wanha aloittelija vm.83

Osaiskos täältä joku sanoa suunnilleen mitä kaikkea hörpäkettä tulee netinkanssa..ei meinaa tässä teknologiassa pysyä perässä.
563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kysymyskin on niin outo ettei siihen osaa kukaan vastata.
Selvennä kysymystä.

Operaattorisi tietää mitä siinä tulee mukana, yleensä modeemi tai mokkula ja liittymä, sim-kortillisena tai kiinteänä.

Äänestä

koitetaampa uudestaan..eli mitä kaikkee kapuloiden lisäksi tulee jos siihen haluaa mm.netti mahdollisuuden?ei kai joudu kytkemään tietokoneeseen?

Äänestä
  • No jos sulla on langallinen laajakaista niin otat vaan tietokoneen persiistä adsl piuhan irti ja laitat sen pleikkarin persiiseen sielä on paikka sille. Sitten meet vaan pleikkarin valikosta nettiasetuksiin ja seuraat ohjeita! Pitäs olla ihan simppeli juttu sitte se vaan testaa sen yhteyden ja sitte pitäs olla siinä. Sitten kun lopetat pelaamisen ja haluat selailla tietokoneella taas nettia niin otat sen piuhan pois taas pleikkarin perästä ja laitat sen takaisin kiinni tietokoneeseen. Älä pelkää sitä että kun siirtelet ees taas sitä piuhaa tietsikan ja pleikkarin väliä niin pleikkari kyllä muistaa asetukset eli sun ei tartte enää sen jälkeen tehdä mitään muita toiminpiteitä kun haluat pelata verkossa pleikkarilla. Jos sulla on mokkula niin siitä en osaa sanoa mitään ja oon kuullu että jos pelaa pleikkarilla mokkulan kans niin monesti yhteys on huono.

    Äänestä

  • toiv. tää autto kirjoitti:

    No jos sulla on langallinen laajakaista niin otat vaan tietokoneen persiistä adsl piuhan irti ja laitat sen pleikkarin persiiseen sielä on paikka sille. Sitten meet vaan pleikkarin valikosta nettiasetuksiin ja seuraat ohjeita! Pitäs olla ihan simppeli juttu sitte se vaan testaa sen yhteyden ja sitte pitäs olla siinä. Sitten kun lopetat pelaamisen ja haluat selailla tietokoneella taas nettia niin otat sen piuhan pois taas pleikkarin perästä ja laitat sen takaisin kiinni tietokoneeseen. Älä pelkää sitä että kun siirtelet ees taas sitä piuhaa tietsikan ja pleikkarin väliä niin pleikkari kyllä muistaa asetukset eli sun ei tartte enää sen jälkeen tehdä mitään muita toiminpiteitä kun haluat pelata verkossa pleikkarilla. Jos sulla on mokkula niin siitä en osaa sanoa mitään ja oon kuullu että jos pelaa pleikkarilla mokkulan kans niin monesti yhteys on huono.

    Piuhan repimisessä ja kytkemisessä ei ole mitään järkeä.
    Jos sen piuhalla haluaa nettiin kytkeä niin reitittimen kautta voi pitää vaikka usean laitteen verkossa yhtäaikaa.
    Suosittelen wlan kytkentää, reitittimellä onnistuu tämäkin, yhteys on siis langaton.

    Mokkulallakin pelaaminen onnistuu ja ei pätki, mutta nämä asiat riippuu ihan siitä missä kyseinen mobiilinetti toimii hyvällä signaalilla, antennilla saa mokkulat kuulumaan paremmin.

    Joka tapauksessa kiinteä laajakaista on aina paras valinta varsinkin pelaamiseen, mutta kaikkialle ei kiinteää laajakaistaa saa, silloin mokkula voi olla ainut keino.
    Harava katolle tai parvekkeelle mokkulaan ja sellainen liittymä mikä toimii.

    Äänestä

Kiitoksia,tuo jo selvensi asiaa ja kovasti!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua tarvitsisi kirjoitti:

Osaiskos täältä joku sanoa suunnilleen mitä kaikkea hörpäkettä tulee netinkanssa..ei meinaa tässä teknologiassa pysyä perässä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu