Meillä on todettu korkeita arvoja sädesientä ja aspergillusta alakerran seinissä. Onko kellään mielipiteitä siitä kumpi menetelmä on parempi näiden hävityksessä: otsonointi vai myrkytys sumuttamalla? Otsonointi tuntuisi luonnonmumaisemmalta mutta mahtaako olla yhtä tehokas. Onko kokemuksia?
Otsonointi vai myrkytys
25
5651
Vastaukset
- Liisa
Homevaurioita ei voi korjata kuin poistamalla saastunut materiaali ja kosteusvaurioon johtaneet syyt. Erilaisten homeenpoistomyrkkyjen kanssa on oltava erityisen varovainen, jos asunnossa esiintyy sädesieniä. Ne ovat maaperäbakteereita, joista etenkin monet mykobakteerit omaavat kyvyn käyttää näitä erilaisia kemikaaleja ja desinfiointiaineita ravintonaan ja lisääntyä niiden avulla. Näiden myrkkyjen käyttö voi siten jopa pahentaa tilannetta.
Otsonoinnilla on omat alueensa, joissa sen käytöstä on hyötyä, mutta homesaneerauksiin se ei sovi. Otsonikin on myrkky (voimakkaasti hapettava) ja saaste, jolle on jopa valtioneuvoston asetuksella säädetty ylärajat. (Sen luonnonmukaisuudesta saa ehkä harhaanjohtavan käsityksen siitä, että se on tarpeellinen yläilmakehässä.) Otsoni ei myöskään kykene hävittämään hometalomikrobeja, vaan ainoastaan jossain määrin inaktivoimaan niitä ja silloinkin tarvitaan niin suuria määriä, että ne ovat ihmisille hengenvaarallisia. Senkin jälkeen näiden mikrobien terveyshaittaa aiheuttavat elementit (soluseinämät, allergeenit, toksiinit) jäävät kuitenkin vielä jäljelle.
USA:ssa sekä kuluttaja- että terveysviranomaiset varoittavat otsonointilaitteiden käytöstä homeongelmien yhteydessä. Ruotsissa on homesaneerausyrityksiä, jotka mainostavat, etteivät käytä otsonointia.- Mike
Ennen mitään myrkytystä olemme purkamassa seinistä levyt, villat ja koolaukset. Jäljelle jäävä rakenne on 200 mm paksu betoniseinä. Haluaisin tämän betoniseinän pinnan käsitellä jotenkin ettei siihen jää sientä tai hometta. Mikä on tähän spoiva myrkky tai menetelmä?
Joka tapauksessa olemme uusimassa ulkopulista vedeneristystä ja salaojia joten kosteusrasitus kyllä loppuu. Lisäksi joudumme kuivaamaan seinät koneellisesti. Mutta mitä siis näiden toimenpiteiden lisäksi. Kannattaako jäljelle jääviä rakenteita sitten "myrkyttää" laisinkaan? - Hio mekaanisesti
Mike kirjoitti:
Ennen mitään myrkytystä olemme purkamassa seinistä levyt, villat ja koolaukset. Jäljelle jäävä rakenne on 200 mm paksu betoniseinä. Haluaisin tämän betoniseinän pinnan käsitellä jotenkin ettei siihen jää sientä tai hometta. Mikä on tähän spoiva myrkky tai menetelmä?
Joka tapauksessa olemme uusimassa ulkopulista vedeneristystä ja salaojia joten kosteusrasitus kyllä loppuu. Lisäksi joudumme kuivaamaan seinät koneellisesti. Mutta mitä siis näiden toimenpiteiden lisäksi. Kannattaako jäljelle jääviä rakenteita sitten "myrkyttää" laisinkaan?Nämä erilaiset myrkyt vaikuttavat lähinnä mikrobien väliseen kilpailuun elintilasta. Jotkut lajit ne voivat passivoida (tilapäisesti estää lisääntymästä) ja joitakin lajeja ne voivat ruokkia. Jo syntyneitä kasvustoja niillä ei kuitenkaan voi hävittää. Kuivaaminen ja kuivana pysymisestä huolehtiminen ei myöskään hävitä niitä, mutta on huomattavasti järkevämpi toimenpide, koska se vaikuttaa kaikkien kosteusvauriomikrobien lisääntymiskykyä lamauttavasti.
Myrkyttämisen sijasta kannattaa hioa mekaanisesti betonin pintaa mahdollisimman tehokkaasti. Betoni ei muutenkaan ole sädesienien kannalta paras mahdollinen kasvualusta, koska sen pH on yli 10 ja sädesienet viihtyvät parhaiten pH-alueella 5-7. Tosin, jos betonissa on riittävästi kosteutta, ne voivat toki kasvaa ja lisääntyä siinäkin.
Olet toiminut oikeaoppisesti ja lopputulos on varmaankin hyvä. Ehkä kuulostaa jankuttamiselta, mutta muista purkutöiden ja kuivaamisen yhteydessä suojata sekä ympäristö että ihmiset. Purkutöitä tehdessä ilman itiömäärät nousevat huimasti ja kuivatettaessa monet mikrobit kiihdyttävät myrkyntuotantoaan. - sienestäjä
Mike kirjoitti:
Ennen mitään myrkytystä olemme purkamassa seinistä levyt, villat ja koolaukset. Jäljelle jäävä rakenne on 200 mm paksu betoniseinä. Haluaisin tämän betoniseinän pinnan käsitellä jotenkin ettei siihen jää sientä tai hometta. Mikä on tähän spoiva myrkky tai menetelmä?
Joka tapauksessa olemme uusimassa ulkopulista vedeneristystä ja salaojia joten kosteusrasitus kyllä loppuu. Lisäksi joudumme kuivaamaan seinät koneellisesti. Mutta mitä siis näiden toimenpiteiden lisäksi. Kannattaako jäljelle jääviä rakenteita sitten "myrkyttää" laisinkaan?Voisitko Mike kertoa tarkemmin kohteestasi. Onko tuo alakerta kellarikerros vai maan pinnalla oleva kerros? Onko tuo 200 mm betonia valettu vai onko se betoniharkkoa? Koolaukset ja eristeet lienee laitettu jälkikäteen eli ei tule ongelmia ylemmän kerroksen lattian kanssa? Eli nuo mitä aiot purkaa ei ole samalla kantava rakenne seuraavalle kerrokselle?
Miten havaitsitte ongelman? Entä onko varmistettu että sienet sun muut ei ole levinnyt kerrosta ylemmäs?
Kiitti! - Mike
sienestäjä kirjoitti:
Voisitko Mike kertoa tarkemmin kohteestasi. Onko tuo alakerta kellarikerros vai maan pinnalla oleva kerros? Onko tuo 200 mm betonia valettu vai onko se betoniharkkoa? Koolaukset ja eristeet lienee laitettu jälkikäteen eli ei tule ongelmia ylemmän kerroksen lattian kanssa? Eli nuo mitä aiot purkaa ei ole samalla kantava rakenne seuraavalle kerrokselle?
Miten havaitsitte ongelman? Entä onko varmistettu että sienet sun muut ei ole levinnyt kerrosta ylemmäs?
Kiitti!Kellarikerroksesta on kyse ja valetusta betonista, ei harkoista. Eriste perusmuurin sisäpuolella on riskirakenne. Siksi puramme sen ja siirrämme lämmöneristyksen ulkopuolelle. Meillä kosteusoneglman on pääsääntöisesti aiheuttanut betoniseinän (perusmuurin) lävitse tihkunut vesi. Betoniseinä on se kantava rakenne, koolaukset ja villat ovat siis hoitaneet lämmöneristyksen.
Ylemmän kerroksen osalta kosteuksia tai homeita ei ole havaittu, joten sinne asti ei (onneksi) ei purkutöitä tarvitse ulottaa.
Kosteus havaittiin tosiaan muun remontoinnin yhteydessä kun betoniseinän sisäpinnalla helmeili vesipisaroita. Ongelma johtuu rakennusvirheistä (puutteellinen perusmuurin vedeneristys, pintavedet salaojiin, salaojien ympärillä pelkkää savea jne) ja on ollut vahingoista päätellen jo pitkäaikainen.
Ulkopuolisten ja sisäpuolisten töiden kustannuksiksi on nousemassa urakkatarjouskilpailun perusteella n. 75.000 e. Työt toivottavasti aloitetaan muutaman viikon sisällä ulkopuolelta ja jatketaan sitten sisälle siitä. Noiden kustennusten lisäksi tulee käyttämämme asianatuntijoiden kulut (mittaukset, suunnitelmat, valvonta yms.). Ei ole halpaa, ei. Hiki tulee kun mietin sitä lainakakkua jonka joudumme ottamaan... :( - Mike
Hio mekaanisesti kirjoitti:
Nämä erilaiset myrkyt vaikuttavat lähinnä mikrobien väliseen kilpailuun elintilasta. Jotkut lajit ne voivat passivoida (tilapäisesti estää lisääntymästä) ja joitakin lajeja ne voivat ruokkia. Jo syntyneitä kasvustoja niillä ei kuitenkaan voi hävittää. Kuivaaminen ja kuivana pysymisestä huolehtiminen ei myöskään hävitä niitä, mutta on huomattavasti järkevämpi toimenpide, koska se vaikuttaa kaikkien kosteusvauriomikrobien lisääntymiskykyä lamauttavasti.
Myrkyttämisen sijasta kannattaa hioa mekaanisesti betonin pintaa mahdollisimman tehokkaasti. Betoni ei muutenkaan ole sädesienien kannalta paras mahdollinen kasvualusta, koska sen pH on yli 10 ja sädesienet viihtyvät parhaiten pH-alueella 5-7. Tosin, jos betonissa on riittävästi kosteutta, ne voivat toki kasvaa ja lisääntyä siinäkin.
Olet toiminut oikeaoppisesti ja lopputulos on varmaankin hyvä. Ehkä kuulostaa jankuttamiselta, mutta muista purkutöiden ja kuivaamisen yhteydessä suojata sekä ympäristö että ihmiset. Purkutöitä tehdessä ilman itiömäärät nousevat huimasti ja kuivatettaessa monet mikrobit kiihdyttävät myrkyntuotantoaan.Suurkiitos Liisa. Mekaanista poistoa suositteli tänään se asiantuntijakin jota olemme käyttäneet. Lisäksi voisi sivellä lopuksi jollain "homeenestoaineella". Osaatko sanoa mikä sopisi (siis merkki) tähän tarkoitukseen? Vai etkö laittaisi mitään?
Joka tapauksessa, kiitos hyvistä kommenteista, Liisa. Toivottavasti et lannistu palstalla elävien ääliömäisten häirikkösienten vuoksi. JOtain myrkkyä tännekin tarvittaisiin... - Liisa
Mike kirjoitti:
Suurkiitos Liisa. Mekaanista poistoa suositteli tänään se asiantuntijakin jota olemme käyttäneet. Lisäksi voisi sivellä lopuksi jollain "homeenestoaineella". Osaatko sanoa mikä sopisi (siis merkki) tähän tarkoitukseen? Vai etkö laittaisi mitään?
Joka tapauksessa, kiitos hyvistä kommenteista, Liisa. Toivottavasti et lannistu palstalla elävien ääliömäisten häirikkösienten vuoksi. JOtain myrkkyä tännekin tarvittaisiin...Itse en käyttäisi, mutta jos päädyt toisenlaisiin ajatuksiin, niin varo ainakin aineita, jotka sisältävät isopropanolia, bentseeniä, tolueenia ja kloorifenoleja. Ne ovat tunnetuimpia niistä aineista, joiden tiedetään kelpaavan sädesienien ravinnoksi.
- Sienestäjä
Mike kirjoitti:
Kellarikerroksesta on kyse ja valetusta betonista, ei harkoista. Eriste perusmuurin sisäpuolella on riskirakenne. Siksi puramme sen ja siirrämme lämmöneristyksen ulkopuolelle. Meillä kosteusoneglman on pääsääntöisesti aiheuttanut betoniseinän (perusmuurin) lävitse tihkunut vesi. Betoniseinä on se kantava rakenne, koolaukset ja villat ovat siis hoitaneet lämmöneristyksen.
Ylemmän kerroksen osalta kosteuksia tai homeita ei ole havaittu, joten sinne asti ei (onneksi) ei purkutöitä tarvitse ulottaa.
Kosteus havaittiin tosiaan muun remontoinnin yhteydessä kun betoniseinän sisäpinnalla helmeili vesipisaroita. Ongelma johtuu rakennusvirheistä (puutteellinen perusmuurin vedeneristys, pintavedet salaojiin, salaojien ympärillä pelkkää savea jne) ja on ollut vahingoista päätellen jo pitkäaikainen.
Ulkopuolisten ja sisäpuolisten töiden kustannuksiksi on nousemassa urakkatarjouskilpailun perusteella n. 75.000 e. Työt toivottavasti aloitetaan muutaman viikon sisällä ulkopuolelta ja jatketaan sitten sisälle siitä. Noiden kustennusten lisäksi tulee käyttämämme asianatuntijoiden kulut (mittaukset, suunnitelmat, valvonta yms.). Ei ole halpaa, ei. Hiki tulee kun mietin sitä lainakakkua jonka joudumme ottamaan... :(Kiitti vastauksista ja tsemppiä remonttiin!
Ilmeisesti olette asuneet kohteessa jo kauemmin jos kun kerran myyjän vastuu ei ole enää voimassa.
On se kyllä ikävää että esim. paroc suosittelee "varmana ratkaisuna"kellareihin rakennetta jossa perusmuurin jälkeen (sisäänpäin siis) laitetaan kivivillaa ja sen jälkeen verhomuuraus. Tässä muka ei ole mitään homeiden ja sädesienien kasvualustaa. Itse asiassa villassa on kuitenkin ainesosia jotka kelpaa hyvinkin syötäväksi. Teillä tietysti tilannetta on pahentanut puurakenteet ja levyt.
Kuinkahan tässä tilanteessa sitten estetään itiöiden liikkuminen muihin tiloihin ja edelleen kaikkiin huonekaluihin yms.? Rakenteet ei kuitenkaan ole niin tiiviit ja varsinkin talvella ilmavirtaukset saattaa olla kellarista yläkertaan päin. Pitäisiköhän järjestää jotakin poistoilman vaihtoa vaurio huoneista suoraan ulos...
Mene ja tiedä, nää home hommat kun on kans niin lasten kengissä että faktaa on hyvin vaikea saada. - veikko
Olen homeongelmani kanssa todella tukalassa tilanteessa, hätä on käsillä, enkä uskalla enää luottaa mihinkään. Olet ainoa johon uskon voivani luottaa, joten voisitko auttaa minua ja lähettää yhteystietosi osoitteeseen veikko100@suomi24.fi, haluaisin keskustella kanssasi puhelimitse. Olisin todella kiitollinen!
- Liisa
Sienestäjä kirjoitti:
Kiitti vastauksista ja tsemppiä remonttiin!
Ilmeisesti olette asuneet kohteessa jo kauemmin jos kun kerran myyjän vastuu ei ole enää voimassa.
On se kyllä ikävää että esim. paroc suosittelee "varmana ratkaisuna"kellareihin rakennetta jossa perusmuurin jälkeen (sisäänpäin siis) laitetaan kivivillaa ja sen jälkeen verhomuuraus. Tässä muka ei ole mitään homeiden ja sädesienien kasvualustaa. Itse asiassa villassa on kuitenkin ainesosia jotka kelpaa hyvinkin syötäväksi. Teillä tietysti tilannetta on pahentanut puurakenteet ja levyt.
Kuinkahan tässä tilanteessa sitten estetään itiöiden liikkuminen muihin tiloihin ja edelleen kaikkiin huonekaluihin yms.? Rakenteet ei kuitenkaan ole niin tiiviit ja varsinkin talvella ilmavirtaukset saattaa olla kellarista yläkertaan päin. Pitäisiköhän järjestää jotakin poistoilman vaihtoa vaurio huoneista suoraan ulos...
Mene ja tiedä, nää home hommat kun on kans niin lasten kengissä että faktaa on hyvin vaikea saada.Tällaisessa tilanteessa sinun kannattaisi kysyä yksityiskohtaisia neuvoja Hengitysliiton korjausneuvojilta. Heidän asiantuntemuksensa tällä alalla on huippuluokkaa. Yhteystiedot löydät Hengitysliiton nettisivuilta.
- Liisa
veikko kirjoitti:
Olen homeongelmani kanssa todella tukalassa tilanteessa, hätä on käsillä, enkä uskalla enää luottaa mihinkään. Olet ainoa johon uskon voivani luottaa, joten voisitko auttaa minua ja lähettää yhteystietosi osoitteeseen veikko100@suomi24.fi, haluaisin keskustella kanssasi puhelimitse. Olisin todella kiitollinen!
Sinun on mahdollista saada vertaistukea sekä luotettavia ja asiantuntevia neuvoja vaikeaan tilanteeseesi Asumisterveysliiton palvelevasta puhelimesta 03-8775443.
- Mike
Liisa kirjoitti:
Itse en käyttäisi, mutta jos päädyt toisenlaisiin ajatuksiin, niin varo ainakin aineita, jotka sisältävät isopropanolia, bentseeniä, tolueenia ja kloorifenoleja. Ne ovat tunnetuimpia niistä aineista, joiden tiedetään kelpaavan sädesienien ravinnoksi.
Palaan vielä jankkaamisen uhallakin tähän aiheeseen. Joku suositteli minulle Boracol nimistä myrkkyä betoniseinän pintaan siveltäväksi.
Onko mielipidettä tuosta kyseisestä tuotteesta? - Liisa
Mike kirjoitti:
Palaan vielä jankkaamisen uhallakin tähän aiheeseen. Joku suositteli minulle Boracol nimistä myrkkyä betoniseinän pintaan siveltäväksi.
