Koneena Compaq Presario SG2 All-in-one, käyttäjärjedtelmä Windows Xp Home Edition. Aikaisemmin ollut kiinteä netti joka toimi hyvin, nyt saatiin langaton verkko taloon. Mutta kuinka saan sen toimimaan? Koneessa ei ole Wifi nappulaa eikä verkkoyhteyksissä ole kohtaa "Näytä langattomat verkot". Verkkoasetuksistakaan ei löydy mitään langattomaan verkkoon viittaavaa. Levyjä ei ole enää tallella. Mitä tehdä?
Saako Windows XP:hen langattoman internetin?
13
1786
Vastaukset
Mikä on tarkka malli? Noita koneita kun löytyy muutamia.
Windows XP:hen saa toki langattoman verkon, mutta nyt vaikuttais siltä, että itse tietokoneessa ei ole langatonta verkkokorttia.
Tuossa koneessa ei ole sisäänrakennettua WLAN-sovitinta, eli mikäli haluat langattoman verkon joudut hankkimaan USB-porttiin kytkettävän mallin. Esim. tällainen http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/reitittimet-ja-verkkolaitteet/DLGOUSBN150/d-link-n150-wi-fi-usb-sovitin-go-usb-n150
Riippuu koneesta noita malleja on muutama erinlainen ja osassa on sisäinen wlan.
- hiekkadyyyni
Jos hankin tuon sovittimen, niin joutuuko koneeseen asentamaan mitään muita lisäohjelmia tmv (vaatiiko esim XP:n service pack 2sen, sillä sitä ei näemmä ole ikinä asennettu), vai riittääkö kaikki mitä tikun mukana tulee? Tietokoneen malli on SG2-110SC.
WinXP:n järkevä käyttö vaatii SP3:sen, ja kaikki sen jälkeen ilmaantuneet päivitykset. Tosin XP:n käyttö ei enää ole järkevää, koska virallinen tuki on loppu.
- Ei nettiin XP:llä
Älä hemmetissä käytä XP:tä ainakaan internetissä! XP:n tuki on loppunut ja se on nyt lähinnä verkon ongelmajätettä. Vaihda kasiin tai ubuntuun.
Kaikki XP päivitykset tulee asentaa jotta sillä voisi käydä netissä edes hieman turvallisemmin noin kuukauden ajan. XP tuki on jo päättynyt joten sen käyttö muuttuu viimeistään kuukauden kuluessa turvattomaksi vaikka olisikin päivitykset ja virustorjunnat asennettuna.
- asko
jos haluaisi esim windows kasin asentaa, niin onko ehdotuksia mistä löytyisi ilma että joutuu siitää maltaita pulittamaan?
Esim huuto.netistä voi löytyä halvemmalla. http://www.huuto.net/hakutulos?words=windows 8.1&search-button=Hae
Toki omalla vastuulla.Minulla on 20 v. vanha Acer Aspire 3692 WLMi "kakkostietokoneena kotona". Minulla on taloyhtiön internet kotona, ja langaton verkko johdollisen lisäksi, Honor-puhelin löytää sen. Kun yritän kytkeä Acerin Internet Exploreria verkkoon, se ei suostu siihen ilmoittaen "Error 404 jotain"
Voiko konetta kytkeä internetiin langattomasti, vai onko se jo kierrätystavaraa? Verkkoon kytkennässä ei ole kyllä mitään järkeä, mutta noin niin kuin koemielessä.- Anonyymi
Olihan XP aikaan Wifilaitteita, Joten saa!.
- Anonyymi
Kyn löydät Wifi ajurin ja asiointiohjelman jota XP ei sisällä itsessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856324
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303793törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283160Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691716- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46959Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859