on parhaimmillaan megan molempiin suuntiin ja hintakin vaivaiset 25 euroa. Ei noi jaetut ole koskaan paras vaihtoehto, mutta niissäkin on paljon eroja palvelun tarjoajilla. Itse pidin Saunalahden kotikiinteä liittymää vuoden, mutta vaihdoin ADSL:n kun Saunalahden hinnat putos huomattavasti. Nyt 2/768 ja 44 euroa siitä.

    No jaa, mutta eikös Sonera riko sopimusta, koska sopimuksen mukaan minulla pitäisi olla 512/256kbs, niin millä oikeudella he saavat laskea nopeuksia?? Saunalahtea ei taida täällä päin olla oikeen kunnolla etten ainaskaan vielä vaihda. Mutta harkitsen vakavasti toista liittymää jollei Soneran mielivaltainen asenne lopu !!!

    Äänestä

  • Tuo soneran toiminta on aika perkeleen kaukana siitä mitä alunperin tilasin. Tuolloin diili tehtiin mega molempiin suuntiin yhteydestä. Tänä kesänä nopeus laski 512/256. Hinta pysyi samana. Että ei oltaisi liian lähellä alkuperäistä sopimista, sonera tiputtaa nyt nopeuden 512/128 luokkaan, hinta tippuu tuolloin 9euroa.

    Tässä vaiheessa paloi hermot ja nyt etsin uutta vaihtoehtoa ja luultavasti päädyn wlannetin megan homepna yhteyteen jos vaan tilaajia saadaan tarpeeksi tähän taloon. On parilla kaverilla toiminut ainakin tuo yhteys ilman mitään ongelmia.

    Äänestä

Paitsi että Sonera fiilaa ulosmeno nopeutta alaspäin, myös oheispalvelut harvenee. Keltaisen pörssin lukuaika ei enää kuulu palveluun.Ja perheen 5 sähköpostilaatikkoakin hupenee kahteen!
Siis saan eioota nopeudella, joka ulospäin on ISDNnopeus.
En jää odottamaan seuraavaa vaihetta, joka lienee aito 56 kb modeeminopeus ja sähköpostin saa noutaa poste restantesta. Kelpaa vaikka Saumalahti, jos on nopeutta ja toimii,.

Äänestä
  • Joo !!! Näin on !!! Olen kanssa kauhulla odottelemassa että kuin hyvin netti "pelaa" marraskuun alussa. Ei taida sitten Skype-puhelut enää toimia ja Messenger-kuva. Toinen liittymä vaan kehiin. Ei tuollaista Soneran rääpälepaskaa....

    Äänestä

  • No vittu, vaihda ADSL:ään äläkä valita. Kellä idiootilla muutenkaan on taloyhtiöliittymiä!??!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kalvotaiteilija kirjoitti:

Sonera alentaa hintojen lisäksi Taloyhtiö-laajakaistan nopeuksia !!! Eli meillä 512/256 kbps alenee 512/128 kbps:iin !!!! Eli asiakas ei hyödy hinnanalennuksesta mitään koska jaetussa kaistassa heikkenee entuudestaan mutta Soneralle se on ihan sama lysti kunhan vaan saavat rahaa. PERKELE !!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu