Voi jestas. Kohta menee hermo! Heittäkää joku pian mulle nopea ohje kuinka voin TYHJENTÄÄ macin Osoitekirjan. Synkronoin siis eilen Iphoneni mieheni Macin kanssa, koska koko puhelin piti tyhjentää tehdasasetuksille jotta sain uusimman päivityksen puhelimeen. Oli jumissa. Ei siitä sen enempää, kaikki meni hyvin. NO, nyt sitten huomasin että mieheni koneelle jäi puhelimeni KOKO osoitekirja ja sen 180 yhteystietoa.
Joudunko tosiaan yksitellen poistamaan nimet, numerot, sähköposti os. ja syntymäajat jne. Mitä tuolla yhteystiedoissa nyt onkaan.. Hitto mikä homma.
En ole huomannut mitään delete nappulaa tms.
HELP !!!!!!!!!!!!
Macin Osoitekirja..!
1
175
Vastaukset
- iPhone ja Mac
Otat siinä miehes koneessa Yhteystiedot ohjelman käyntiin, klikkaat vasemmassa palstassa olevaa ”Kaikki yhteystiedot” (tjs.) riviä, jolloin saat viereiselle palstalle näkyviin kaikki kontaktit.
Nyt klikkaat yhden kerran ekaan haluamaasi yhteystietoon, painat näppiksessä cmd-näppäimen alas (ja pidät alhaalla) ja alt rullaamaan ja klikkailemaan niitä poistettavia yhteystietoja kerran kutakin.
Kun olet aktivoinut kaikki poistettavaksi haluamasi yhteystiedot, päästät sen cmd-näppäimen vapaaksi, et klikkaile minnekään vaan painat näppiksestä ”backspace”-näppäintä tai valitset valikkopalkista ”Muokkaa” ja sieltä ”Poista kortit”.
Näin ei tarvitse yksitellen poistella niitä tietoja.
Puhelinta ei sitten kannata ensi kerralla synkronoida sen miehesi käyttäjätilin kanssa.
Jos näin haluat toimia, luokaa koneelle sinulle oma käyttäjätili, jolloin voit muokkailla ja täydennellä yhteystietojasi ja kaikkea muuta, mitä Macilla ja iPhonella nyt voikaan tehdä. Ja muistakaakin tehdä sinun käyttäjätilistä nk. ”Normaali” käyttäjä, jolloin ei pääse tapahtumaan vahinkoa isännän tilille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108