Saako Windows XP:hen langattoman internetin?

hiekkadyyni

Koneena Compaq Presario SG2 All-in-one, käyttäjärjedtelmä Windows Xp Home Edition. Aikaisemmin ollut kiinteä netti joka toimi hyvin, nyt saatiin langaton verkko taloon. Mutta kuinka saan sen toimimaan? Koneessa ei ole Wifi nappulaa eikä verkkoyhteyksissä ole kohtaa "Näytä langattomat verkot". Verkkoasetuksistakaan ei löydy mitään langattomaan verkkoon viittaavaa. Levyjä ei ole enää tallella. Mitä tehdä?

13

1915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä on tarkka malli? Noita koneita kun löytyy muutamia.

    • Windows XP:hen saa toki langattoman verkon, mutta nyt vaikuttais siltä, että itse tietokoneessa ei ole langatonta verkkokorttia.

    • Riippuu koneesta noita malleja on muutama erinlainen ja osassa on sisäinen wlan.

    • hiekkadyyyni

      Jos hankin tuon sovittimen, niin joutuuko koneeseen asentamaan mitään muita lisäohjelmia tmv (vaatiiko esim XP:n service pack 2sen, sillä sitä ei näemmä ole ikinä asennettu), vai riittääkö kaikki mitä tikun mukana tulee? Tietokoneen malli on SG2-110SC.

      • WinXP:n järkevä käyttö vaatii SP3:sen, ja kaikki sen jälkeen ilmaantuneet päivitykset. Tosin XP:n käyttö ei enää ole järkevää, koska virallinen tuki on loppu.


    • Ei nettiin XP:llä

      Älä hemmetissä käytä XP:tä ainakaan internetissä! XP:n tuki on loppunut ja se on nyt lähinnä verkon ongelmajätettä. Vaihda kasiin tai ubuntuun.

    • Kaikki XP päivitykset tulee asentaa jotta sillä voisi käydä netissä edes hieman turvallisemmin noin kuukauden ajan. XP tuki on jo päättynyt joten sen käyttö muuttuu viimeistään kuukauden kuluessa turvattomaksi vaikka olisikin päivitykset ja virustorjunnat asennettuna.

      • asko

        jos haluaisi esim windows kasin asentaa, niin onko ehdotuksia mistä löytyisi ilma että joutuu siitää maltaita pulittamaan?


    • Minulla on 20 v. vanha Acer Aspire 3692 WLMi "kakkostietokoneena kotona". Minulla on taloyhtiön internet kotona, ja langaton verkko johdollisen lisäksi, Honor-puhelin löytää sen. Kun yritän kytkeä Acerin Internet Exploreria verkkoon, se ei suostu siihen ilmoittaen "Error 404 jotain"
      Voiko konetta kytkeä internetiin langattomasti, vai onko se jo kierrätystavaraa? Verkkoon kytkennässä ei ole kyllä mitään järkeä, mutta noin niin kuin koemielessä.

    • Anonyymi

      Olihan XP aikaan Wifilaitteita, Joten saa!.

      • Anonyymi

        Kyn löydät Wifi ajurin ja asiointiohjelman jota XP ei sisällä itsessään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      204
      2358
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      40
      1572
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      135
      1222
    4. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      288
      1018
    5. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      972
    6. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      288
      915
    7. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      906
    8. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      902
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      765
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      763
    Aihe