Hänellä on 17-vuotias tytär, joka on hiljattain alkanut seurustelemaan 27-vuotiaan miehen kanssa. Ystäväni hyväksyy suhteen täysin. Tyttö muun muassa viettää öitä miehen luona. Sallisitko tuollaisen?
Mitä ystäväni päässä oikein liikkuu?
Mitä ihmettä?
14295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tietenkin.
Jokainen mieleltään terve vanhempi "hyväksyisi" - tosin kenellekään oikeasti terveelle ei taitaisi tulla mieleenkään, että asiassa olisi jotain "hyväksyttävää tai epähyväksyttävää".
En hyväksyisi, sillä tuon 27-vuotiaan miehen pitäisi olla "vajaa" seurustellakseen noin nuoren tytön kanssa. Haluaisin tyttärelleni tietenkin täysijärkisen seurustelukumppanin. :)
Eiköhän ne ole samalla tasolla, koska miehet kehittyy hitaammin. En puuttuisi tuon ikäisen seurusteluun.
Ei 10:n vuoden kehitysviive ole tavallista. Ehkä joku 3-4 vuotta tuossa iässä vielä on ok. Tuossa avauksen tapauksessa on mahdolista, että mies on pysyvästi jäänyt teinin tasolle, eikä siitä enää eteenpäin kehity. Jossain vaiheessa terve tyttö menee henkisessä kehityksessä niin lujaa ohi, että tajuaa miehen epäkypsyyden.
Ja se on ongelma miksi? Suurin osa ei ole yhdessä sen tyypin kanssa jonka kanssa seurusteli 17 vuotiaana.
Toisaalta voihan se tyttö olla ikäistään kehittyneenpi.
Mun exä seurustelee 19 vuotta nuoremman naisen kanssa. Allekirjoitan tuon, että miehet kypsyy hitaasti,jotkut eivät koskaan. Mä kypsyin exän kypsymättömyyteen..
Ap on vakavasti mielenterveyshoidon tarpeessa.
Niin minustakin, koska nämä provot alkavat olla aika yksitoikkoisia. Jokainen vanhempi tajuaa, ettei teini-ikäiselle noin iso ikäero seurustelukumppaniin ole tervettä meininkiä.
Siskoni jäi juuri leskeksi, kun oli viettänyt 30 vuotta 9 vuotta vanhemman miehen puolisona. Meni naimisiin kun oli 20-vuotias, seurustelu alkoi 18 vuotiaana. Liitto oli niin hyvä että ketään ei pysty ottamaan rinnalleen, on mieluummin yksin. Rahkeita olisi, oikein simpsakka leski.
Oma liittoni taas päättyi eroon, mies kolme vuotta vanhempi. Iällä ei siis ole kovin paljon merkitystä.
Eipä tuo leskeys ja yksineläminen noinkin nuorena taida olla sen parempi vaihtohto kuin eroaminen?
Vertailinkin vain kahta avioliittoa, joissa oli kahdenlainen ikäero. Kyllä sisko siitä vielä jonkun nappaa, kunhan vähän aikaa kuluuu. Aloittajassa ihmettelen kahta asiaa: Miksi hän pohtii ystävänsä lasta, eikö omissa riittä pohtimista? Tämä saman tyyppinen ketju on kahteen kertaan tällä palstalla. Omituista! Kova on kirjoittamisen tarve.
Silti leskeys on huonompi vaihtoehto kuin eroaminen ainakin yhteisten lasten kannalta katsottuna. Mielestäni naisen ei koskaan pitäisi ottaa itseään vanhempaa puolisoa.
Nuo ovat aika usein hyväksikäyttösuhteita, ja/tai sitten mies on tosi vajakki. Ystävälläsi taitaa olla jotenkin romantisoitunut kuva maailmasta, kun hyväksyy moisen.
