Akvaarioni veden kokonaiskovuus on 3, joskus jopa vain 2. Ph on 6,5-7,0. Voisinko ajatella sinne Suomessa kasvatettuja miljoonakaloja? Pohjalla on 7 kuparimonnista ja yksi maatiaispartamonni levänsyöjänä. Montako miljoonakalaa mahtuisi, akvaarioni on noin 85-90 litrainen.
Onko kokonaiskovuuden pienuudesta haittaa, se on ollut samoissa lukemissa aina, eli n. vuoden? Kalat ovat voineet hyvin, ainakin toistaiseksi.
Miljoonat pehmeään veteen
8
1193
Vastaukset
- bettaristic
Ainoat miljoonakalat mitkä pehmeäänkin veteen käy ovat villit. Sillä ei ole mitään merkitystä, missä jalostetut miljoonakalat on kasvatettu, ne kärsivät joka tapauksessa pehmeästä vedestä. Muutaman sukupolven pehmeässä vedessä sinnittely ei vielä muuta lajia niin paljon, että se viihtyisi pehmeässä vedessä.
On mahdollista löytää Suomesta villiä milliskantaa, mutta ei sitten kannata tehdä enää lottoa jos löydät niitä jostain...on meinaan kaikki tsäkä käytetty.
Sulla on kyllä sellainen kalasto, että se sietäisi hyvinkin keskikovaa vettä. Jos siis milliksiä halajat, niin hopihopi matka kohti askarteuliikettä ostamaan kipsiä ja sitten vaikka paluumatkalla hakemaan kaupasta ruokasoodaa. Näillä emmeillä saat kovuuden nostettua (kokonaiskovuuden ja karbonaattikovuuden).
Ota vaikka 2 koirasta ja 5 naarasta, hetken päästä niitä on kuitenkin liikaa. :D- MMM
Kertoisitko tarkemmin tuosta veden kovettamisesta kipsin ja soodan avulla. Kiitos!
- Miimu
MMM kirjoitti:
Kertoisitko tarkemmin tuosta veden kovettamisesta kipsin ja soodan avulla. Kiitos!
Jos ei häiritse, niin minä vastaan kun nyt koneella satun olemaan.
Ruokasooda nostaa veden ph arvoa, sitä siis ihan vain lisätään veteen, niin että saadaan haluttu lopputulos. Kerran kokeiltuaan sopivan määrän tietää ja jatkossa testaamista ei tarvitse tehdä.
Askartelukipsi nostaa veden kovuutta, se sekoitetaan veteen ja kipataan altaaseen. Sopiva määrä selviää samoin kuin soodankin kanssa.
Nih ja näitä samoja aineita ne akvaarioliikkeen ph ja kh plussatkin ovat, vähän himppatin paljon kalliimmalla hinnalla vain. - bettaristic
Miimu kirjoitti:
Jos ei häiritse, niin minä vastaan kun nyt koneella satun olemaan.
Ruokasooda nostaa veden ph arvoa, sitä siis ihan vain lisätään veteen, niin että saadaan haluttu lopputulos. Kerran kokeiltuaan sopivan määrän tietää ja jatkossa testaamista ei tarvitse tehdä.
Askartelukipsi nostaa veden kovuutta, se sekoitetaan veteen ja kipataan altaaseen. Sopiva määrä selviää samoin kuin soodankin kanssa.
Nih ja näitä samoja aineita ne akvaarioliikkeen ph ja kh plussatkin ovat, vähän himppatin paljon kalliimmalla hinnalla vain.Tässä vielä vähän maailaisjärkeä.:D
Lainaus sivulta:
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/kovuus.php
"Kokonaiskovuus (GH) ilmaisee kaksi- (tai kolmi-)arvoisten ionien määrää vedessä (yleisimmin kalsium- ja magnesium-(-bi)karbonaatit ja -sulfaatit."
Kipsi = kalsiumsulfaatti
Toinen lainaus samaiselta sivulta:
"Karbonaattikovuus (KH=Karbonathärte) ilmaisee bikarbonaatti- ja/tai karbonaatti-ionien määrää vedessä"
Ruokasooda = natriumbikarbonaatti
Eli lisää kipsiä, nostaa kokonaiskovuutta.
Sitten lisää ruokasoodaa, nostaa karbonaattikovuutta.
Mitä suurempi karbonaattikovuus on (=alkaliniteetti), sitä paremmin vesi on puskuroitu eli vesi ei helpolla happamoidu.
Alkaliniteetti tarkoittaa sitä, että kuinka paljon vedessä on emäksisyyttä aiheuttavia tekijöitä. Karbonaattikovuuden nosto siten nostaa myös pH:ta. - MMM
bettaristic kirjoitti:
Tässä vielä vähän maailaisjärkeä.:D
Lainaus sivulta:
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/kovuus.php
"Kokonaiskovuus (GH) ilmaisee kaksi- (tai kolmi-)arvoisten ionien määrää vedessä (yleisimmin kalsium- ja magnesium-(-bi)karbonaatit ja -sulfaatit."
Kipsi = kalsiumsulfaatti
Toinen lainaus samaiselta sivulta:
"Karbonaattikovuus (KH=Karbonathärte) ilmaisee bikarbonaatti- ja/tai karbonaatti-ionien määrää vedessä"
Ruokasooda = natriumbikarbonaatti
Eli lisää kipsiä, nostaa kokonaiskovuutta.
Sitten lisää ruokasoodaa, nostaa karbonaattikovuutta.
Mitä suurempi karbonaattikovuus on (=alkaliniteetti), sitä paremmin vesi on puskuroitu eli vesi ei helpolla happamoidu.
Alkaliniteetti tarkoittaa sitä, että kuinka paljon vedessä on emäksisyyttä aiheuttavia tekijöitä. Karbonaattikovuuden nosto siten nostaa myös pH:ta.Voisitteko antaa noin arviota siitä, että minkä verran kipsiä ja soodaa laitetaan 100 litraiseen, että siitä saadaan sopivampaa vettä miljoonakaloille? Voinko saada mitään pahaa aikaiseksi kokeilemalla pienillä määrillä? Eli varmaan testejä täytyisi ostaa mistä näkyisi tämä veden kovuus? Nyt en tiedä tarkemmin, kuin että paikkakunnalla on pehmeää vettä.
- bettaristic
MMM kirjoitti:
Voisitteko antaa noin arviota siitä, että minkä verran kipsiä ja soodaa laitetaan 100 litraiseen, että siitä saadaan sopivampaa vettä miljoonakaloille? Voinko saada mitään pahaa aikaiseksi kokeilemalla pienillä määrillä? Eli varmaan testejä täytyisi ostaa mistä näkyisi tämä veden kovuus? Nyt en tiedä tarkemmin, kuin että paikkakunnalla on pehmeää vettä.
Sitä ei pysty kukaan sanomaan, mikä on oikea määrä. Kipsin ja ruokasoodan määrä on täysin tapauskohtaista.
No, sulla on akvaariossa varmaan suht samanlaista vettä kuin mitä kraanasta tulee. Tee niin, että kokeile, mikä on oikea määrä kipsiä ja ruokasoodaa 10 litran ämpäriin. Silloinhan 100 litraan on 10-kertainen määrä.
Aloita kovetus pikkuhiljaa. Vain pari astetta viikossa. Aina viikoittaisten veden vaihtojen yhteydessä on hyvä nostaa kovuutta samalla.
Sen verran voin antaa osviittaa, että kyseessä oleva määrä kipsiä ja ruokasoodaa voidaan mitata teelusikan mitalla.
- Enosaatulkita
Mä en tajua noista testeistä yhtään mitään. Useamman kerran olen yrittänyt testailla.
- fef434
Voi voi sentään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6437929Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4562211Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292120- 1431691
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511228Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251216Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991098Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65833Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55748Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6727