se ajokielto

rajoitettu

Varmaan jonnekin perhepalstalle kuuluisi, mutta syy on kumminkin tämä sairaus. Sain siis lapsen syntymän jälkeen diagnoosini ja olen ollut nyt pari vuotta hoitovapaalla. Ajokielto edelleen voimassa. Maalla asutaan, eikä julkiset kulje. Sukulaiset paheksuvat kun lapsi ei käy kerhoissa. Vastaan aina, että niitä kerhoja ei paljon iltaisin ole kun mies ehtisi kuskaamaan. Aina kun jotain lapsen käytökseen liittyvää mainitsen anoppi toteaa, että kun hänellä ei ole ikäisiään kavereita. Tunnen vain itseni niin huonoksi. Ei mitään tukea keneltäkään. Kukaan ei tarjoudu kyytimään, paheksuvat vain. Omalle äidilleni en edes viitsi puhua sairaudesta kun hän ei vieläkään ole hyväksynyt asiaa. Ahdistuu vain jos puhun. Muut vain vaivautuvat koska eivät osaa mitään sanoa. Kaipaisin kuitenkin sitä tukea, ihan hukassa olen kun töihinkin pitäisi kohta palata.. Se miten on aika arvoitus. Yksin tässä seistään tuulta vasten ja yritän vain olla onnellinen, että ei ollut pahempaa sairautta.

4

223

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma asia

      Se mitä te perheen kesken teette, ja mitä keksitte lapsillenne tekemistä (oli mahdollisuus kuljetukseen tai ei) pitäisi olla täysin teidän oma asia. Älä välitä muiden paheksunnasta. Se johtuu vain siitä ettei ulkopuoliset monesti ymmärrä tilannetta. Itselläni ei ole lapsia, mutta on paljon pieniä asioita mihin itsellä ei ole mahdollisuutta sairauden takia, eivätkä ystävät tai sukulaiset sitä aina ymmärrä.
      Kyllä ne sunkin lapset pian kavereita saavat, kun pääsevät tarhaan/kouluun. Se miten se sitten tapahtuukin, on sen ajan murhe. Sukulaiset ja ystävät voisivat sitä ennen tuoda lapsiaan kylään. Seuraavan kerran ehdota heille sitä, kun kuulet jotain pientä paheksuntaa.

    • 8+12

      Ikävää, että sinua ei ymmärretä. Helppo se on "terveiden" jaella ohjeita. Eivät vaan käsitä sitä miksi ei voi juoda usein ja hirveitä määriä, miksi ei voi ajaa autolla, miksi pitää saada niin paljon unta yms... "Kyllähä sitä nuorena jaksaa"...

      Ilmeisesti sukulaisesi ovat ns. vanhanliiton ihmisiä. Aikanaan epilepsiahan oli pelätty sairaus(luultiin tarttuvaksi tai mielenterveyden ongelmaksi) ja myös este avioliitolle... Siksi saattavat kammoksua epilepsiaa. Eivät halua edes yrittää ymmärtää, "ku sillo ennen vanhaa"... Surullista.
      Onko sinulla ketään, joka ymmärtäis sinua?Vai ovatko kaikki läheisesi todella tuommoisia?

      Itse sain diagnoosin nuorena, joten tulemme aina asumaan kaupungissa palveluiden ja työpaikan äärellä juurikin tämän ajokiellon vuoksi. Milloin sait diagnoosin ja mikä on kohtaustilanteesi?

    • rajoitettu

      Kiitos ystävällisistä viesteistä. Mieheni on ollut tukenani. Hän itse on nuoresta ollut diabeetikko ja sopeutunut omaan sairauteensa, ei siis kammoksu sairauttani. Sain diagnoosini reilu vuosi sitten. Ennen sitä rakensimme lähes kaksin unelma kodin, ihanalle kallio tontille tänne landelle. Saatiin lapsi. Eipä tullut mieleen, että autolla ei pystyisi kulkemaan. Mieheni kyllä jo lupasi, että kaupunkiin voidaan tarvittaessa muuttaa(mikä on ikänsä maalla asuneelta aika iso tuen osoitus). Itselleni se merkitsisi unelman romahtamista. Äsken olimme lapsen kanssa ulkona, kierrettiin metsää ja tein koivusta ja pajusta pari kranssia. Nyt haistelen koivulta tuoksuvia käsiäni. Täällä on mun elämäni ja siinä roikun kynsin ja hampain.

      Parit lääkkeet on nyt testattu. Tämä nykyinen lamotrigin on nyt nostettu maksimi annokseen. Nyt ollut kolme kuukautta maksimilla ja joka päivä pelkään kohtausta. Kohtaukseni ovat yhtä isoa (korkea kuume) lukuun ottamatta lieviä, eikä sinänsä pelottavia. Uuden lääkityksen aloittaminen hirvittää ja merkitsee taas ajokiellon venymistä. Edelleen ajattelen, että saan ajo-oikeuteni, muuta vältän miettimästä.

      Hiukan eksyin aiheesta, mutta täällä ainakin "kuunnellaan" kiemurtelematta vaivaantuneena.

      • sähköpää

        Se lääkkeiden vaihtelu onkin kaikkein inhottavinta! Yritän itse tulla näillä toimeen, puhe ollut vaihtamisesta, mut ennen olen tällä tolalla, kun vielä hullumpi! Mulla on lääkkeet dosetissa, eli niitä on jonkun verran.... ajokielto oli sillon kolmisen vuotta sitten vuosi, se napsahti heti, lusin sen ja sit hyppäsin auton rattiin....ei oo kukaan perään huudellu. Ei kannattais liikaa miettiä ("hyvä neuvo"), koska pitäs pystyy elää rauhallista säännöllistä elämää ilman stressiä! Hah, tottakai ne asiat pyörii mielessä. Sit sitä pelkää, että tuleeko millanen olo, vai peräti paniikkikohtaus, vähän käsikädessä kulkee.... asiat menee jotenkin tärkeysjärjestykseen, ei kiinnstais kuunnella toisten hiustenpidennyksiä tai kynsimanikyyrejä ym. pinnallista! Mulla nyt ikää kohta 60, joten ilmeisesti liian vähänen lääkitys ja vaihdevuodet teki tuon "taantuman". Tsemppiä sulle, koita jaksaa vaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe