Olen mahdollisesti ostamassa lähiaikoina 1999-2000 C180 farmaria automaatilla. Kyseessä olisi ensimmäinen Mersu ja kyselen josko joku voisi antaa hieman vinkkiä asioista, joihin ostossa kannattaa kiinnittää huomiota.
Mitä eroja on vuosimalleissa 1999-2000, siis farmarissa. Kone ilmeisesti muuttui 1.8:sta 2 litraan, entä muut erot esim vakiovarusteissa?
Olisin myös kiitollinen nettiosoitteista, joilta saisin tietoa e.m. malleista ja niiden eroista.
Onko kokemuksia tuollaisen farmarin tuonnista Saksasta? Päteekö nyrkkisääntönä, että ensikertalaista kusetetaan aina?
Tyytyväisten ja pettyneiden omistajien kommenteista etukäteen kiittäen
JarmoL
Neuvoja C180 farkun ostoon?
4
1148
Vastaukset
- MEESU
Tuos on ihan mopon kone, automaatti imee loputkin tehot voimattomasta koneesta.
Osta joku suurempi kone, muuten kadut valintaasi.- JarmoL
Olen kuullut muidenkin arvostelevan peruskonetta laiskaksi. Tosin kyseessä on makuasia ja tällaiselle rauhalliselle perheenisälle tuntuu pieninkin kone nippanappa riittävältä. Lisäksi tarjontaa tuntuu olevan isommilla koneilla aika niukasti. Mutta yleensähän ruokahalu kasvaa syödessä ja jos tehokkaampi vähän ajettu farkku sopivasti löytyy niin ilman muuta kiinnostaa.
- Reiska
Kyllä 1.8l koneella on uudempiakin tehty.Itse omistan 1999 mallin 2.0 koneella ja olen ollut erittäin tyytyväinen autoon ( Ollut uudesta saakka )245.000 ajettu ja on kuin uusi.Saksasta tuodessa pätee sama sääntö kuin suomesta ostettaessakin,ei kaikenmaailman nakkikojukaupoista kannata ostaa vaan merkkiliikkeestä saksasta tai jos on tutun kauppaa niin se on hyvä.Varustus eroaa mallista esim: elegance sport yms... koneteho riittää aivan hyvin 1,8 litraisessakin jollei hae mitään pussihousujen tuning autoa.Katsele www.nettiauto.com ja www.mersuforum.net siellä on malleja ja tarinaa paljon.
- Meitsi
Jep, auto on jämäkkä mersu ja kauniskin vielä.
Suomesta noita saa jo kohtuu hintaan, mutta niissä on yleensä perusvarustelu, eli itse lähtisin tai tuottaisin Saksasta varustellumman ja mieluummin 200 Kompressor koneella taikka ihan 240 V6 koneella.
Itse autosta on tärkeää löytyä aito huoltokirja, katsele huoltokirjan leimat ja päivämäärät ja katso myös itse kirjan painovuosi. Takaa muistaakseni pitäisi löytyä kantakortti liimattuna huoltokirjaan.
Kori on tuossa mallissa hiukan löysä, eli se saattaa elää kovissa töyssyissä ja siitä seuraa hieman natinaa yms. Ovista kannattaa katsoa ruosteet, niitä löytyy lähinnä ylä-karmin tiivisteiden alta. Käy läpi myös taka-puskurin sauma koria vasten, voi olla, että on hangannut maalit pois.
Sitten jos/kun olet auton ostanut, niin voit varovasti irroitella led-jarruvalon takaluukusta, sieltä saattaa löytyä ruostetta, kun se jarruvalo pääsee hankaamaan takaluukkua.
Kaiken kaikkiaan, jos alusta(iskarit, nivelet) on kunnossa, niin tuolla autolla ajelee mielellään, on mukava ja näyttävä. Eli siis ei saisi täristää eikä ravistaa ajossa, kunnollinen koeajo selvittää alustan kunnon, muut tarkastuskohteet ovat samat kuin missä tahansa muussa käytetyssä autossa.
Käy tuolla mersuforumilla ja kokeile hakua, sieltä saattaa jotakin mielenkiintoista löytyä.
Tsemppiä ostoon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse203916SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2463851Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1333450Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky813438Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit222297Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv341823Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575571703- 371620
- 321511
- 921453