Olen vaihtamassa läppärin Xp-järjestelmän Linuxiin. Onko kelläàn kokemuksia
navigointiohjelmien pyörimisestä ko järjestelmässä esim. Tsunami 99 ?
Linux
13
385
Vastaukset
- esko6
Ei ole kokemusta muista kuin OpenCPN, se toimii hienosti linux-koneessa.
Wine on ilmainen ohjelma, vakiona miltei kaikissa jakeluissa.
Sillä voit ajaa lähes kaikkia Xp.n ohjelmia Linux alustalla, vaikka ohjelma ei muuten olisi Linuksiin yhteensopiva.- MitaanTietamaton
OziExplorer oli viime kesänä Linuxissa Winen alla pörräämässä yhden päivän kokeeksi. Ohjelma toimi, mutta läppäriin en muuten saanut makua: näytön kirkkaus, virtajohdotus ja erillinen gepsu.
Muistaakseni Garminin Oregon kapulan kanssa oli merkillistä säätämistä, mutta usb-gepsu toimi heittämällä. - er56f
Testasin Wineän ja SeaClearin, en muista tarkkaa toimintaa mutta lopputuloksena hylkäsin Linux'n ja windows emulaattorit.
- Wi.Is,No, Emul
Wine ei ole emulaattori.
Vanhempi versio oli hiukan ongelmallinen, uusin toimii jo mainiosti. - 1251235
Wi.Is,No, Emul kirjoitti:
Wine ei ole emulaattori.
Vanhempi versio oli hiukan ongelmallinen, uusin toimii jo mainiosti.ei ainakaan debianissa toimi. Kaatuu käynnistyessään.
- Navigatrix
Linuxista on olemassa myös veneilykäyttöön valmiiksi räätälöity versio nimeltä Navigatrix. Sen saa ladattua ilmaiseksi kun rekisteröityy sivulle:
http://navigatrix.net/ - ZZZ1
Wine on paljon kehittynyt noin vuosikymmenessä.
Yksi vaihtoehto on myös asentaa VirtualBoxiin joku windows-versio ja sitten pyörittää navigointiohjelmaa siinä virtualisoidussa tietokoneessa, jos ohjelma ei muuten Linuxiin taivu.
Onko VirtualBox tuttu? Yksi pieni vinkki, jos virtualisoitu tietokone ei meinaa "nähdä" isäntäkoneen sarja- ja/tai usb-porttia: varmista että käyttäjällä on oikeus /proc hakemistossa ko. laitteeseen.- 2341234
Wine kaatui uudessa debianissa heti käynnistykseensä. Onpa hyvä.
- VMware
VMwarePlayer on myös hyvä ja ilmainen. Pyörii siis linux alustalla moitteetta, esim Debianissa. Esim XP virtuaalikoneessa ilman mitään kilkkeitä, eikä anna sille Playerissä verkkoa ettei pääse maailmalle.
- pingviinejä
Linux on hyvä ja tarvittaessa pois kytkettävissä jos tarvitsee ajaa rauhallista matka-ajoa.
Sitten kun pitää näyttää marinasta lähdettäessä voi kytkeä sen turbon taas käyttöön.- Jaaha ..
Wintoosamiehen piti taas päästä trollaamaan.
Katso lokista, mikä oli syynä kaatumiseen ja asiaa ei tarvitse itkeä. - iceweacelista moi
Jaaha .. kirjoitti:
Wintoosamiehen piti taas päästä trollaamaan.
Katso lokista, mikä oli syynä kaatumiseen ja asiaa ei tarvitse itkeä.Mitä sitä winettämään ,jos OpenCPN hoitaa homman. Netistä saa crackki windowseja ja dualbootti on helppo asentaa linuxfriikinkin, niin windows osasto toimii sutjakasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3793Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549- 41540
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521