SÄYNEISTEN KOULU???

Tuntikehys

LIITTYKÄÄ RAUTAVAARAAN!!!
Koulu säilyy näin.

15

1811

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölömöläinen

      Ei kande Säyneisen ainakaan sitä märännyttä koulua säilytellä vaan vaatia puhtaat opetustilat, ei sitä tosin mistään Suomen kouluista löydy.

    • Pykälä

      Aloite vetämään Rautavaaran kuntaan.
      Rajat kuntoon.

    • kusipäisiäkasvattiji

      Ei paljon ole vanhemmilla vastuuta kun lapset, omat perilliset saavat käydä homeisissa tiloissa.
      Politikointia lasten kustannuksella, ja terveydellä.

      • Urputtaa

        Miksi Juankoski ei laita asioita kuntoon?
        Kuka on isäntä talossa?


    • sakeri

      säyneisen koulun voisi lakkauttaa.siellä on sen verran vähän oppilaita,että ei kannata pitää.

      ei muuta kuin juankoskelle kouluun.hopi hopi.

      • säyneisenoppilas

        Säyneisen koulu oli hyvä koulu! Itse olisin jatkanut siellä vielä 5 ja 6luokat! Opettajilla oli paljon enemmän aikaa oppilaille kun luokassa oli vain 6 oppilasta, siis neljä 4 luokkalaista, yksi 5 luokkalainen ja yksi 6 luokkalainen. Ja hometta siellä ei ollut koska koulu remontoitiin noin seitsemänvuotta sitten. Aivan mahtavat tilat! kouluun olisi mahtunut jopa n.300 oppilasta meidän 16 lisäksi!


    • natsi meininkiä

      Heimo Konttinen on epäonnistunut kaikessa valtuuston puheenjohtajana.
      Kuulin Nilsiällä, että Heimo on osasyynä myös persujen gallup tulokseekin.

    • Vaikka tonni

      Lyyvväkö vetoja ,Könttisen pariskunta on ensi vaaleissa demareiden ehdokkaana.

    • kalamies vm 69

      Taitaa olla kohta jokainen koulu jonkinsortin homekoulu. Uudessakin pytingissä on aina joku astmaatikko vinkumassa. Säyneisen koulu on idyllinen ja mukava maalaiskoulu. Koko kyläyhteisöä leimaa hieno talkoohenki ja yhteen hiileen puhaltaminen. Toki samaa hengenvetoon on todettava, että eräät muualta muuttaneet tahot vetävät köyttä toiseen suuntaan. Mutta uskokaa, että tulee vielä päivä, jolloin näiden pienten yksikköjen perään vielä haikallaan. Juuret ne on isokenkäisilläkin. Eipä ole kiva muuttaa eläkeikäisenä tyhjälle paikakunnalle, jos meno metropoleissa tai hoitokodissa ei kiinnosta.

      • Anonyymi

        Olet vallan oikeassa, ihmiset on nykyään juurettomia, kaikki pyritään jotenkin yhdenmukaistamaan, ja oikomaan johonkin kummaan menestysvouhotuksen kaavaan.

        En tiedä mitä tästä kaikesta tulee, mutta pahoin pelkään, että jotakin täysin ****:n vääjäämtöntä ennen sitä, kun joskus tuhon ja tulvan jälkeen järki taas joskus löytyy, jos löytyy enää ... :(


    • Koulukas

      Kyllä siellä koulussa oli niin paljon sisäilmaongelmia muitakin kuin home. Ne joilla sisäilma-asioista ei ole mitään tietoa, ei kannattaisi alkaa hirveästi huutelemaan. Se että olisiko sille löytynyt mitään muita tiloja on arvoitus, koska niitä koko Juankosken kunnasta ei löydy. Kouluja siis, tai ylipäätään niin isoja tiloja, joissa edes ne 20 lasta sopisivat. Valitettavasti jo tutkimustenkin mukaan Suomessa ei ole kuin sisäilmaongelmaisia kouluja juurikin tuollaisten asennevammaisten päättäjien ja kalamiesten takia. Jos lapset eivät vingu astmoissaan siellä, niin viimestään seuraavassa tai sitä seuraavassa koulussa.

    • Anonyymi

      Ei liittynyt eikä säilynyt. Milloinkohan viimeinen sammuttaa Rautavaaralla valot?

    • Anonyymi

      Kun säyneinen ja Nilsiä Juankoski liitettiin Kuopioon ei Kuopiota kiinnosta kehittää korpea. Näin käy kaikille kylille mitkä liitetään isoon kaupunkiin. Päättäjiä ei kiinnosta onko kylillä elämää vai ei

      • Anonyymi

        Kylät myös omana itsenään voi määrätä paljon "onko elämää vai ei". Esim.Säyneisen koulu olisi voinut hyvin säilyä, jos lähialuieilta olisi tullut oppilaita, siinähän on yhä isot alueet ympärillä. Kuuitenkin käsittääkseni lopulta kaatui siihen, että osa halusi muutenkin mennä Juankoskelle jo alakouluun.

        Mikään kaupungin hallintoa EI ITSESSÄÄN VOI kehittää mitään aluetta, koska hallinnon laajentuessa on alueita yhä enemmän. Jos alue ei kehity asukkaitten kautta, niin miten sitä voi mikään ulkopuolinen alkaa kehittämään?!

        Varmasti hyviä alueita olisi kehittymään ja paljon, mutta jos mikään ei käytännössä kehitä niitä (=eri ihmisten toiminta), niin mahdotonta sitten kai silloin sinne suunnakaan?


      • Anonyymi

        Eihän noissa kuntaliitoksissa mitään muuta ajatusta ollut kuin säästösyyt, eli käytännössä se, että palvelut viedään kunnanalueen isoimpaan kasvukeskukseen. Siihen ihmiset tosin voi vielä ainakin vaikuttaa, että missä he asuvat, ja jos on asukkaita, niin pysyy palvelutkin paremmin.

        Käytännössä kannattanut ajatella tuossa kuntaliitos - touhotuksissa vaikka Koillis-Savon kuntien yhdistämistä, jolloin palvelut olisi jäänet alueen ihmisiä lähemmäksi, käytännössä kaiketi joko Nilsiä tai Juankoski olisi varmaan tällöin valikoitunut pääpaikaksi.
        Tuollainen kuntakehys olisi kenties nirsoa Rautavaaraakin voinut kiinnostaa, ja lisänä vielä Kaavi ja Tuusniemi.

        Mutta kaiketi yleensäkin tuossa kuntaliitos - hullutuksessa oli monilla se taka-ajatus, että mahdollisimman vähän tarvitsee sitten olla tekemisissä lähiseudun ihmisten kanssa ja ylipäänsä kehittää mitään tai pitää palveluita yllä, kun "ne toiset" kuitenkin sen tekee puolesta, ja "meille itselle" ei jää lopulta mitään jäljelle ... Niinpä juurikin ... :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      149
      3969
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      12
      3581
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      49
      2957
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2952
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      145
      2551
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      54
      2273
    7. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      18
      1579
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      105
      1456
    9. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      63
      1334
    10. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      39
      1213
    Aihe