Saunis ainakin sanoi ettei ole kun sillä voi jakaa tiedostoja ja käyttää sitä, jotain tekniikkaa jota voidaan, en mä tiedä.
Miksi laiton? anteeksi sekainen kysymys.
Miksi laiton? anteeksi sekainen kysymys.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Laillinen on jos sillä tekee laillisia hommia eikä esim jaa laittomia tiedostoja tai vastaavia.
mutku saunalahti sanoi että jo pelkät puhelut ovat laittomia kun käyttää tiedonsiirtona samaa kuin jokin torrenttijuttu.
Soitin asiakaspalveluun käyttää sitä p2p-juttua nyt muistin ja tässä linkki.
http://yhteiso.elisa.fi/t5/Mobiililaajakaistat/Onko-Skype-ohjelman-käyttö-sallittua-Saunalahden/td-p/80995
Hemmetti että olen krapulassa.
"mutku saunalahti sanoi että jo pelkät puhelut ovat laittomia ...."
Niin vissiin sanoi, muisti myöskin mainita sen lakipykälän...
On laillista.
Eiköhän Saunalahti ollut silloin aikoinaan vaan huolissaan tiedostonsiirtomääristä jos p2p sovelluksia (jotka yleisesti käsitettynä tarkoittavat tiedostojenjakoa / lataamista) käytettäisiin mobiililaajakaistoilla, sillä niillä ei ole niin suurta kapasiteettia ja Saunalahti ei tainnut (ei taida vieläkään?) rajoittaa dataliikenteen määrää / kk, toisin kuin Sonera naurettavaan 2GB/kk.
Laillisuuden/laittomuuden kanssa tuolla ei ole mitään tekemistä.
-tuux se kelleen kuuluu käytänkö skypeä käytti sitten p2p:tä tai muuta.
Sulkekoon saunalahti liittymän jos niin paljon vituttaa kun voi soittaa ilmaiseksi onhan näitä firmoja muitakin.
Nykyään operaattoreilla ei ole oikeutta tutkia asiakkaiden ratavirtoja tai estää muuten kuin virallisen (ja salaisen) sensuurin merkkaama liikenne.
Kehitys on kuitenkin menossa kovaa vauhtia siihen suuntaan että operaattori saa tutkia asiakkaidensa liikennettä ja päästää vain haluamansa läpi.
Olen käyttänyt Skypeä Saunalahden liittymällä eikä ongelmia ole ollut. Tosin soitan harvoin sillä puheluita.
Tuskin tuo on sauniksen virallinen kanta, sillä väittämällä noin puutaheinää tulee asiakaskato kun normaaliälyiset ei kehtaa maksaa typeryksille asiakkuudesta. Joku vastapalkattu virolainen yksinhuoltajaäiti puhunut omiaan.
Ja jos Saunalahti haluaisi oikeasti estää tuon niin siinä olisi jo jonkinlaiset estot päällä.