Intergroitun näyttiksen vaihto passiivi PCI-E

t-uuletin

Täällä saa kysyä tyhmiä ja tietty vastata samalla lailla joten kysyn ja kerron: Integroitu ATI Radeon 1200 oli ja on yhä koneessani. Lisäsin PCI-E (siniseen) paikkaan saman valmistajan passiiviohjaimen, Radeon 3650:sen. En lähtenyt irrottamaan integroitua millään lailla vaan annoin olla eli näyttö kiinni uuteen ohjaimeen, hain ajurit ja toimii. Nyt vaan pohdin että kun vanhan ohjaimen tuuletin iloisesti puhisee niin pitäiskö se delata biosista, tai näppästä irti virtapiuhat, vai onko se vaan paree että jäähdyttää myös tuota laittamaani passiiviohjainta? Vai hirttääkö prosu kiinni kun kaksi ohjainta tavallaan päällä?

Tarkoitus oli saada kaksi DVI-laitetta (PC-näyttö ja wanha taulu-tv) toimimaan yhtäaikaa (eli TV olisi klooni), siksi hankin tuon uudemman Radeonin (vanhahan sekin tietty on)...mut eipä se onnistunut, näyttö siis ok, mutta tv ei tunnista signaalia...mutta siitä viis; eli siis pitäiskö vanha 1200 sarjalainen poistaa jotenkin vai saako se jäädä soittelemaan taustapöhinää?

10

304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • justnii

      sinänsä tyhmä kysymys jos ei lämmöt nouse liikaa niin anna sen vanhan ohjaimen tuulettimen olla päällä jos virtalähden kestää,ei prosesori delaa vaan virtalähde jos delaa.miksi muuten joku haluu näytön telkkarrin eihän kukaan enää sitä katso ja kuvasuhde kärsii jos näytön kloonaa isoon ruutuun

    • käyttääjostarviiheh

      Minä ostin uutena AMD Radeon HD:n, joka käyttää kokonaan PCI-E -väylän tarvittaessaan, eli 16x, ja piti olla äänetön, eli ilman tuuletinta sellaisen ostin ja hyvin on toiminut, piirilevyssäkin leima että n. 2v nyt on valmistuspäivään.

      Bluray-toistoon lähinnä tarvitsin tuollaisen 2gigaisen DDR3:sen, en pelaamiseen niinkään, nooh jotkut pelitkin toimivat.

      Mutta tuo oli huvittava kun BIOS ilmoitti että: Graphics Accerelerator is now using all the 16x PCI-E, you can reduce the bandwidth, by changing it here.

    • asdfasdfasdfasdfdsa

      Jos on mahdollista disabloida integroitu, se kannattaa todennäköisesti tehdä. Veikkaan kuitenkin, että erillisen kortin asentaminen disabloi automaattisesti toisen ohjaimen jo valmiksi. Tuuletinta ei kannata sammuttaa, koska sen alla on todennäköisesti muitakin toimintoja kuin integroitu ohjain ja piiri voi silti kuumentua.

      • t-uuletin

        Näinhän siinä kävi että uusi kortti delasi vanhan automaattisesti. Jätän sen tuulettimen pyörimään vaikka sinänsä harmi kun nyt olisi äänetön passiivikortti, mutta varmaan paree että on päällä viilentämässä. Kloonausta näytöltä HD-ready TV:hen en enää viiitti yrittää, TV ei vaan tunnista signaalia. Luin jostain että resoluutiot pitäisi saatää samoiksi molemmissa laitteissa mutta eipä sekään tuottanut tulosta.


    • emolevythuomaavat

      BIOS:sta kannattaa disabloida se silloin jos on joku tuollainen 3:lle näytöllekin suunniteltu pci-e, joka käyttää koko väylän 16x, jää varalle se toimiva integroitu, yleensä BIOS:t osaavatkin jo disabloida kun huomaavat että täällä on tuollainen kiihdytin, joka on huomattavan tehokas, että siksi aikaa emolevy laittaa pois oman integroidun pois päältä jos sellainen on installoituna.

