Kesä tulee, ihanaa!

yksivuotistelija

kohta taas pääsee muokkaamaan maata ja kylvämään siemeniä; kosmoskukkia, kehäkukkia, pioni-ja oopiumunikkoja, krasseja... aivan mahtavaa.
Löydettiin miehen työpaikan kaatopaikkakontista hienoja turkoosilla huolettomasti maalattuja lastulevylaatikoita, jotka olivat pohjista rikki, ja joissa metallikahvat päädyissä, ne istuvat varmaan kuin nenä päähän tulevaan kukkatarhaan "sisäänkäynniksi", kun poistetaan rikkonaiset pohjat ja täytetään mullalla. Turkoosi väri sopii kauniisti kehäkukkien ja punapellavan väreihin, sekä vaaleanpunaisiin ja keltaisiin pensaskrasseihin. laatikosta laatikkoon nikkaroidaan pergolakaari, johon saa jotain köynnöstä kasvamaan. kansia mietin, että poistatanko vai en, toisaalta ovat kivat, kun aukevat ja niitä pitää aloillaan hienot ketjut. esim. karssit varmaan kiipeilisivät hienosti kantta pitkin.

mitäs kukkia teidän yksivuotisten harrastajien kukkatarhoista tänä kesänä löytyy? Entä mitä löytöjä, aarteita, ideoita?

3

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plantti

      Olen kylvänyt orvokkia, tarhaneilikkaa, kiinanasteria, petuniaa, isoa samettikukkaa, ryhmäsamettikukkaa, daaliaa, kesäpäivänhattua, päivänsiniä, verbenaa ja kuukausimansikkaa. Pian kylvän leijonankitaa, kahta lajiketta kehäkukkaa, kahta lajiketta tsinniaa ja kesämalvikit.
      Helmikuussa istutin mukulabegonian mukulat, ne on lähteneet vähän epätasaisesti kasvamaan, osa niistä jo 15 senttisiä ja osa vasta parisenttisiä.
      Pian pitää istuttaa koristedaalian ja freesian mukulat.
      Kesäbegonioiden esikasvatus epäonnistui, kylvin ne helmikuussa eikä ne itäneet ollenkaan!
      Muutenkin olen huomannut että siementen itävyydessä on ollut suuria eroja, jotkut ovat itäneet todella hyvin ja jotkut huonosti, esim. päivänsinen siemeniä oli pussissa 15 kpl ja niistä iti vain kolme.

      Uusia "kasvatteja" minulle on tänä vuonna kuukausimansikka, tarhaneilikka ja päivänsini. Saas nähdä kuinka menestyvät.

      • yksivuotistelija

        Minun yksivuotistelu perustuu siihen, että en esikasvattele mitään. En saa esikasvatuksia koskaan onnistumaan, vaan taimet kuolevat, tai eivät vaan lähde kasvuun maahan istutuksen jälkeen. Siskoni esikasvattaa minun kesäkurpitsojen taimet samalla kun omansa, ja tänä vuonna viidakkokurkun taimia.
        Harrastan siis ihan vain sellaisia, mitkä voi siemeninä viljellä joko avomaalle, kukkapenkkiin tai kasvatuslaatikoihin. Kehäkukista olen tykännyt aina, ovat niin helppoja ja vaatimattomia kasvuolojen suhteen. viime vuoden kokeilussa olivat kosmokset, ja niihin ihastuin, joten niitä on laitettava tänäkin vuonna. Tämän vuoden "hitti" on sitten pioniunikot. Joidenkin siementen matkassa kukkapenkkiin oli viime vuonna eksynyt pari siementä ja nekin olivat niin kauniita, että pakko saada tänä vuonna oma unikkopelto.
        Meidän kesäpaikassa on onneksi lääniä istutella, ja mieskin tykkää kun saa myllätä koneella maata, minun ohjeiden mukaan tietysti ;) itse se kasvattaa vaan perunaa.


    • Vihertouhu

      Samaa mieltä, ihanaa on. Kylvöksiä on tehty ja osa jo hyvällä kasvun alulla.
      Samettikukkia on taimella neljää rymäsamettikukkaa ja isosammaria, yhteensä n 100 kpl. Basilika on kylvetty, samoin palsamit. On huonepalsami, ei se jokapaikkaan leviävä vaan kameliapalsami.

      Toukokuun alussa laitan päivänsinit, elämänlangat ja krassit kasvamaan. Samoin yrttejä.

      Olen ostanut tarhaleukoijan, kehäkukan, ruiskaunokin ja kaunokaisen siemeniä. Salaatit ja em. menee suorakylvöön kasvimaalle. Riippuu säistä pääseekö jo toukokuussa kylvämään. Kukkia kasvatan kasvimaalla leikkokukiksi.

      Gladioluksen sipuleita laitan maitpurkkeihin esikasvamaan pikapuoliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2617
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      115
      2301
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1638
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1139
    5. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1058
    6. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      49
      1043
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      971
    8. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      783
    9. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      783
    10. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      737
    Aihe