Onko mielipidettä tuosta kyseisestä tuotteesta?Tässä omia näkemyksiäni asiasta. Kuten jo aikaisemminkin taisin todeta, niin tälläkään aineella ei voi hävittää jo olemassaolevia kasvustoja (ainoastaan passivoida). Sen sijaan on mahdollista, että se voi jossain määrin ehkäistä uusien kasvustojen syntymistä, mutta kuivaaminen tekee saman asian. Se on myrkyllinen ihmiselle ja ympäristölle, joten jos käytät sitä, niin tee se ainakin sisätilojen osalta säästeliäästi. Vertasin Boracolin sisältämiä ainesosia listaani, jossa on lueteltu kemikaaleja, joita sädesienien tiedetään käyttävän ravintonaan enkä siltä osin löytänyt samoja aineita.
- Mike
Liisa kirjoitti:
Tässä omia näkemyksiäni asiasta. Kuten jo aikaisemminkin taisin todeta, niin tälläkään aineella ei voi hävittää jo olemassaolevia kasvustoja (ainoastaan passivoida). Sen sijaan on mahdollista, että se voi jossain määrin ehkäistä uusien kasvustojen syntymistä, mutta kuivaaminen tekee saman asian. Se on myrkyllinen ihmiselle ja ympäristölle, joten jos käytät sitä, niin tee se ainakin sisätilojen osalta säästeliäästi. Vertasin Boracolin sisältämiä ainesosia listaani, jossa on lueteltu kemikaaleja, joita sädesienien tiedetään käyttävän ravintonaan enkä siltä osin löytänyt samoja aineita.
Minäkin vertasin noita ainesosalistoja keskenään mutten ollut sitten ihan varma aiheesta... Joka tapauksessa kuivaus suoritetaan huolellisesti ja tämä on ikääkuin varotoimenpiteenä ehkäisemään uusien syntyä. Kosteutta ei jatkossa pitäisi kuitenkaan enää tulla.
Eli käytämme sitten boracolia. Olen muuten ollut yhteydessä myös Aste ry:hyn ja sain sieltä erittäin nopeaa, asiantuntevaa ja asiallista palvelua. Hyvä, että johonkin keskitetään tätä asiantuntemusta tältä alueelta.
JOs jotakuta muuten kiinnostaa tämän homman korjauskustannukset niin: ulkopuolisilta osin juuri saatu halvimmat tarjoukset n. 30.000 ja sisäpuoli n. 20.000 kuivaukset, alipaineistukset, ja myrkytys (en tiedä summia vielä). Asiantuntijalausuntoihin ja suunnitelmiin mennyt n. 4000e. Ei siis tullut ihan niin kalliiksi kuin vielä viikko sitten luulin. Jotain positiivista tässäkin siis tapahtunut :)
Tsemppiä kaikille kosteus- ja homevaurion kohdanneille! - Liisa
Mike kirjoitti:
Minäkin vertasin noita ainesosalistoja keskenään mutten ollut sitten ihan varma aiheesta... Joka tapauksessa kuivaus suoritetaan huolellisesti ja tämä on ikääkuin varotoimenpiteenä ehkäisemään uusien syntyä. Kosteutta ei jatkossa pitäisi kuitenkaan enää tulla.
Eli käytämme sitten boracolia. Olen muuten ollut yhteydessä myös Aste ry:hyn ja sain sieltä erittäin nopeaa, asiantuntevaa ja asiallista palvelua. Hyvä, että johonkin keskitetään tätä asiantuntemusta tältä alueelta.
JOs jotakuta muuten kiinnostaa tämän homman korjauskustannukset niin: ulkopuolisilta osin juuri saatu halvimmat tarjoukset n. 30.000 ja sisäpuoli n. 20.000 kuivaukset, alipaineistukset, ja myrkytys (en tiedä summia vielä). Asiantuntijalausuntoihin ja suunnitelmiin mennyt n. 4000e. Ei siis tullut ihan niin kalliiksi kuin vielä viikko sitten luulin. Jotain positiivista tässäkin siis tapahtunut :)
Tsemppiä kaikille kosteus- ja homevaurion kohdanneille!Niin tiedoksi vielä, että kun tuolla aikaisemmin luettelin joitain aineita, niin ne olivat vain pieni osa näistä sädesienien ruoista. Laiskuuttani luettelin vain tavallisimmat. Lista on itse asiassa aika pitkä ja on tavallista, että yhdellä yksittäisellä kemikaalilla voi olla useita eri nimityksiä markkinoilla. Eli kannattaa olla varovainen.
