Milllaista rakennetaan nyt?

makeeee

Luin tällä viikolla lehdestä, että ns. valmistalojen osuus on viime vuosina olla prosentuaalisesti suurin ok-talon rakentamisen muoto.
Mutta mitä sitten on tapahtanut omatoimirakentajille?

Entäs millaisia valmistaloja rakennetaan onko edulliset versiot suosiossa?

3

257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • edullisuus ratkaisee

      Suosituimmat ovat puutalo suurelementti talot n.120-140 neliötä ja mahdollisimman valmiiksi tehtynä.

      Melkein kaikki talotehtaat tarjoavat valmistaloja nykypäivänä. Oma kokemus kuitenkin on se, että on eri asia tekeekö tehdas talon valmiiksi vai tehtaan yhteistyökumppanit. Moni ostaja menee halpaan kun luulee ostavansa talon vain talotoimittajalta. Totuus useimmissa valmistalopaketeissa on kuitenkin se, että ostaja tekee oman sopimuksen paikallisen rakentajan tai rakennusliikkeen kanssa joka talot tekee valmiiksi. Suurin osa näistä paikallisista on varmasti hyviä, mutta joukossa on myös huono laatuista jälkeä tekeviä, epärehellisiä ja persaukisia rakentajia. Aina kannattaisi selvittää etukäteen ennen sopimusta minkälaisen sopijaosapuolen kanssa nimet alle laittaa.

      Olen pannut merkille, että tuollaisen 120m2 huoneistoalan 1-taso omakotitalon valmistalopaketin hinta on yleensä 180 000€. Vastaavasti Täydellisen puutavaratoimituksen ja säältä suojaan pystytyksen hinta on 100 000€.
      Epäilen että itsekään rakentamalla ei päästä alle tuon valmistalopaketin hintaa.
      Ei siis ole ihmekään että valmistalopakettien kysyntä vielä kasvaa. Jos saat talon samalla hintaa valmiina kuin itse rakentaen sitä hartiapankilla 2-vuotta, niin kuka hullu lähtisi itse rakentamaan. Vielä kun itse rakentaen vastaat rakentamisen virheistä itse, mutta valmistalossa virheistä vastaa talotehdas tai se urakoitsija tai urakoitsijan alihankkija tai urakoitsijan alihankkijan virolainen kaveri.

      • kysymystaas

        Entäs, jos mennään vielä pienempään kokoon?, onko siten vielä järkevä suunnitella pitkästä vääntämistä. Niin vastuu, mitä jos itse asuu??
        Noissahan joutuu teettämään suuret maatyöt kummassakin tapauksessa???


    • Kastelli1

      Löytyy edelleen paljonkin omatoimirakentajia. Kaikilla tuotemerkeillä ei vaan kappaletavarasta voi rakentaa. Kastelli-taloilla on se vaihtoehto vahvana edelleen. www.kastelli.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      30
      3878
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1859
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1314
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1256
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      67
      1115
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      981
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      901
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      356
      868
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      26
      851
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      39
      841
    Aihe