SÄYNEISTEN KOULU???

Tuntikehys

LIITTYKÄÄ RAUTAVAARAAN!!!
Koulu säilyy näin.

15

1900

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölömöläinen

      Ei kande Säyneisen ainakaan sitä märännyttä koulua säilytellä vaan vaatia puhtaat opetustilat, ei sitä tosin mistään Suomen kouluista löydy.

    • Pykälä

      Aloite vetämään Rautavaaran kuntaan.
      Rajat kuntoon.

    • kusipäisiäkasvattiji

      Ei paljon ole vanhemmilla vastuuta kun lapset, omat perilliset saavat käydä homeisissa tiloissa.
      Politikointia lasten kustannuksella, ja terveydellä.

      • Urputtaa

        Miksi Juankoski ei laita asioita kuntoon?
        Kuka on isäntä talossa?


    • sakeri

      säyneisen koulun voisi lakkauttaa.siellä on sen verran vähän oppilaita,että ei kannata pitää.

      ei muuta kuin juankoskelle kouluun.hopi hopi.

      • säyneisenoppilas

        Säyneisen koulu oli hyvä koulu! Itse olisin jatkanut siellä vielä 5 ja 6luokat! Opettajilla oli paljon enemmän aikaa oppilaille kun luokassa oli vain 6 oppilasta, siis neljä 4 luokkalaista, yksi 5 luokkalainen ja yksi 6 luokkalainen. Ja hometta siellä ei ollut koska koulu remontoitiin noin seitsemänvuotta sitten. Aivan mahtavat tilat! kouluun olisi mahtunut jopa n.300 oppilasta meidän 16 lisäksi!


    • natsi meininkiä

      Heimo Konttinen on epäonnistunut kaikessa valtuuston puheenjohtajana.
      Kuulin Nilsiällä, että Heimo on osasyynä myös persujen gallup tulokseekin.

    • Vaikka tonni

      Lyyvväkö vetoja ,Könttisen pariskunta on ensi vaaleissa demareiden ehdokkaana.

    • kalamies vm 69

      Taitaa olla kohta jokainen koulu jonkinsortin homekoulu. Uudessakin pytingissä on aina joku astmaatikko vinkumassa. Säyneisen koulu on idyllinen ja mukava maalaiskoulu. Koko kyläyhteisöä leimaa hieno talkoohenki ja yhteen hiileen puhaltaminen. Toki samaa hengenvetoon on todettava, että eräät muualta muuttaneet tahot vetävät köyttä toiseen suuntaan. Mutta uskokaa, että tulee vielä päivä, jolloin näiden pienten yksikköjen perään vielä haikallaan. Juuret ne on isokenkäisilläkin. Eipä ole kiva muuttaa eläkeikäisenä tyhjälle paikakunnalle, jos meno metropoleissa tai hoitokodissa ei kiinnosta.

      • Anonyymi

        Olet vallan oikeassa, ihmiset on nykyään juurettomia, kaikki pyritään jotenkin yhdenmukaistamaan, ja oikomaan johonkin kummaan menestysvouhotuksen kaavaan.

        En tiedä mitä tästä kaikesta tulee, mutta pahoin pelkään, että jotakin täysin ****:n vääjäämtöntä ennen sitä, kun joskus tuhon ja tulvan jälkeen järki taas joskus löytyy, jos löytyy enää ... :(


    • Koulukas

      Kyllä siellä koulussa oli niin paljon sisäilmaongelmia muitakin kuin home. Ne joilla sisäilma-asioista ei ole mitään tietoa, ei kannattaisi alkaa hirveästi huutelemaan. Se että olisiko sille löytynyt mitään muita tiloja on arvoitus, koska niitä koko Juankosken kunnasta ei löydy. Kouluja siis, tai ylipäätään niin isoja tiloja, joissa edes ne 20 lasta sopisivat. Valitettavasti jo tutkimustenkin mukaan Suomessa ei ole kuin sisäilmaongelmaisia kouluja juurikin tuollaisten asennevammaisten päättäjien ja kalamiesten takia. Jos lapset eivät vingu astmoissaan siellä, niin viimestään seuraavassa tai sitä seuraavassa koulussa.

    • Anonyymi

      Ei liittynyt eikä säilynyt. Milloinkohan viimeinen sammuttaa Rautavaaralla valot?

    • Anonyymi

      Kun säyneinen ja Nilsiä Juankoski liitettiin Kuopioon ei Kuopiota kiinnosta kehittää korpea. Näin käy kaikille kylille mitkä liitetään isoon kaupunkiin. Päättäjiä ei kiinnosta onko kylillä elämää vai ei

      • Anonyymi

        Kylät myös omana itsenään voi määrätä paljon "onko elämää vai ei". Esim.Säyneisen koulu olisi voinut hyvin säilyä, jos lähialuieilta olisi tullut oppilaita, siinähän on yhä isot alueet ympärillä. Kuuitenkin käsittääkseni lopulta kaatui siihen, että osa halusi muutenkin mennä Juankoskelle jo alakouluun.

        Mikään kaupungin hallintoa EI ITSESSÄÄN VOI kehittää mitään aluetta, koska hallinnon laajentuessa on alueita yhä enemmän. Jos alue ei kehity asukkaitten kautta, niin miten sitä voi mikään ulkopuolinen alkaa kehittämään?!

        Varmasti hyviä alueita olisi kehittymään ja paljon, mutta jos mikään ei käytännössä kehitä niitä (=eri ihmisten toiminta), niin mahdotonta sitten kai silloin sinne suunnakaan?


      • Anonyymi

        Eihän noissa kuntaliitoksissa mitään muuta ajatusta ollut kuin säästösyyt, eli käytännössä se, että palvelut viedään kunnanalueen isoimpaan kasvukeskukseen. Siihen ihmiset tosin voi vielä ainakin vaikuttaa, että missä he asuvat, ja jos on asukkaita, niin pysyy palvelutkin paremmin.

        Käytännössä kannattanut ajatella tuossa kuntaliitos - touhotuksissa vaikka Koillis-Savon kuntien yhdistämistä, jolloin palvelut olisi jäänet alueen ihmisiä lähemmäksi, käytännössä kaiketi joko Nilsiä tai Juankoski olisi varmaan tällöin valikoitunut pääpaikaksi.
        Tuollainen kuntakehys olisi kenties nirsoa Rautavaaraakin voinut kiinnostaa, ja lisänä vielä Kaavi ja Tuusniemi.

        Mutta kaiketi yleensäkin tuossa kuntaliitos - hullutuksessa oli monilla se taka-ajatus, että mahdollisimman vähän tarvitsee sitten olla tekemisissä lähiseudun ihmisten kanssa ja ylipäänsä kehittää mitään tai pitää palveluita yllä, kun "ne toiset" kuitenkin sen tekee puolesta, ja "meille itselle" ei jää lopulta mitään jäljelle ... Niinpä juurikin ... :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      60
      1965
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1910
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      957
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe