Kyselisin Dubrovnikin-kävijöiltä retkikohde vinkkejä, esim lähisaaret, miten ja missä kannattaisi käydä? Ymmärtääkseni julkinen bussiverkosto hyvä. Jos menee saarille mistä lautat lähtevät ja kulkeeko niitä monta päivässä (jotta pääsee yöksi pois).
Olen lähdössä parin viikon kuluttua viikon matkalle D yksin, ajokorttia ei ole.
Entä lentokentältä julkisilla kaupunkiin. Hotellini sijaitsee Lapadin niemimaan Babin Kuk -osassa, noin 4 km vanhasta kaupungista. Kuinka kaukana kaupungin keskusta on vanhasta kaupungista?
Kiitos jos joku vastaa!
Päiväretkiä Dubrovnikista
3
394
Vastaukset
- ggiitta
paikallisella matkanjärjestäjällä retkiä edullisesti esim. suosittelen:
montenegroon retkeä . matkalla kotor on kaunis paikka ja matkalla maisemat mitä upeimmat. retki bussit on on. pieniä panodraama busseja näkyy upeesti maisemat.
tai bosniaan kumpikin reissun voi tehdä päivässä. aamulla lähtö ja alku illasta paluu.
uusi kaupunki on samalla suunnalla kuin babin kuk matkaa en muista, mutta ei kaukana.
babin kukista busseja menee jatkuvasti vanhan kaupungin pile portille.
uusi kaupunki pieni tunnissa kävelty läpi ja kauppoja vähän. satamassa näkee upeita kalliita jahteja. vanha kaupunki kaunis täytyy lähteä kävelemään niille pikkukaduille näyttää eka tyhjiltä, mutta sieltä löytyy paljon vilkkaita pikkukatuja. - ggiitta
lentokentältä menee lenttokenttä bussi ja monessa hotellissa on picup
- ensikertaa yksin
Kiitos vastauksista! Ajattelinkin koluta pikkukujia vanhassakaupungissa;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2244312Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii702777Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3942443- 472363
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua431657Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5551406- 571340
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 781329
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251206