Homeongelmien kanssa kamppailevat tarvitsevat yleensä neuvoja kovin monelta eri alalta ja ilman AsTe ry:tä luotettavan tiedon hankkiminen eri lähteistä olisi yksittäiselle ihmiselle todellakin hankalaa. Alalla on kaikenlaista yrittäjää ja rahastajaa ja ilmeisesti oikean tiedon leviäminen ei ole heille kaikille mieluista ja epäilemättä tuo tämänkin keskusteluketjun mustamaalausyritys liittyy juuri siihen.
Onnea remppaan ! - Timppa
Moi Liisa ja tsemppiä näiden hörhöjen kanssa.
Mitä mieltä olet näistä Kuopion aluetyöterveyslaitoksen suosittelemista systeemeistä: http://www.microbecontrol.com/ ja http://www.lifa-air.fi/ ?
Ja tarkoitus olisi puhdistaa homeista uuteen puhtaaseen toimitilaan vietävät tavarat (tekstiilit, paperit ym). - Liisa
Timppa kirjoitti:
Moi Liisa ja tsemppiä näiden hörhöjen kanssa.
Mitä mieltä olet näistä Kuopion aluetyöterveyslaitoksen suosittelemista systeemeistä: http://www.microbecontrol.com/ ja http://www.lifa-air.fi/ ?
Ja tarkoitus olisi puhdistaa homeista uuteen puhtaaseen toimitilaan vietävät tavarat (tekstiilit, paperit ym).Jotten syyllistyisi jonkin yksittäisen tuotteen tai firman mainostamiseen/mollaamiseen, niin tähän kysymykseen voin vastata epäsuorasti, että Kuopion aluetyöterveyslaitoksessa on tämän alan ja maan eturivin huippuasiantuntijoita. Eli...
Mitään täydellistä keinoa näiden ongelmien poistamiseen ei ole vielä keksitty (paitsi tuli) eli toistaiseksi on olemassa vain parempia ja huonompia keinoja. - homekämppä
Kirjoitat ettei pitäisi myrkyttää tahi otsonoida. Mistä olet noi tiedot saanut ? Löytyykö jostain mustaa valkoisella ? Tällä hetkellä taloomme on tehty kaksi korjaussuunnitelmaa ja toisessa on laajempi homeiden ja sille altistuneiden kohteiden poistamista ja kustannussarvio on aika iso. Toisessa taasen nyt näkyvissä olevien homeiden poisto, ei yhtään ylimääräistä purkamista ja päälle otsonointi, ja se kustannusarvio pienempi..
Ei oikein itsekkään tiedä enää mihih uskoa.. - Liisa
homekämppä kirjoitti:
Kirjoitat ettei pitäisi myrkyttää tahi otsonoida. Mistä olet noi tiedot saanut ? Löytyykö jostain mustaa valkoisella ? Tällä hetkellä taloomme on tehty kaksi korjaussuunnitelmaa ja toisessa on laajempi homeiden ja sille altistuneiden kohteiden poistamista ja kustannussarvio on aika iso. Toisessa taasen nyt näkyvissä olevien homeiden poisto, ei yhtään ylimääräistä purkamista ja päälle otsonointi, ja se kustannusarvio pienempi..
Ei oikein itsekkään tiedä enää mihih uskoa..Lienee turhaa, että luetteloin alan tutkimuksia, koska niitä ei ole kuitenkaan käytössäsi. Sen sijaan, jos olet epävarma, voit tiedustella asiaa bisnesmaailmasta riippumattomilta tahoilta kuten esim. Hengitysliiton korjausneuvojilta (löytyy tekniikan tohtoria myöten) tai Asumisterveysliitosta, josta saa yhteistietoja myös luotettaviin alan asiantuntijoihin.
- asioista perillä oleva
Liisa kirjoitti:
Lienee turhaa, että luetteloin alan tutkimuksia, koska niitä ei ole kuitenkaan käytössäsi. Sen sijaan, jos olet epävarma, voit tiedustella asiaa bisnesmaailmasta riippumattomilta tahoilta kuten esim. Hengitysliiton korjausneuvojilta (löytyy tekniikan tohtoria myöten) tai Asumisterveysliitosta, josta saa yhteistietoja myös luotettaviin alan asiantuntijoihin.
Vaikka nimimerkki Liisa jatkuvasti mainostaa tuota asumisterveysliittoa, niin sieltä ei kyllä ihan oikeasti saa välttämättä asiallista tietoa, koska siellä toimitaan enemmän tunteen kuin terveen järjen pohjalta. Sen sijaan Hengitysliitossa on kyllä ihan asiallista väkeä, kuten on myös alalla toimivissa tunnetuissa ja asiallisissa konsulttitoimistoissa, joita Liisa joistain omista henkilökohtaisista syistään taas niin kovin itsepintaisesti vastustaa.
- Raksu
asioista perillä oleva kirjoitti:
Vaikka nimimerkki Liisa jatkuvasti mainostaa tuota asumisterveysliittoa, niin sieltä ei kyllä ihan oikeasti saa välttämättä asiallista tietoa, koska siellä toimitaan enemmän tunteen kuin terveen järjen pohjalta. Sen sijaan Hengitysliitossa on kyllä ihan asiallista väkeä, kuten on myös alalla toimivissa tunnetuissa ja asiallisissa konsulttitoimistoissa, joita Liisa joistain omista henkilökohtaisista syistään taas niin kovin itsepintaisesti vastustaa.
Kyllä nämä "alalla toimivat tunnetut konsulttitoimistot" tiedetään. Ei osata muuta kuin mainostaa. Hyvä esimerkki on Raksystems:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000486&posting=22000000004998500
Raksystem on mennyt ahneudessaan liian pitkälle. Tarpeiden luonti kuluttajille on vastuutonta. Ko. yrityksen palveluja ei kannata hankkia, koska henkilökohtaista vastuuta ei siellä tunneta vaan vedotaan menetelmiin, joita ei tulisi käyttää lainkaan. Rakennusalalla on todella päteviä asiantuntijoita toiminimellä, ky:inä ja avoimina yhtiöinä. Ne tyypit vain ovat kysyttyjä eikä niiden tartte itseään markkinoida, koska suusta suuhun heidän viestintänsä etenee. Kaikista epäkohdista tulee reklamoida ja vaatia korvausta & hyvitystä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000486&posting=22000000004458893
Kaverit Raksystemsissä tekevät provikkapalkalla ja kun duunista maksetaan xx euroa niin kaveri joka sen tekee saa siitä 40% ja loput vie yritys niin siinä on se yhtälö. Raksystemsin henkilökunta on kovin vaihtuvaista ja epätasaista.
Itse (onneksi) ostin talon jossa ao yritys oli tehnyt kuntotarkastuksen. Käräjätuomari totesi että ilman sitä lausuntoa ei myyjän olisi tarvinnut korvata meille mitään mutta koska se oli olemassa niin meillä oli oikeus luottaa sen paikkansapitävyyteen...jota se ei siis todellakaan ollut. Hyvä siis meidän kannaltamme että lausunto oli olemassa. Huonoa se ettei siitä mikään kohta pitänyt paikkaansa jota luotettavuus oli alle 0%.
Myyjille tuo lausunto maksoi alkuperäisen hintansa lisäksi yli 40 000 euroa :c/
En siis myöskään luottaisi tuolle yritykselle mitään suunnittelua omasta talostani - ASTQ
Hio mekaanisesti kirjoitti:
Nämä erilaiset myrkyt vaikuttavat lähinnä mikrobien väliseen kilpailuun elintilasta. Jotkut lajit ne voivat passivoida (tilapäisesti estää lisääntymästä) ja joitakin lajeja ne voivat ruokkia. Jo syntyneitä kasvustoja niillä ei kuitenkaan voi hävittää. Kuivaaminen ja kuivana pysymisestä huolehtiminen ei myöskään hävitä niitä, mutta on huomattavasti järkevämpi toimenpide, koska se vaikuttaa kaikkien kosteusvauriomikrobien lisääntymiskykyä lamauttavasti.
Myrkyttämisen sijasta kannattaa hioa mekaanisesti betonin pintaa mahdollisimman tehokkaasti. Betoni ei muutenkaan ole sädesienien kannalta paras mahdollinen kasvualusta, koska sen pH on yli 10 ja sädesienet viihtyvät parhaiten pH-alueella 5-7. Tosin, jos betonissa on riittävästi kosteutta, ne voivat toki kasvaa ja lisääntyä siinäkin.
