Jos touhuaa sähkölaitoksella yms. suojareleistyksen kanssa, niin miten paljon käytännössä joutuu ymmärtämään symmetrisistä komponenteista?
Itselle tuo aihe tuntuu olevan kovin hankala hahmottaa. Miten paljon käytännössä tuollaisiin sähköhommissa törmää, eli kannattaako noiden pyörittelyyn kuluttaa paljonkin aikaa jos ne lopulta tajuaisi?
Itselle tuo aihe tuntuu olevan kovin hankala hahmottaa. Miten paljon käytännössä tuollaisiin sähköhommissa törmää, eli kannattaako noiden pyörittelyyn kuluttaa paljonkin aikaa jos ne lopulta tajuaisi?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Älä vaivaa tyhjää kaaliasi moisilla asioilla.
Vastauksesta päätellen ei hajuakaan siitä mitä kysytään. Siksi pakko mölistä... Äly riittää roskapostibotin estoon kahden luvun ynnäämiseen.
Kyllä ne on viisasta opetella nekin, eihän ne tietenkään yksityiskohtaisesti päässä pysy. Mutta kun ne on kerran opiskellut, niin palautuu mieleen nopeasti, mistä tiedot voi hakea.
Usein tulee eteen tilanne jossa tieto pitää saada heti. Siihen tarvitaan se opiskeltu perustieto jonka avulla edetään.
Riippuu mitä touhuaa, eli miten tehtävät on jaettu ja millä lasketaan jne.
Missä hommissa noita symmetrisiä komponentteja yleensä käytännössä tarvitaan? Onko ne ihan sähkönsiirtohommissa tarvittavia juttuja vai tarvitaanko niitä teollisuuslaitosten sähkökeskusten releistyksissäkin?
Opettaanko tuollaisia edes ammattikorkeakoulun sähkövoimapuolella vai ovatko nuo yliopistokamaa?
Veikkanpa ettet tarvitse muuta kuin teoreettisen käsityksen miten ne jokseenkin toimii, mutta laskennat tehdään yksinkertaisemmin tai ohjelmat hoitaa. Teoreettiset mallinnukset on DI tai sitä ylemmän tason puuhia...
Et tule tarvitsemaan koskaan kenttätyössä. Teoreettisessa työssä kylläkin.
Tämäkin ketju näyttää miten vaikeaa on keväisin ja syksyisin kun lääkitys heittää...
Symmetriset komponentit on pakko opetella. Jos sinulle tulee vastaan epäsymmetrinen tilanne, sinun täytyy nopeasti osata epäsymmetria konvertoida epäsymmetrisiksi komponenteiksi: siis myötäjärjestelmään, vastajärjestelmään ja nollajärjestelmään, jotta voit laskea todellisen tilanteen. Jos et noita hallitse ja osaa nopeasti laskea, on turha kuvitella koestavasi edes lämpörelettä saati ylivirtarelettä.
Sähkölinjoille laitettavat lintuja varoittavat pallot ovat minusta aika symmetrisiä. Ne kun opettelee niin eiköhän se riitä.