Pihan routavauriot

Ruohonleikkaaja

Asumme omakotitalossa ja nyt kun lumet ovat sulaneet, huomasimme, että pihan reunamalle on ilmestynyt aika pitkänlainen painauma, näitä pienempiä painaumia on muuallakin piha-alueella. Lisäksi kiinnitin huomiota, että yhdessä kohtaa menee sellainen kuin "ratkeama". Mitä tälläisessa tilanteessa olisi viisainta tehdä?
Poistetaanko pintakerros ja uutta multaa vaan ja kylvämme uudet nurmikon siemenet? Onko noista painaumista muuta haittaa, kuin se, että ovat ikäviä nurmikolla astellessa? Tonttimme vieressä on vesikanava, tulvi nyt keväällä, mutta yleensä ei vettä ole siinä kuin muutama kymmenen senttiä, jos sitäkään. Tuo pitkä painauma on siinä tontin reunassa , joka rajoittuu vesikanavaan. Liekö vesikanavalla kuitenkaan mitään merkitystä näihin painaumiin. Millaisia neuvoja antaisitte? Nurmikkoa ei ole uusittu ja on asuttu tässä kohta 30 vuotta.

1

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä taitaa olla veden tekosia. Ensin ajattelin että tontti on uudistontti, missä savi on routinut mitä sattuu...
      Vesi nousee myös maassa, jos kanavan vesi on pitkään korkealla, ja silloin maa voi elää ja lillua koko tontilla. Varsinkin kun viime talven jäljiltä ei ole ollut maa kunnolla roudassa Etelä-Suomessa.
      Se pitkänomainen painauma viittaisi siihen että vesi on jotenkin "syönyt" maata kanavan puolelta, ja seuraavan kerran penger saattaisi valua pois kanavaan: tuolle laidalle istuttaisin pajuja tai muita reheväjuurisia pensaita sitomaan maata syvemmältä.
      Jotkut nurmikkofanaatikot varmasti kuorisivat koko tontin ja tasaisivat ja lanaisivat.. Mitä suotta, jos nurmikko viehertää; Itse täyttäisin vain eniten haittaavat montut ja viskoisin ruohonsiementä perään paksuimpiin täyttöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      40
      2797
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2591
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2564
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      96
      2114
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      40
      1971
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      313
      1752
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1526
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1388
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1158
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      27
      1133
    Aihe