Olet toiminut oikeaoppisesti ja lopputulos on varmaankin hyvä. Ehkä kuulostaa jankuttamiselta, mutta muista purkutöiden ja kuivaamisen yhteydessä suojata sekä ympäristö että ihmiset. Purkutöitä tehdessä ilman itiömäärät nousevat huimasti ja kuivatettaessa monet mikrobit kiihdyttävät myrkyntuotantoaan.Kun hiotaan mikrobisaastunutta betonipintaa tulee ottaa huomioon oikea suojautuminen. Työtä tehdessä tulee käyttää asianmukaisia H-luokan imuria kohdepoistossa ja Hepa-suodattimella varustettua alipaineistajaa osastointimenelmää käytettäessä. Lisäksi henkilökohtaisten suojainten tulee olla asianmukaiset. KTS. RATU kortti 82-0239 Kosteus ja Mikrobivaurioituneen rakenteen purku.
Aineista: Peroksidipohjaisilla aineilla saadaan desinfioitua pinnat tehokkaasti eikä niitä käytettäessä ole huolta kemikaalijäämistä eli "myrkyistä"
www.astq.fi
- Pekoss
Meillä vähän samantapainen ongelma, kellaritiloissa haisee ikäänkuin märkä betoni ja ns. ummehtunut perunakellarin haju. Kosteusprosentti vaihtelee rajusti kesän 80-90 välillä ja talvella 20-30 kieppeillä. Lisäksi sattunut muutama vesivahinko jolloin vettä tullut runsaastikin sisään. Tehtiin yksi mittaus jolloin mm. mikrobikasvustojen mahdollisuus selvitettiin. Tulos oli muistaakseni 95-97, kun rajat jolloin kasvustoja syytä epäillä ovat 100-500. Lisäksi epäilyttää kun lattiaan laitettu pinnoite betonin päälle mutta lattia imee silti kaiken veden sisäänsä vaikka pinnoitteen tarkoitus on ehkäistä juuri tätä ja helpottaa puhtaana pitoa. Olisiko siis mahdollista että lattia on tehty väärin kun pinnoite on hierottu betonoinnin yhteydessä lattiaan märän betonin kanssa eikä asennettu kuivuneelle betonille? Lisäksi kellari oli vielä vailla lämmitystä kun lattia tehtiin. Pelottaa ajatus mahdollisista terveyshaitoista tämän tilan osalta, js jollain tietoa tai kokemusta kertokaa kiitos.
- Hengittävyys
Älä katkaise hengittävyyttä pinnoitteella! Jos pinnoitat, niin pinnoitteen ja betonin väliin on jäätävä toimiva ilmaväli; 5cm betonin kuivamisen varmistamiseksi.
Ps. Homeilta ja bakteereilta voidaan 100%.sti evätä vain kosteus!
.............jatkuu.
Hengittävä betonilaatta:
3. Onko rakenteiden hengittävyys katkaistu maali-, muovi-, lastulevy-, yms-pinnoitteella?
- Jos on: Niin poista hengittävyyden katkaiseva pinnoite kokonaan betonin pinnasta. Anna rakenteiden kuivaa kunnolla; 20 C-astetta tilassa noin 1cm/viikko. Poista kaikki kv-homeiden- ja aktinobakteeri-toksiinin tummuttama materiaali ja lisää tarvittaessa värjätty pintabetonimassa. Älä katkaise betonin hengittävyyttä pinnoittamalla betonia laatoittamalla, maalaamalla, muovittamalla, jne!
jatkuu........
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/kvht-toksiinin-saastuttaman-rakennuksen-korjaus/
Halpa ja varma mittari kvht-altistuksen todentamiseen. Hoito-ohje on lopussa:
http://pappasmurffi.nettisivu.org/kvht-kvht-altistuneen-oiretesti/
- dvsssssv
Ei kumpikaan tehoa. AInoa keino on purkaa vaurioituneet rakenteet ja korvata uusilla. Sellaista myrkkyä ei ole olemassa, joka tappaisi esim. däsesienen, se kestää happoa, emästä, kuumaa, kylmää, säteilyä, kaikkea. Jos desinfioi remontin jälkeen, vain tappaa muut harmittomat bakteerit ja sädesieni saa niiden tieltä enemmän elintilaa. Lisäksi otsonointi ei poista terveysongelmaa vaan muuttaa mikrobeja erilaisiksi yhdisteiksi, ja ne pääsevät pienempinä syvemmälle keuhkorakkuloihin jne. SItä on STM kieltänyt markkinoimasta terveysväittein. Vain oikea remontti siis auttaa. Sori... Kannattaa perehtyä aiheeseen kunnolla, muuten tulet tehneeksi kalliita virheitä, joista maksatte sekä terveydellä että riihikuivalla käteisellä.
Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6427882Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4362157Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2272065- 1431648
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511220Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251192Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule951063Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65827Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill6709Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.54696