Kulunut Dorisol Florasol

Vinkkejä muille

Useamman matkan olen Madeiralle tehnyt. Hotellit ovat olleet kohtalaisen hyviä.
Dorisol F. oli kuitenkin pettymys. Huone oli tosi kulunut, kylpyhuone myös, eikä muutamana aamuna tullut ollenkaan lämmintä vettä. Parvekkeella tuntui jo rapautuvan koko hotelli ja sänky oli hiukan epämukava. Henkilökunta oli kohtalaisen ystävällistä, mutta eipä se ihan kaikkea korvaa. Harmi, että ennen miellyttävä hotelli annetaan kulua aika pitkälle. Ehkä Dorisolilla on vielä parempiakin huoneita, mutta tuskinpa tuo aivan sattumaa pelkästään oli. Toinen edullinen hotelli, Duas Torres, oli sen sijaan viime matkalla aika hyvä, parempi kuin Dorisol F ja hieno näkymä merelle. Enotel Quinta do Sol jo selkeästi yli keskitason, samoin aiemmin Eden Mar. Madeira on kuitenkin mahtava paikka, yksi pettymys hienojen kokemusten joukossa ei himmennä sen loistoa :D

6

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aika aikaansa

      Florasol on kulahtanut vuosien saatossa ja 90-luvun suosiosta on aika jättänyt ja remontit jääneet tekemättä...
      Quinta do Sol on remontin jäljiltä kuulemma hyvä.

    • matkafriikki

      Millainen hotelli on Girassol? Kuvien ja Tripadvisorin perusteella näyttäisi olevan ihan kohtalaisen hyvä, keskitasoa.

    • Giraasoliin

      Girassolin ongelma on huono äänieristys. Itselleni sattui kuorsaava naapuri, joka kuului seinän läpi. Aamiainen melko vaatimaton verrattuna Madeiran muihin hotelliaamiaisiin. Netin käytössä pitää käyttää polettia, mikä ärsyttää. Useissa muissa hotelleissa netin käyttö on vapaata.

    • Florasol fani

      Florasol on hieman kulunut mutta erittäin puhdas/siisti hotelli. Minun kokemukseni henkilökunnasta on todella positiivinen, ystävällisiä ja palvelualttiita. Sijainti aivan loistava. Asuin 9. kerroksessa josta oli huikeat panoramanäkymät merelle. Suosittelen!

    • lunakka

      Täysin samaa mieltä Eden Marista. Nyt seitsemän vuotta peräkkäin Madeiralla joko viikko tai kaksi. Aina sama hotelli ja jopa huone. Reissattu on muuallakin, mutta kokonaisuutena ylivoimaisesti paras hotelli ikinä. Tosin tunnen jo lähes koko henkilökunnan.

      • Ei edukas

        Kannattaa kuitenkin verrata tasoa hintaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      133
      10589
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5090
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      43
      2291
    4. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      105
      2098
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      28
      1996
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1631
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      41
      1452
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      29
      1124
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      33
      1081
    10. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      997
    Aihe