Synnytys joensuussa

traumatisoitunut äiti

Kokemusta nyt kahden lapsen syntymästä Joensuussa ja voin todeta, että parantamisen varaa olisi salin henkilökunnalla! Ymmärrän kiireen ja hoitajien vähyyden, mutta se, että synnyttäjää ei kuunnella/ oteta sanomisia todesta, oli todella kurjaa. Meinasi lapsi syntyä synnytyssalissa ilman kätilöä, kerroin, että minusta tuntuu, että lapsi pian syntyy, kätilö tokaisi -ei se näin nopeasti etene, odota vaan rauhassa aukeamista. Niin siinä kuitenkin kävi, että en ehtinyt ponnistamaan ollenkaan kun lapsi syöksyi maailmaan, oli kätilöitä sen jälkeen sali puolillaan! Lääkäri kaisu haran toiminta jäi mieleen lopuksi ikää, liekö ollut kiire hänelläkin kun olisi istukankäsinirtotuksen tehnyt synnytyssalissa antamatta mitään kipulääkitystä/puudutusta. Traumat jäi, niin myös sai jäädä haaveet kolmannesta lapsesta.

11

5434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • never again

      Täällä kanssa erittäin pahat traumat jääneet pkssk:n synnäriltä ja osittain osastolta 3c. Oli ensimmäinen ja viimeinen lapsi. Ponnistamaan jouduttiin aloittamaan ilman kätilöä, koska ei kuulemma ollut tarpeeksi henkilökuntaa Ym, Ym. En vieläkään voi ajatella synnytystä itkemättä, vaikka aikaa on kulunut...

    • pallomaha

      Ompa ikävä kuulla että asia on noin. Tänne vasta muuttaneena ja muutaman viikon päästä laskettuaika saa kyllä tähän saakka rauhallisen mielen hieman järkkymään!Muistittehan laittaa palautetta menemään??

    • äitee vaan

      Toistaiseksi ainoa lapseni syntyi PKKS:ssä, ja minulle jäi kyllä vähän paha mieli synnytyssalin toiminnasta. Kovin kiireinen tunnelma oli. Minulle sattui mielestäni tylynpuoleinen kätilö, mutta on siellä mukaviakin. Vuodeosastosta minulle sen sijaan jäi hyvät muistot, siellä hoito oli mielestäni erinomaista ja henkilökunta mukavaa.

    • Valitan,etten valita

      Neljä lasta olen synnyttänyt ko. paikassa ja hienoja kokemuksia ovat synnytykset olleet. En voi yhtyä näkemyksiinne. Turvallisin paikka tuo PKKS on synnyttää verrattuna esim. kotisynnytykseen.

    • Epäammatillista

      Itselläni jäi mieleen myös osasto 3 c huono henkilökunta. Osa hoitajista oli asiallisia mutta töykeitä ja huonoa käytöstä siellä oli hoitajilta myös. Kuunneltiin huoneessa kun hoitajat huonoon sävyyn puhuivat synnyttäneistä "potilaista" käytävällä.. Erittäin epäammatillista.

    • vihonviimeinenlaitos

      Älkää herranen aika menkö joensuuhun,sielä ei ole mitään hyvää nykyään.

      Sielä on semmonen täti moonika keuhkolääkärinä että kenkää pitäs antaa ja heti.

      On noilla rajaseutupitäjällä iso ero kuopion yliopiston sairaalaan verraten.

      Henki tuossa arvauskeskuksessa menee aivan liian aikaisin.

    • irmeli_paiholasta

      elkää itkekö jos sikiätte lisäksi asutte kupla valesokkeli taloisssa

      • Niinpä_juuri_

        Eipä malttanut jo sadoista muista ränkytyksistä tutuksi tullut mielisairas pysyä poissa edes tästä viestiketjusta. Tällä kertaa esiintyi nimimerkillä "vihonviimeinenlaitos".
        On se hullu on se. Itseasiassa kukaan muu noin sairas ei milloinkaan ole tälle palstalle kirjoittanut kuin tuo Paiholan vakioasiakas.


    • murmeli_chigo

      ihmettelen samaa yh lortot itkee täällä ku jakanu tavaraansa

      • Niinpä_juuri_

        Tuskin tälle palstalle ihan normaalit naiset tuleekaan kirjoittelemaan mistään synnytyksestä, joten kyseessä on tavalla jos toisella poikkeavat yksilöt. Kaikella todennäköisyydellä myös kuuluvat 1980- luvun jälkeiseen sukupolveeen jolle ei mikään ole tarpeeksi hyvää ja riittävää..paitsi he itse kaltaisineen.
        Varmasti siis kaikesta mahdollisesta löytyy vikoja tuollaisille itseään erinomaisena, ellei täydellisenä pitäville "persoonille".
        Me tavalliset työläiset ei täydellisyyteen kyetä, mutta siitäkin huolimatta yritän kohta lähteä hoitamaan oman osani työelämästä. Jospa siitäkin ajanmittaan kertysi edes sen verran rahaa verojen muodossa että edes yksi synnytyssairaalassa loikova prinssessa saisi untuvapatjat, peitot ja tyynyt, niin jaksaisi paremmin pillittää palvelijoidensa puutteista.
        Tästäkin huolimatta toivotan muille älyllisesti ja henkisesti terveille, normaaleille ihmisille viihtyisää viikonjatkoa..ja nyt sitten Scania lämpenemään..


    • menkääyläpuolelle

      Tämän keskustelun voisi varmasti laajentaa monelle eri työalalle, on parantamisen varaa monella muullakin työsaralla. Joensuussa synnyttäneille naisille antaisin neuvon että nauttikaa ihanasta syntyneestä lapsestanne. On oikein antaa palautetta huonosta kohtelusta tai käytöksestä, mutta ajatelkaa että jouduitte olemaan siellä sairaalassa vain todennäköisesti pari päivää. Ajatelkaa miten kamalaa siellä varmasti olisi töissä olla, kun huono ilmapiiri ja paha olo henkilökunnalla paistaa ulos selkeästi. Eli nauttikaa lapsestanne, ja onneksi siellä sairaalassa ei tarvitse elämän aikana montaa tuntia viettää. :) Unohtakaa huonot ihmiset ja kokemukset, ja nauttikaa elämästänne. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe