Kaidevaijerikeskustelu käy kuumana, joten kysäistäänpä lisää: mistä kannattaa hommata uudet vaijerit pk-seudulla? Bremerin ja Baltic Riggingin tiedän, onko muita? Jossakin venelehdessä näin joskus tee se itse -paketin, kannattaako vaivautua?
Mantookit uusiksi
Plokiploo
10383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Noista kysyin itsekin ja tilasin toisesta viime kesäksi.
Ostin ilman valkoista päällysmuovia olevat, joten oletan että nyt on sitten ikuiset vaijerit. Erinomainen ratkaisu: Näyttävät kivalta (huomaamattomammilta) ja pysyvät puhtaina. Ylempi on paksumpaa, alempi millin ohuempaa. Jos jotain huononnusta pitää etsimällä etsiä muovittomasta, niin lokkien pommit on vaikeampi saada putsattua kun ne tarttuvat vaijerin säikeisiin. Mutta eipä ole suuri haitta.
Vertailin myös tee-se-itse vaijereita sekä tee-se-itse muovitusta ja tätä jälkimmäistä vaihtoehtoa varten kokeilin vanhan vaijerimuovin poistoa. Itse kasattavat tuntuivat epävarmemmilta; seikka joka ei ollenkaan sovi kaiteisiin. Muovin poisto taas oli aika isotöistä ja muovipurua lensi pitkin telakka-aluetta joten jätin homman kesken ja ostin pajalta uudet.
Itse kasattavien epävarmuudesta harvinaisen samaa mieltä. En saanut itse kiristettäviä päätteitä pysymään kovassa vedossa paikoillaan. Vein ne lopulta liikkeeseen, josta ostin, ja laittoivat siellä, mutta epävarmaksi jäi silti kestävyyden suhteen.
Muovien poisto sen sijaan ei ole kova homma, jos on käytettävissä ruuvipenkki ja kuumailmapuhallin. Sopivasti kuumennettu vaijeri pudottaa päällisensä ainakin oman kokemukseni mukaan varsin helposti yhdellä vedolla/puoli metriä. Jos ei kuumenna, on todella piukassa ja murenee.
Paljonko kuorettoman vaijerin hinta?
En muista mitä maksoi, mutta samanhintaisia olisivat olleet kuorelliset kuin kuorettomat, sanoivat tekijät. Kuoretonhan on paksusäikeisempää eli samaa materiaalia kuin vantit kun taas kuorellisen sisällä on hienosäikeisempää (halvempaa?) vaijeria.
Niin, siis kuoreton on tosiaan samannäköistä kuin vantit. Eikä kai vantít ja haruksetkaan venettä rumenna...
Alempi "vaijeri" voisi olla dyneemaakin tai sitten puukolla katkaistava dynemapätkä takaosaan. Vaijerit eivät ole ikuisia, pikemminkin päin vastoin.
Ehkä mikään ei ole ikuista. Veikkaan kuitenkin, että pääosin vähäsuolaisessa vedessä oleva vene ja sen haponkestävät osat ovat kokolailla ikuisia. Vertailukohtana edelliset > 30 v ei tehnyt vanhalle ohutsäikeisellekään kulumaa tai syöpymää; vain pintamuovi oli sirpaileina. Päät olivat paljaina ja täysin OK.
Toivon mukaan voin raportoida tässä palstalla tuossa vuosisadan puolen välin tienoilla, että miltä silloin näyttää, että kestivätkö ;-)
Minulla on 2006v. vene kirkkailla vaijereilla, josta on ylemmästä vaijerista säie poikki keskiveneessä. Takaa usein avattavasta vaijerista (kulku perästä rattien välistä) poikki useita säikeitä. Vaihtuu kesän lopulla. 1989 mallisen veneen muovipäällysteiset pistin uusintaan kokonaan vaikkei ollut säikeet poikki. Muuten vaan ruostetta ja murheellisen näköiset päätteistään. Pintaruosteen saa pois kiilloittamalla muttei puristepäätteestä. Mikä lie lujuus silloin?
Oho, onpa lyhyt elinikä. Säikeen katkeaminenhan pudottaa keston murto-osaansa, koska vaijerin vetolujuus perustuu koko "nipun" puristumiseen kasaan. En tiedä onko tuolla tosiasiassa mantookeissa merkitystä kuten takilassa, mutta ulos sojottavalla säikeellä voisi olla joka tapauksessa kalliit seuraukset.
Mulla oli vuosikymmeniä vanhojen muovipäällysteisten vaijerien päätteet mallia lenkki koussi pronssipuriste; ne oli siis puristettu paikalleen kaidetolppien kanssa. Näyttivät edelleen erittäin kestävältä. Koussista oli narulenkit kiinteisiin kaiteisiin.
Uudet tuli niin, että vanttiruuvin irrottamalla vaijerin pää mahtuu kaidetolppien rei'istä. Oli kätevä kuljetella ja asentaa, mutta eipä niitä nyt sen jälkeen ole tarkoitus irrottaa... jos kestävät kuten toivon.
Kiitos vastauksista. Nyt kaiteet ovat ohutta valkoista säiettä muovikuoren sisällä. Onko se dyneemaa? Joka tapauksessa kuori on monin paikoin kuoriutunut varsinkin tolppien kohdalta ja säikeet rispaantuneet niistä kohdista. Edelliseen veneeseen teetin larulaisfirmassa uudet muovikuoriset vaijerit. Parin kesän jälkeen niistä alkoi pukata ruostetta siitä kohtaa, missä kuori loppuu.
En tiedä, mitä kuitua ne entiset ovat, mutta Parafil-nimellä se tunnetaan. Sellaiset ovat ajalta ennen dyneeman keksimistä.