Linkkikirppiksellä ollut jo monta, monta kuukautta pöytä, jossa myydään merkkivaatteiden piraattikopioita.... ei niitä aitoja Ed Hardyja, Benchiä, Adidasta yms yms. tuohon hintaan löydy ja varsinkaan kirppareilta! Ei ole lappuja, mutta käyttämättömiä ovat, jakokoajan tulee lisää tuotteita... varmaan jo puoli vuotta ollu ko. pöytä Linkkikirppiksellä, vaikka on kassalta monta kertaa kysytty miksi ko. pöydän piraattituotteet sallitaan, mutta muuta piratismia ja kopiotuotteita ei?
Laitonta hommaa.
UGH!
Laitonta hommaa.
UGH!
Vastaukset 6
Vanhimmat
Samoja vaatteita kuin mitä torikauppiaat myyvät tuolla kaikkialla toreilla ympäri Suomea ja muuallakin. Että elä sinä sielä nyt ala höpöttämään.
Kaikkien kopiotuotteiden myynti on kiellettyä, oli kyseessä vaatteet tai poltetut cd:t. Jos asia mainitaan kirpparin säännöissäkin erikseen, miksi jotkut saavat erivapauden?
Lisäksi jotkut oikeasti luulevat kulkevansa hienossa merkkipaidassa, kun ostavat sen halpispaidan. Tosiasiassa niistä erottaa jo kaukaa että ovat kopioita :)
huonoa on johtaminen siellä
Eli joka pöydästä vaan kaikki semmoset tavarat pois mitkä eivät ole merkkituotteista ja aitoja. :) Voi sinua kateellista äijä-tai muijaparkaa. On sulla huolet. Eikö omat romut kaupaksi mee??!! ;)
No kun ne merkkituotteiden kopiot/väärennökset/piraatit on kiellettyjä! Niin ihan laissa ja ko. kirpan ikiomiin sääntöihinkin se on painettu oikein erikseen :)
Sama kun alkaisi kotikoneella polttelemaan musiikkia ja elokuvia myyntitarkoitukseen... vaan kun kaikki kopiointi ja niiden myynti on kiellettyä. Yksinkertaista.
Asia on huomattu... se on sitä harmaata taloutta.Tuodaan ulkomailta väärennettyjä vaatteita ja myydään ne auton peräkontista kauppojen parkkipaikoilla, tai kirppareilla.Tapahtuu muuallakin kuin puttaalla.Jotkut tekee pientä pimeää bisnestä kirpparipöydän avulla, ja henkilökunta katsoo läpi sormien.No, jotenkinhan sitä rahaa on kaikkien ansaittava :)