Ihan hyvä suhde on. :)
Ei toki suositeltavaa että ala-ikäisenä on noin paljon vanhemman kanssa, mutta ei se aina niin väärin oo. Hyviä suhteita voi noistakin kehittyä. :)
Täys-ikäsenähän sitä saa sitten vaikka olla viiskymppisen kanssa. Eikä kellään oo siihen mitään perseen kutittamista. :) hyvin harvoin kun sitä isältä tai äidiltä tai muiltakaan siinä vaiheessa mielipidettä kysytään. Ihmisten oma asia on. Ja tyttöhän on melkeen täys-ikänen ja sällikin vielä nuori, joten kai tuon voi sallia. Kunhan ei tavaks tule. Sitten jos tuolla 27-vuotiaalla miehellä ois kaikki tyttöystävä ehdokkaat aina tuon ikäsiä tai sillä tytöllä aina kaikki mies ehdokkaat tuon ikäsiä, niin näkisin asiassa jotain hämärää. Jos ne pääasiassa ovat kuitenkin olleet oman ikäsiä, kaikki asiat on ok.
Itse näkisin näin parhaiten seurustelusuhteiden ikäjutut:
Alle 13-vuotiaan en antais seurustella kenenkään kanssa, koska ei alle teini-ikäisen tarvitse, eikä sitä seurustelua ole pakko alottaa heti teini-ikään tullessakaan, kerkeää kyllä sitten myöhemminkin kun itsestä hyvälle tuntuu.
Mutta 13-vuotiaan antaisin korkeintaan seurustella oman ikäisen tai 15-vuotiaan kanssa.
14-vuotiaan minimissään 13-vuotiaan ja maximissaan 16-vuotiaan kanssa.
15-vuotiaan maximissaan 18-vuotiaan kanssa ja minimissään 14-vuotiaan kanssa.
16-vuotiaan maximissaan 22-vuotiaan kanssa ja minimissään 15-vuotiaan kanssa. Mutta tässä tulee se ikä, jolloin voi harkita myös että 16v olisi esim. 26-vuotiaan kanssa... ei tietenkään kovin mielellään, mutta voi sitä harkita jos molemmat näyttää olevan onnellisia toistensa kanssa ja suhde perustuu kuitenkin terveelle pohjalle, että kummallakaan ei oo mitään takaajatuksia toista osapuolta kohtaan jne. 17-vuotiaana sama juttu.
18-vuotiaana ja yli, olkoon minkä ikäsen kanssa tahansa haluaa. Muilla ei ole sanavaltaa.
Minä itse inhoan tälläsiä keskusteluja, enkä oo laittamassa kun tämän viestin. Tämä sama pöpi aloittelee näitä ikäerojuttuja tänne, av:lle ja kaksplussankin keskustelu palstoille. Meidän perheen sivustosta en ole ihan varma? mutta en ihmettelisi jos olisi samoja juttuja sielläkin... suosittelen sinulle hoitoa. Tuo ei ole enää tervepäistä tai selväjärkistä hommaa. Ja se miksi inhoan tälläisiä keskusteluja, niin siksi koska nämä seurustelu jutut on vähän niinku jokasen omia asioita. Olkoon joka ikinen sen ikäisen kanssa loppupeleissä, kenen kanssa tuntuu hyvältä olla. Harvemmin se kiinostus kuitenkaan perustuu pelkkään ikään, vaan aivan joihinkin muihin asioihin!
Ja nuo minunkaan ajatukseni sopivista ikäeroista seurustelusuhteissa ei ole mikään pyhä totuus. Jokaisella on omassa päässään se kaava, mikä sopii itselle. Ja pitää osata myös joustaa tarpeen tullen...
Kaikkienhan ei aina tarvii toisten rakkaustarinoita älytä, eikä siihen pystykkään.
Näin se vaan menee.
Eli ap:n viestiin: ihan selväjärkistä hommaa on. kaikki eivät vaan ajattele niin kuin sinä tai ole yhtä tiukkapipoisia kuin sinä, joten koita hyväksyä heidän seurustelu ja älä alottele tämmösiä turhanpäiväsiä keskusteluja tänne äitien jutut palstalle tai muillekaan palstoille.