Minkälaista opiskelu on?
Leipuri-kondiittori
Eva45667
112014
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Opiskelu oli mukavaa. Ensimmäisenä vuonna opiskeltiin sekä leipomo-, liha- että elintarvikepuolella. Ensimmäisen luokan lopulla valittiin näistä oma suuntaus eli minun tapauksessani leipuri-kondiittori.
Ensimmäisenä vuonna tutustuttiin siis kaikkiin aloihin. Leipomotunneilla leivottiin kaikkea mahdollista: leipää, pullaa, pitkoja, kakkuja, suolaisia leivonnaisia, pikkuleipiä jne. Elintarviketunneilla valmistettiin ruokia, tehtiin mehuja ja hilloja, salaatteja ja makeisia kuten toffeeta ja marmeladeja. Lihatunteja meillä oli aika vähän, mutta siellä tutustuimme esimerkiksi makkaroiden, joulukinkkujen ja jauhelihan valmistukseen.
Sitten leipomopuolelle suuntautuessani jatkui leipominen. Teimme ihan perus leivonnaisia ja tutustuimme muihinkin töihin kuten suklaatöihin, sokerikoristeiden valmistamiseen, marsipaanikoristeisiin yms.
Tykkäsin erittäin paljon. Suosittelen koulua muillekin leipomisesta pitäville.
Olen hakenut nyt keväällä leipuri-kondiittoriksi. Olen vain miettinyt miten hyvä leivonnassa pitäisi olla jo valmiiksi. Olen leiponut kotona jonkin verran mutta en osaa reseptejä ulkoa enkä hirveästi sovella leipoessani jotain. Riittääkö jos on vain innostusta ja kiinnostusta leivontaan ja halukas oppimaan?
Kuinka paljon opetukseen muuten kuuluu teoriaa?
Ei niitä ruokaohjeita / leipomusohjeita tarvitse ulkoa osata, mutta tavallisimmat kyllä yleensä jää mieleen - ainakin jos usein tekee ;) Sovellukset tulee aikaa myöten - ainakin jos muutoksiin / uusiin juttuihin suhtautuu positiivisesti...
Innostus ja kiinnostus on toki aina ensimmäinen asia - oppimishalu jo auttaa aika paljon monessa asiassa ;)
Teorioitakin on, esim. kemia vieraat kielet matematiikka ovat hyvinkin tärkeitä asioita ruoka-aloilla, toki on myös muitakin aineita.
Millanen on alan työllisyys? Siis jos käy vaan leipurikondiittoriksi amiksessa eikä jatka opintoja enempää vaan menis töihin?
No siis sähän voit mennä leipomoihin töihin tai normi kahviloihin? kahvila konditorioihin yms ? Ja muuten! ku opiskelussa on työssäoppimista (meillä oli yhteensä 20 viikkoa (ekana vuonna 5 viikkoa, tokana 10 ja vikana 5) niin kannattaa hakea työssäoppimaan paikkaan josta mahdollisesti voisit saada töitä!
Totta, kannattaa hakea harjoittelemaan semmoseen paikkaan misä vois kuvitella työskentelevänsä valmistuttuaan! Olen kuullu yhdeltä tutulta, joka opiskeli leipuri-kondiittoriks että jos haluaa leipoa asioita käsin (eikä käyttää jotain liukuhihnaa tai valtavaa konetta) niin sellaisia työpaikkoja on vain lähinnä Helsingissä/etelässä
No mulla oli teoriaa ainaki 1½ vuotta(siinä välissä toki leipomotunteja ja kokkaustunteja) , oon siis nyt amiksen tokalla ja nyt me vaa leivotaan ja saadaan ite päättää mitä tehään :D tai siis pitää suunnitella 4 tuotetta valmistujaisiiin:) sitä ennen suunniteltiin 4 tuotetta pääsiäiseen liittyen :D Ens vuonna valmistetaan suklaa juttui ja karkkeja :))
Niiin ja opettajat ja myös päivät on tosi rentoja :D
onko kellään kokemusta opiskelusta yo-pohjaisena? ois kiva kuulla kokemuksia
anyone?
jee, mä pääsin yo-linjalle kuopioon!
yo-linjalla on se eroavaisuus, ettei ole atto-aineita, koska ne olet suorittanut jo aikaisemmin. eli valmistuu nopeammin ja vaan ammattillisia aineita :)