Tunnetusti ihmisen geeneissä on jonkinasteinen perimä apinasta. Ja kuten kaikki tietävät apina on ahne. Nämä faktat realisoituvat hyvin kun kyse on " Nallesta ". Pisti kirjansa Ruotsiin, koska siellä on edullisempi verotus.
Apina mikä apina....
Mara-Katti
16302
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kaipa se hänen tuloillaan on kannattavaa? Viisaana ihmisenä on varmaan miettinyt.
Rahalla ei ole isänmaata
Onhan sitä ennenkin muutettu,vaihtelu saattaa virkistää
Ehkä hän on kaukaa viisas ja ajattelee; parempi kruunuina kuin ruplina.
tulkaa tekin ajoissa
En tiedä noista kruunuista ja ruplista, mutta "porvareita" olen äänestänyt aikuisikäni! Ajattelin, että ehkä lapseni pystyvät siihen, mihin itse en pystynyt, ja onnistuin!
Köyhistä lähdin, mutta onnistuin. Lapsilleni vain hyvää toivon ja toisillekin lapsille yrittämistä, siis aloittaa sieltä halveksuilta siivoojan uralta, tai paista pitzzaa?
Siivoojan urallakin "pötkii pitkälle", kun valitsee ensin sen alku kokemuksen, jolloin on sitä kokemusta. Meillä on 30,-€/h, kun 30 neöliön kämppä siivotaan?
Voihan se olla, että muistan entistä ripeyttäni, mutta oman, saman kokoisen kämppäni siivoukseen en käytä edes tuntia.
ps. voi hiivatti! Tämähän on sen Ruotsalaisapinan aloitus? Kaikki ollaan nollia???Kaikki Suomessa, kun apina muutti Ruotsiin!!!
Sinä ainakin olet apina - isolla A:lla. Siivoa sinä vaan vessoja, on sinulle sopiva työ.
Ossi Oranki
Just`joo,?? Kuinka oletat että minä siivoan vessoja, kuten ei lapsenikaan ole joutunut niitä työkseen tekemään?
Luuletko, että sanontasi, että olen apina?, hetkauttaa minua mihinkään suuntaan? Päinvastoin, ajattelen, että olet itse "apina" siellä "jossain?" ja olet katkera, jos joku Suomessakin pärjää ja heitä on monia.
Itse voisit olla noita "nolla" viestejä lähettämättä, sillä mielestäni se vain kuvastaa, että sinullakaan ei mene hyvin?? Jos menisi hyvin, niin sivistynyt ihminen ei käytä "apina" nimitystä entisestä kotimaastaan??, Vaan, oletko edes Suomessa syntynyt???
Etkö sinä osaa edes siivota vessaa? Käykö teillä joka päivä joku vieras ihminen pesemässä paskapyttysi?
Tuskin hän sinulle vastasi, sillä eihän sinua edes näy tässä ketjussa aikaisemmin. Vai onko tuo "minä tulin ennakkoon" sinun etiäisesi? Ei aina pidä ottaa kaikkea itselleen...
Ketäköhän nollaa tarkoitat? Meitä nollia on täällä Ruotsissa aika monta...
Jokohan pitää Zodiac laittaa lähtökuntoon?
Flat,flat,flat.........flat..............flat, flat, flat......
Ei me olla apinoita
olemme periytyneet siasta
Nöf nöf.
http://www.youtube.com/watch?v=nCksc_iUB5w
Tietääköhän Nalle, että muuttaessaan vakituisesti Portugaliin niin 10 vuoteen ei hänen eläkettään siellä veroteta. Sieltähän voi äkkiä omalla lentokoneellaan piipahtaa Suomeen koska vain.
Soita sinä Nallelle, mulla on vähän kiire.
Virta vie ja virta tuo
Muutan vähän asia-aihetta
Kun ongelmana on kaiken katoavuus. Joka ikisessä osoitteessa missä elämäni aikana olen
asunut häippää milloin mitäkin. Asiapapereita, rahaa, tavaroita, joilla jotain rahallista arvoa olisi, vanhoi ja uusiakin paperireseptejä, lääkkeitä ja ennenkaikkea vaatteita.
Joskus ihan tarkoituksella vien noihin keräyspisteisiin jos on puhtaita ja ehjiä lahjoitettavia, mutta harmittaa silloin kun esm säilöön pistämiään kesäkamppeita
ei löydy mistään. Nytkin huomasin että kaikki puuvillaiset kesähousut, 7 kpl, on itestään lähteny tuuletusreissulle. Naapurin rouvalla sattumoisin näkyny samanmerkkisiä ilmestyneen käyttöön.
Ei ole haluja lähteä kyselemään, onko ongelmana kleptomania tai sadismi vai
peli-/viina ja huumeongelmat. Tai muuten vaan siit ideasta että uskossa pitää
kaikki olla jaettua, mitään omaa tai pysyvää ei koskaan joittenkin mielestä saa
yksinäisillä vanhuksilla olla.
Omassa tuttavapiirissä jopa lapsuuden perheessä ollut myös mieshenkilöitä,
jotka syystä tai toisesta mieltyneet juuri naisten vaatteisiin, muttei ikääntymisestä
ja kuuluisista uskoontulemisista huolimatta varasteluhimo ole hellittänyt
ja ilmeisesti ihmisen ainoana elämästä tyydytystä tuottavana toimintana -
voiko sitäkään ihan terveenä toimintona pitää? Kuin naisillakaan?
Useitakin pahoinpitelyjä kokeneena, ei sit kuitenkaan niin kauhian hanakka ikinä
makean ja mammonan perään vaikka kärsityt vahingot on jo tähän mennessä
kymmenien tuhansien luokkaa, paljon arpia ja ihan fyysistä vammaisuuttakin,
että mikä olis oikea tapa hoitaa tämäkin asia?
Jos meet lääkäriin, oitis ekana mielenterveys- tai dementiaepäily, jos poliisille,
lähinnä varmaan nauravat ulos, ku joka vuos samanlaisista asioist tartteis houruta, vakuutusyhtiössä " juuri tämänkaltaiset mitättömät asiat ei kuulu vakuutustenne piiriin plaa plaa plaa.."
Mielenterveystoimistossa sosvirkailija ja psykologi vähän tympääntyneenä napsuttelis kynsiään ja sanois, että aina sä jaksat tota samaa...
Sanosin, ettei nekään ihmiset, jotka jo uusia kevään kamppeita ittelleen postimyynnistä tilasivat, eihän nekään niitä ite maksaneet vaan maksattivat
laskut mun varoista. Ja muittenkin vajaakuntoisten jotka ikinä ole ollu oikeutettuja
yhteiskunnan tukitoimien piiriiin.
Enempi yhteiskuntaongelma kuin henkilökohtainen? Vai joko oletettavasti
olis joittenkin mielestä aika jo sovinnolla liittyä suorakinttuisten joukkoon ihan vapaaehtoisesti? Harmia muttei ikinä harmoniaa - uskovaisten suosimia hempeitä kesähamosia en ikinä enää tule päälleni pukemaan kun kintut on entuudestaan niin arpiset ja suonet röpelöiset polkupyörän ketjuilla hakkaamisesta niin kuin "kotimaisten talibaaniyhteisöissä tapana muitten oheistoimintojen ohella.
Semmost se on.