Heippa,
Koitin katsoa, josko tästä asiasta olisi vielä keskustelua, mutta en löytänyt. Olen siis vaihdossa länsinaapurissamme ja päätä pahkaa ihastunut vaihtarikaveriini. Tiedän tunteen olevan molemminpuolinen ja se on alkanut vaivaamaan meitä kumpaakin lopun tullessa lähemmäksi joka päivä. Välillämme on sanoinkuvaamatonta kemiaa ja ymmärrämme kielimuureista huolimatta toisiamme hyvin. Tiesin hänen pitävän minusta ennen kuin hän sen minulle kertoikin, koska hän kohtelee minua niin kivasti.
Ennen kuin hän avautui minulle, en kokenut negatiivisia tunteita tätä juttuamme kohtaan. Emme luonnollisestikaan seurustele, koska lähdemme kahden kuukauden päästä takaisin kotiimme kumpainen ja emme nähneet suhdettamme pitkäaikaisena. Emme olleet aikaisemmin puhuneet tunteistamme, mutta nyt kun tiedän hänen pitävän minusta paljon, en halua menettää häntä. Minusta tuntuu kovin pahalta, kun joudun sanomaan hänelle hyvästit ja emme ehkä koskaan enää tapaa. Pahalta tuntuu myös ajatus hänen löytävän jonkun muun minun tilalle omassa maassaan. Olen ehkä sokea ihastuksesta, mutta en näe mahdottomana muuttoa hänen peräänsä hänen kotimaahansa tai jos muuttaisimme jonnekin Euroopassa. Voisinko koskaan edes ehdottaa mitään tällaista kuulostamatta ihan dorkalta?
Onko kellään muulla ollut suhdetta vaihdon aikana, jonka olisi toivonut kestävän sen jälkeenkin? Tai oletteko ryhtyneet kaukosuhteeseen? Miten pystyitte sanomaan hyvästit hänelle? "Kumppanini" ei ole eurooppalainen, joten se lisää haastetta jatkolle. Olisin kiitollinen kaikenlaisista kertomuksista, kiitos.
Vaihtariromanssi
Ongelmavaihtari
1
165
Vastaukset
- rakkausvoittaaaina
Itse tutustuin poikaystävääni vaihtarivuoden aikana ja vaihtovuoden jälkeen olemme edelleenkin yhdessä. Olimme kumpikin vaihto-oppilaita. Välimatka tuo mukanaan haasteita suhteeseen mutta onneksi on skypet yms.. suunnittelemme jo kovasti tapaamista sekä yhteenmuuttoa eurooppaan. Kaukosuhde on haastava, mutta se kestää jos sen on tarkoitus kestää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992065Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881876Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3271696Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht911231- 311227
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651052- 511047
- 581028