Saipa omalla paikallaan sarjassa .

"Kriitikko "

On surkuhupaisaa seurata Saipan taaperrusta liigassa,menneistä vuosista ei ole opittu näköjään mitään,uusittu halli ammottaa kohta tyhjyyttään ellei otteet jäällä parane.Talvella toitotettiin suureen ääneen,ME SAIMME HÄNET,siis Mälkiän,mutta missä Mälkiän näytöt?Viime kevät kaudella tuli tappioita tappion perään,ja sama tahti näkyy jatkuvan alkaneella kaudellakin,ei muutamalla satunnaisella voitolla pitkälle päästä.Odotan mielenkiinnolla koska alkaa pelaaja ruletti jälleen pyöriä,Joulu taukoon astihan ei Mälkiän mukaan odoteta!

8

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peemeli

      ...Palomiäs....

      • veikkaamaan

        Ei kun veikkaamaan siitä, kumpi tänä kautena
        jää viimeiseksi ja on heittopussina. Saipa vai
        Pelicans. Itse veikkaisin Saipaa.


    • Fan

      On sanomattakin selvää, ettei Saipa tule otteitaan parantamaan tälläkään kaudella. Miksi siis enää kannustamme Saipa. Mielestäni me Lappeenrantalaiset voisimme lopettaa kokonaan Saipan peleissä käymisen, ja keskittyä kannustamaan niitä tämän kaupungin palloiliseuroja, jotka oikeasti pärjäävät.
      Yksi tällainen joukkue on koripallo poppoo LprNMKY. Joukkue pelasi hienosti viimekaudella ja eteni aina pudotuspeleihin asti. Menestys tulee olemaan varmasti hyvää myös tulevana talvena.
      Kesä aikaan kannustamisen ja seuraamisen arvoinen joukkue on ehdottomasti jenkkifutis-seura Rajaritarit. Joukkue nousi viime syksynä Vaahteraliigaan ja ylitti kaikki ennakko-odotukset sijoittumalla 8:n joukkueen sarjassa viidenneksi. Ensi kaudella sijoitus on varmasti parempi.
      Eli herätkää hyvät ihmiset! Ei jääkiekko ole ainoa seuraamisen arvoinen laji. Nämä kaksi edellämainuttua seuraa tulevat pitämään tulevaisuudessa Lappeenrannan mainetta yllä, mikäli ne saavat vain yleisöä katsomoihinsa. Saipasta ei ole mihinkään. Mitä järkeä maksaa mansikoita lipusta, jolla pääset katsomaan kun Saipa saa selkäänsä, kun pääsisit paljon halvemmalla katsomaan kun lappeenrantalais seura nuijii vastustajansa maanrakoon koripallon ja jenkkifutiksen merkeissä. Raakunoita ei kannata näissä keskusteluissa edes mainita.

      • omasch

        "On sanomattakin selvää, ettei Saipa tule otteitaan parantamaan tälläkään kaudella."

        Ylläolevalle lauseelle kaipaisin hieman perusteluja. Kuinka niin on sanomattakin selvää?

        "Mitä järkeä maksaa mansikoita lipusta, jolla pääset katsomaan kun Saipa saa selkäänsä, kun pääsisit paljon halvemmalla katsomaan kun lappeenrantalais seura nuijii vastustajansa maanrakoon koripallon ja jenkkifutiksen merkeissä."

        Tiedän että on olemassa ihmisiä jotka seuraavat joitain tiettyjä joukkueita (esim. Jokerit) ihan vain siksi että joukkue menestyy ja voittavaa mestaruuksia. Näillä henkilöillä harvemmin on sen kummempaa sidettä kyseisiin joukkueisiin. Itse olen seurannut SaiPan edesottamuksia aktiivisesti vasta reilu 15 vuotta. Takinkääntö ei tule kuuloonkaan ja lajivalikoimasta jääkiekko on ollut aina se ehdoton ykkönen, jota on ikävä kyllä naminkan huippusuoritustenkin vaikea horjutta. Sopii kuitenkin yrittää.


      • Coofy1
        omasch kirjoitti:

        "On sanomattakin selvää, ettei Saipa tule otteitaan parantamaan tälläkään kaudella."

        Ylläolevalle lauseelle kaipaisin hieman perusteluja. Kuinka niin on sanomattakin selvää?

        "Mitä järkeä maksaa mansikoita lipusta, jolla pääset katsomaan kun Saipa saa selkäänsä, kun pääsisit paljon halvemmalla katsomaan kun lappeenrantalais seura nuijii vastustajansa maanrakoon koripallon ja jenkkifutiksen merkeissä."

        Tiedän että on olemassa ihmisiä jotka seuraavat joitain tiettyjä joukkueita (esim. Jokerit) ihan vain siksi että joukkue menestyy ja voittavaa mestaruuksia. Näillä henkilöillä harvemmin on sen kummempaa sidettä kyseisiin joukkueisiin. Itse olen seurannut SaiPan edesottamuksia aktiivisesti vasta reilu 15 vuotta. Takinkääntö ei tule kuuloonkaan ja lajivalikoimasta jääkiekko on ollut aina se ehdoton ykkönen, jota on ikävä kyllä naminkan huippusuoritustenkin vaikea horjutta. Sopii kuitenkin yrittää.

        No mistähän syystä Saipan heikko menestys on jat-
        kunut jo noin 40 vuotta. Vai onko niin, että
        ikuisesti tulee olemaan näitä Mikkelin Jukureita,
        Imatran Ketteriä, Kouvolan Kiekkoja ja ilmeises-
        ti myös Saipa, joka ei tule koskaan pärjäämäämään
        ylemmällä tasolla.


    • statisti

      Saipa on köyhä seura. Ilman suurta rahakasaa ei liigan kärkipäässä roikuta. Satunnaisia menestysvuosia voi tulla silloin tällöin köyhillekin seuroille mutta jatkuvaa menestystä on turha odotella. Lappeenrannan kokoisesta kaupungista on turha edes yrittää kerätä sellaisia rahoja joilla saatais kasaan voittaja joukkue eikä Markkasten ja muiden pienet sijoitukset mitään auta. Viisas ei taasen suuria summia likoon laita kun rahoille ei vastinetta saa. Se mikä tässä Saipan touhussa on todella surkuhupaisaa niin Mälkiän palkkaaminen. Muistatteko mitä mies on viimeiset pari vuotta tehnyt! Mälkiällä on liigatason valmentajana takana loistava tulevaisuus.

    • LrNMKY

      Kaikki kannustamaan LrNMKY:tä. Nyt on todennäköisesti kaikkien aikojen paras joukkue kasassa! Nähdään Urheilutalolla!

      • Coofy1

        Joo, taitaa Saipa sammua kuin saunanlamppu ja
        edestä tulee todennäköisesti eteen Veiterän ke-
        hitys suuruuden ajoilta nykyisyyteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7907
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      451
      2190
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      228
      2092
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1668
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1224
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1205
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1075
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      829
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      724
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      715
    Aihe