    • ruututäynnäBluRaytä

      Jos mainitaan kortissa ATI, niin on silloin jotain 4-vuotta vanha kortti joten ei tee mitään, kun AMD osti ATI:n, koko firman jo aikoja sitten, joten, nyt kortit ovat AMD Radeon.

      Kokeilin itse pyöritellä noin 8 kappaletta bluray-elokuvaa yhtäaikaa fullHD-ruudulla, jokainen elokuva oli noin 30 gigatavun kokoinen, täysin pakkaamaton, eipä ollut AMD HD-kiihdyttimellä yhtään ongelmia heh.

      Ei edes lämmennytkään tuollainen passiivi kuin jotain 60-asteiseen.

    • dssasds

      Riippuu. Ainakin HD5000-sarja oli vielä ATI:n nimellä, ja kyllä jollain HD5850/5870/5970 -korteilla vaikka pelailee uusiakin pelejä, jos ei odota saavansa väännettyä nuppeja kaakkoon.

    • t-uuletin

      Jep, alkuperäisen viestin kirjoittaja taas tässä eli innoissani vaihdoin näytönohjaimen lisäksi vielä käyttiksen, XP:stä WIN 7:ään ja sissos saakeli, sen verran epävakaaksi meni näyttö että otin pois koko (Asus) Ati Radeon 3650 -kortin. Näyttö joko jumitti kokonaan tai tekstit meni epäselviksi, käynnistäessä herjaili ylikellotusta? Olisko niin että uusi käyttis 7 ei delannut vanhaa integroitua Radeon 1200 integroitua korttia (en tosin löytänyt siitä mainintaa biosista) ja prosu ei oivaltanut mitä ohjainta pitäis käyttää, mene ja tiedä. Hassuinta on etten saa enää AMD centeriä poistettua kokonaan edes CCleanerilla, Ati Catalyst Center asentui ok muttei suostu käynnistämään, herjaa "Command Line Interface"...näyttö kuitenkin winukan asetuksilla toimii nyt ok.

      Eli olkoot, kait tuolla Radeon 1200:lla tulee toimeen. Tai jos joku keksii mikä mättää niin kortti jota asentelin on tällainen: http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16814121243

      • pixel scaling asetus

        Näytön meneminen sotkuiseksi johtuu vain ATI/AMD control centerin asetuksista. Siellä on tuollainen pixel scaling asetus, joka pitää vaihtaa tasan 100%:iin niin kuva terävöityy. Laita vain näytönohjain takaisin ja säädä asetukset kuntoon. Oletuksena asennuksen jälkeen ko. asetus on pielessä.

        Catalyst centeriä myös ei pysty täysin uninstalloimaan, jos joskus vaihtaa vaikka nVidian ohjaimeen. Ainoastaan windowsin uudelleenasennus puhtaalta pöydältä auttaa.


      • 0+0+d0as+d0a+
        pixel scaling asetus kirjoitti:

        Näytön meneminen sotkuiseksi johtuu vain ATI/AMD control centerin asetuksista. Siellä on tuollainen pixel scaling asetus, joka pitää vaihtaa tasan 100%:iin niin kuva terävöityy. Laita vain näytönohjain takaisin ja säädä asetukset kuntoon. Oletuksena asennuksen jälkeen ko. asetus on pielessä.

        Catalyst centeriä myös ei pysty täysin uninstalloimaan, jos joskus vaihtaa vaikka nVidian ohjaimeen. Ainoastaan windowsin uudelleenasennus puhtaalta pöydältä auttaa.

        "Catalyst centeriä myös ei pysty täysin uninstalloimaan"

        Pystyypäs. Jos ei muuten, niin vaikka sitten AMD:n omalla uninstallation toolilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      180
      10936
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      87
      10399
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      233
      5841
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      180
      4654
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      131
      3146
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      171
      3135
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      39
      1943
    8. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      298
      1528
    9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      6
      1360
    10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      16
      1294
    Aihe