Imetyksen epäonnistumisen suuri suru :(

SadMum

Vauvani on nyt 6vk vanha.Ensi-imetys onnistui ja sain vauvan osastolle vierihoitoon.Hän kuitenkin joutui tarkkailuun eri osastolle useaksi päiväksi jossa sai tutin ja ruuan tuttipullosta.Vaikka paino ei missään vaiheessa pudonnut liiaksi, minulle vakuutetiin että kotona pitää antaa lisämaitoa.Kävin imettämässä osastolla muutamia kertoja mutta kotiin tullessa vauva ei enää huolinut rintaa.Viimeisen 5vk:n aikana imetys onnistui ehkä kolme kertaa.Pumppaamisen lopetin viikko sitten kun pumpulla en maitoa saa rinnoista irti.Itkukohtauksia tulee päivittäin.Tuntuu pahalta luopua imetyksestä,se kun on niin läheinen ja kaunis hetki.Miten tästä pääsee ylitse? Ensimmäisen lapseni kanssa maitoa ei koskaan tullut joten se tuntui vähemmän pahalta kuin tämä

7

554

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...,,,...

      Voi kurjuus :( Tiedän kokemuksesta, että pumpun on paljon vaikeampi saada maitoa ulos kuin vauvan. Tunnen monia äitejä, jotka ovat osittaisimetyksellä siksi, että joutuivat alussa vauvasta eroon. Me olimme vauvan kanssa molemmat terveitä, vaikka pitkän synnytyksen aikana oli monia vaaran paikkoja. 3 viikossa siirryimme osittaisesta täysimetykseen.

      Saattaa olla ettei vieläkään ole myöhäistä yrittää? Voitko kysyä joltain imetystukiäidiltä? Tsempit siitä että olet antanut vauvalle tärkeät ensimmäiset vasta-aineet

      • äitimyöskin

        Mun neuvo on että teet surutyön ja jatkat eteenpäin. Onneks äitiys on paljon enemmän kun imetys. Ymmärrän kyllä että jokainen äiti haluaa parasta lapselleen ja imetys on niin ihana äidin ja vauvan välinen hetki, että siitä luopuminen ennen aikojaan on todella tuskaa!

        Muista että teitä on kaksi siinä, ja jos toinen ei halua rinnalle, niin pakottaakkaan ei voi. Esikoinen vie sulta myös voimavaroja, joten täytyy vaan mennä eteenpäin!

        Hyvä äiti ei ole pitkään imettävä äiti! Hyvä äiti tuntee vauvansa viestit, rakastaa ja lohduttaa. Ruokkimistapa on toissijaista!

        Sure siis rauhassa, se on hyvä ja oikea syy surra! Mutta ruoki lapsesi ylpeänä pullosta ja viittaa kintaalla imetysfanaatikoille! Olet paras äiti lapsillesi


      • huomautus
        äitimyöskin kirjoitti:

        Mun neuvo on että teet surutyön ja jatkat eteenpäin. Onneks äitiys on paljon enemmän kun imetys. Ymmärrän kyllä että jokainen äiti haluaa parasta lapselleen ja imetys on niin ihana äidin ja vauvan välinen hetki, että siitä luopuminen ennen aikojaan on todella tuskaa!

        Muista että teitä on kaksi siinä, ja jos toinen ei halua rinnalle, niin pakottaakkaan ei voi. Esikoinen vie sulta myös voimavaroja, joten täytyy vaan mennä eteenpäin!

        Hyvä äiti ei ole pitkään imettävä äiti! Hyvä äiti tuntee vauvansa viestit, rakastaa ja lohduttaa. Ruokkimistapa on toissijaista!

        Sure siis rauhassa, se on hyvä ja oikea syy surra! Mutta ruoki lapsesi ylpeänä pullosta ja viittaa kintaalla imetysfanaatikoille! Olet paras äiti lapsillesi

        Myös pullosta ruokkiminen on äidin ja lapsen välinen ihana hetki. Lapsi on samalla tavalla lähellä ja sylissä, suukappale vain vaihtuu. Siinä ei todellakaan luovuta äidin ja vauvan läheisyydestä.


    • älä sure

      Älä tee imetyksestä turhan isoa asiaa. lapsesi on saanut 6 kk äidinmaitoa ja se on hyvä. Jos imetys ei enää onnistu, ei kannata tuskailla loputtomiin, vaan tee päätös ja vapauta itsesi tästä huolesta. Näe pulloruokinnan hyvät puolet (vapaus!) ja totea, että sinun kohdallasi tämä on sopivin ratkaisu, olet tehnyt parhaasi.

      Minusta imetysneuvonnassa on menty nykyään liian pitkälle. Äitiä painostetaan jatkamaan epätoivoisessakin tilanteessa ja oman mielenterveydenkin uhalla, vaikka muitakin keinoja lapsen ruokkimiseen on. Itselläni loppui maito kolmella lapsella 2-3 kuukauteen. Kun paino ei noussut, oli pakko antaa pulloa, ja sen jälkeen lapsi alkoi kasvaa ja voida hyvin. Mitään haittaa ei pulloruokinnasta ole ollut. Ovat terveitä ja tasapainoisia koululaisia nyt, ja tuon päätöksen tehtyäni olen vasta kunnolla nauttinut äitiydestäni. Ei ole allergioita, ei mitään vaivoja ja kasvu on ollut ihanteellista.

      Imetyksestä luovuttuani vapauduin vuorottelemaan lapsen stöyyöjä muiden kanssa ja oma kroppani palautui normaalitilaan, hyviä puolia nekin. Älä sure sellaista mihin ei sureminen auta, vaan ota käyttöön suunnitelma B

      • vaihtoehtoja

        Ehkä sinulla on sellainen rakenne tai hormoonitilanne, että maitoa ei vain tule. Vauva ei huoli rintaa, josta ei tule ruokaa nälkäiselle. Ehkä syy ei olekaan päivän erilläänolossa ja lisämaidossa. Voi olla että lisämaito on hänelle välttämätöntä.


    • valinnanvapaus

      Tietäisitpä vaan, kuinka paljon on meitä jotka emme imetä, ja syitä on monenlaisia. Hyvin menee, eikä imetys todellakaan ole ainoa vaihtoehto, se on tiedetty iät ja ajat. Nykyinen imetysvalistus ja -painostus (jota äiditkin ovat alkaneet antaa toisilleen) tuottaa monelle turhaa sekä henkistä että fyysistäkin kärsimystä.

      • Molemmin päin

        Ja sitten taas moni ei saa sitä tarvitsemaansa imetystukea ja -tietoa, vaikka haluaisi. Kumpaankin suuntaan on tässä asiassa vielä paljon parannettavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe