mua kiusataan!

Mitä teen? Oon kertonu jo äitille ja selvitelty asioita mut ne silti jatkaa. En kestä enää! :"
11184
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Haluatko kertoa hieman lisää? Luulen että voin auttaa!

Äänestä

(Laitoin tän viestin yhteen muuhunkin keskusteluun.)

Kiusatun vastaisku-nimisestä blogista olen oppinut, että tällainen ei ole edes epätavallista. Yhteiskunta on syvältä, opettajat pelkureita, ihmiset kusipäitä ja sitä rataa. Kiusaamista ei saada kuriin eikä edes käytetä koko voimaa. Kiusattua aletaan syyttää kaikesta ja tämä laitetaan jonnekin terapiaan, kun kiusaajaa hyysätään ja taputetaan päälaelle ja vähän saatetaan jopa sanoa, ettei saa kiusata. Jos kiusattu tai joku tämän kaveri tekee mitään tai ilmoittaa ylemmille tahoille, niin tämä kiusattu/puolustaja saa jonkun rangaistuksen jollain tekosyyllä.

Äänestä
  • Kerrohan vähän enemmän, paha tuohon on vielä sanoa mitään, mutta voimia kiusaamista vastaan joka tapauksessa!

    Äänestä

  • tpoam kirjoitti:

    Kerrohan vähän enemmän, paha tuohon on vielä sanoa mitään, mutta voimia kiusaamista vastaan joka tapauksessa!

    Minua ei uskalla kiusata kukaan, koska olen lihaksikas ja isokokoinen.

    Äänestä

Mä en itte pystyis kertoo enää. Siis kaverin kanssa. Lue keskustelu "paras kaveri" kiusaa tietämättään, niin tiedät, millanen kaveri mul on. Asioille tehty mitään. Vähän kiusaajille sanottiin, mut ei se auta. Yksin en pysty kertoa, ku pelkään et alan itkeä, koska sillon mä en pysty puhua ollenkaa.

Äänestä

Kiusaamisen voittaa pistämällä kovan kovaa vastaan. Eli siis vedä kiusaajaa turpaan. Tai pyydä jotain toista tekeen niin.

Äänestä

Oon kuullu muutaman tositarina jutun, jossa kiusaaminen loppui, kun kiusattu mottas oikeen olan takaa. Korkojen kera nääs.
Väkivalta lopettaa vittuilun.

Äänestä
  • Oon aikalailla samaa mieltä.
    Jos et enää antais niiden kiusata vaan löisit oikee olan takaa nii saattais auttaa.
    Ne ei enää uskaltais kiusata.

    Äänestä

Mulla on sama ongelma...mutta sun täytyy osata sanoa aina kiusaajillesi takaisin...tiän että se ei oo helppoa se ei oo helppoa mullekkaan...mutta jaksaa täytyy jos jaksat niin elämäsi paistaa vielä kirkkaana. Vahvuus palkitaan!

Äänestä

No hakkaat ne kiusaajat, kun järkipuhe ei auta nii väkivalta auttaa. Se on totuus.

Äänestä

Turpaa vaan, varoittele, puhu miksi pitää kiusata, sano että antakaa mun olla mä, onko liikaa pyydetty. Kiusaajat on helvetin ärsyttävii paska naamoja. Jaksa vielä!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kiusattu kirjoitti:

Mitä teen? Oon kertonu jo äitille ja selvitelty asioita mut ne silti jatkaa. En kestä enää! :"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu