Kun rajaa ei enää ole

Nikittä nyt

Miten käsitellä ihmistä, jolle itselleen käytöksen sopivuuden rajat ovat hävinneet?

Mikään rauhoittelu ei auta, ei vaikka pysyy poissa tieltä, ei keskusteluyritys. Ei mikään.

Asun exäni kanssa vähän aikaa pakosta. Hänen käytöksensä on muuttunut kokoajan vain pahemmaksi. Hän huutaa aivan täysillä minulle joka päivä monta kertaa, haukkuu, solvaa, syyttää, tönii, läpsii, sylkee päälleni.

Minulla ei ole muuta paikkaa minne mennä, omaan asuntooni pääsen vasta vähän ajan kuluttua.

Oma ahdistus alkaa olla jo sellaista luokkaa että tuntuu etten kestä. Ei oikeastaan ole sellaista ystävää joka kuuntelisi, suurimmalle osalle en edes ilkeäisi kertoa kaikkea.

Olen aivan loppu. Erosimme jokin aika sitten, pettämistä ei siihen liittynyt. Tottakai on molemmilla katkeruutta, pettymystä, ja hitunen rakkauttakin jäljellä. Ystävinä olemme parhaimmillamme, mutta sekään ei enää onnistu koska en usko voivani koskaan antaa anteeksi saamaani viimeaikaista kohtelua, eikä minulta yleensä ole anteeksi pyydettykään, ja jos on ei sillä ole merkitystä koska sama meno jatkuu kuitenkin.

Tein suhteemme aikana paljon mokia mutta en sellaista mikä selittäisi exäni vihan määrän. Hän todella antaa tulla säälimättä, täydeltä laidalta.

Ellen rakastaisi elämää niin kovin olisin varmaan jo päättänyt päiväni. Niin ahdistunut oloni on.

Ei tunnu olevan mitään keinoja saada toista tajuamaan että jotain rajaa pitäisi olla siinä miten toista kohtelee. Olen neuvoton. Onneksi pian pääsen pois, mutta siihen asti jokainen tunti on helvettiä.

5

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tradefox69

      Mikähän tässä syksyä "riivaa" kun tuntuu, että kaikilla on jos jonkilaista kriisiä menossa.

      Tuo on kyllä inhottavaa, että toinen tönii ja läpsii ja räkii, se on vähän kuin tällaista koulukiusaamista, joka on julmaa, mutta sellaista inhottavan v-maista, että kiusatulle ei tule näkyviä fyysisiä pahoinpitelyn jälkiä, mutta pahoinpitelyä se silti on.

      Exäsi käyttä Sinua kohtaa nyt sellaista väärää valtaa, kun olet ahdingossa ja Sinun on pakko asua hänen luonaan.

      Ihnottava tilanne, mutta yritä jaksaa sen ajatuksen voimalla, että se on kuitenkin pian ohi. Uskon että exäsi tulee vielä katkerasti katumaan sitä miten hän nyt Sinua kohtaan käyttäytyy.

    • Jennifer

      ..ottaa kantaa, koska ei yhtään tiedä, mitä on tapahtunut, mutta yritän tässä kertoa, miltä tuo kirjoittamasi minusta kuulostaa.

      Yritän olla tasapuolinen.

      Kun kyse on ollut parisuhteesta/rakkaussuhteesta, tilanne on aina pulmallinen erotilanteessa.

      Onneksi erotilanne ei ole jatkuva, vaan tilapäinen, joten ystävyys on saavutettavissa, kun aikaa menee vähäsen ja ajalla on taipumusta muistojen kultaamiseen..:)

      Kirjoitat, että olet tehnyt mokia, mutta et niin paljon, että toisen suuttumus olisi kohtuullista. Niinpä niin. Me usein yritämme muokata toisen suuttumista itsellemme siedettäväksi. Mutta tosiasia on kuitenkin se, että toinen suuttuu niin kuin suuttuu. Emme voi sanella ehtoja suuttumisen määrästä, laadusta. Mitä suuttuneempi kumppani on, sitä pettyneempi hän on ja hänellä on ollut mitä ilmeisemmin paljon tunteita sinua kohtaan. Näin ymmärrän asian.

      Tottakai jos tilanne äityy mahdottomaksi on syytä muuttaa väliaikaisesti ystävien luo. Ei kannata jäädä tuleen makaamaan.

      Mutta muuttamaan et pysty kumppanisi suuttumusta. Mitä enemmän häntä siitä syyllistät, en tiedä syyllistätkö, mutta sen vaikeammaksi tilanne käy.

      No joo. Tämä tästä saa riittää.

      Otin nyt tällaisen kannan tähän, koska taustat ovat täysin hämärän peitossa, mutta osaltani yritin parhaani.

      Muista kuitenkin, että hän on ollut juuri sinun rakkaasi.

      • Zor-ro

        ... joudun olemaan Jenniferin kanssa eri mieltä.

        Oli tilanne mikä hyvänsä, ei ole KOSKAAN hyväksyttyä käyttäytyä noin, sylkeä, käyttää henkistä ja fyysistä väkivaltaa!!!


      • Jennifer
        Zor-ro kirjoitti:

        ... joudun olemaan Jenniferin kanssa eri mieltä.

        Oli tilanne mikä hyvänsä, ei ole KOSKAAN hyväksyttyä käyttäytyä noin, sylkeä, käyttää henkistä ja fyysistä väkivaltaa!!!

        ..esiintyä hyväksyvänä, vaan ymmärtävänä.

        Tämä kannanottoni ymmärretään usein väärin. Minä ymmärrän ihmisen käytöstä erittäin pitkälle..erittäin pitkälle..

        Mutta kirjoitin myös, että JOS tilanne äityy mahdottomaksi, niin pitää lähteä vähäksi aikaa pois. Ei voi asua saman katon alla.

        Se mikä toisen raivoon vaikuttaa, sitähän me emme täällä tiedä. Emme tiedä kokonaisuutta. Me kaikki vastaamme jollain mutu-tuntumalla.

        Mutta en hyväksy väkivaltaa missään muodossa, henkisessäkään ja kuitenkin joudun jatkuvasti sitä sietämään, sillä elämä nyt on sellaista. Aina ja kaikkea ei pääse pakoon. Mutta silloin kun pako on mahdollista, se on mielestäni ainoa järkevä vaihtoehto.

        Taidan kirjoittaa niin epäselvästi, että se voidaan ymmärtää ihan väärin. No hyvä että aina voi oikoa jos väärinkäsityksiä syntyy.


    • Klaudia

      Jotkut ihmiset saattaisivat tuossa tilanteessa hakeutua jopa turvakotiin. Ei se varmaan kaikille sovi, mutta onko sinulla vaihtoehtoja, jos et tosiaankaan jaksa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      641
      7865
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      436
      2145
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      2048
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1630
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1219
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1187
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1055
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      824
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      705
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      50
      679
    Aihe