Pihan routavauriot

Ruohonleikkaaja

Asumme omakotitalossa ja nyt kun lumet ovat sulaneet, huomasimme, että pihan reunamalle on ilmestynyt aika pitkänlainen painauma, näitä pienempiä painaumia on muuallakin piha-alueella. Lisäksi kiinnitin huomiota, että yhdessä kohtaa menee sellainen kuin "ratkeama". Mitä tälläisessa tilanteessa olisi viisainta tehdä?
Poistetaanko pintakerros ja uutta multaa vaan ja kylvämme uudet nurmikon siemenet? Onko noista painaumista muuta haittaa, kuin se, että ovat ikäviä nurmikolla astellessa? Tonttimme vieressä on vesikanava, tulvi nyt keväällä, mutta yleensä ei vettä ole siinä kuin muutama kymmenen senttiä, jos sitäkään. Tuo pitkä painauma on siinä tontin reunassa , joka rajoittuu vesikanavaan. Liekö vesikanavalla kuitenkaan mitään merkitystä näihin painaumiin. Millaisia neuvoja antaisitte? Nurmikkoa ei ole uusittu ja on asuttu tässä kohta 30 vuotta.

1

718

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä taitaa olla veden tekosia. Ensin ajattelin että tontti on uudistontti, missä savi on routinut mitä sattuu...
      Vesi nousee myös maassa, jos kanavan vesi on pitkään korkealla, ja silloin maa voi elää ja lillua koko tontilla. Varsinkin kun viime talven jäljiltä ei ole ollut maa kunnolla roudassa Etelä-Suomessa.
      Se pitkänomainen painauma viittaisi siihen että vesi on jotenkin "syönyt" maata kanavan puolelta, ja seuraavan kerran penger saattaisi valua pois kanavaan: tuolle laidalle istuttaisin pajuja tai muita reheväjuurisia pensaita sitomaan maata syvemmältä.
      Jotkut nurmikkofanaatikot varmasti kuorisivat koko tontin ja tasaisivat ja lanaisivat.. Mitä suotta, jos nurmikko viehertää; Itse täyttäisin vain eniten haittaavat montut ja viskoisin ruohonsiementä perään paksuimpiin täyttöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4473
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3238
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2904
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2707
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2590
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2549
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2517
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2075
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe