Millaisia vaihtoehtoja?

Saija

Suunnittelen armeijan käymistä, mutta mistä näen kaikki mahdolliset erikoistumisvauhtoehdot. Esim. minua kiinnostaisi mennä sotakaoiranohjaajaksi, mutta tieto sellaisestakin mahdollisuudesta tuli ihan vahingossa vastaan. Haluaisin kartoittaa kaikki mahdollisuudet.

7

643

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Serg. Andie

      tutustu suomenpuolustutsvoimien verkkosivuihin.

      Sieltä maa-, meri- sekä ilmavoimien aselajeihin.

      www.mil.fi

    • Saija

      Haen ensi keväänä opiskelemaan ja ajattelin että voisin käydä armeijan jos en pääse opiskelemaan. Ymmärsin että ennen palvelukseenastumista voin vielä peruuttaa armeijaan menon jos pääsenkin kouluun. Onko näin?

      • hghfg

        Jos sut on määrätty armeijaan etkä mene sinne joudut sitten menemään sivariin. Joillekin on käynyt niin. Ei tuo armeija ole mikään semmonen paikka että sinne mennään kun itselle sopii, vaan sinne mennään kun armeijan herroille sopii!


      • voihan
        hghfg kirjoitti:

        Jos sut on määrätty armeijaan etkä mene sinne joudut sitten menemään sivariin. Joillekin on käynyt niin. Ei tuo armeija ole mikään semmonen paikka että sinne mennään kun itselle sopii, vaan sinne mennään kun armeijan herroille sopii!

        Lykkäystä voi kyllä hakea, mutta siihen pitää olla erittäin hyvä syy. Ja uskoisin, että koska naisille palvelus ei ole pakollista, niin voit todennäköisesti sitä sitten kyllä siirtää.


      • hank
        hghfg kirjoitti:

        Jos sut on määrätty armeijaan etkä mene sinne joudut sitten menemään sivariin. Joillekin on käynyt niin. Ei tuo armeija ole mikään semmonen paikka että sinne mennään kun itselle sopii, vaan sinne mennään kun armeijan herroille sopii!

        Opiskelujen takia voi saada lykkäystä. Ennen valan vannomista nainen pääsee lisäksi armeijasta pois ilman perusteita, eikä tarvitse edes suorittaa sipaa. Tosin takaisin ei kaiketi ole sitten tulemista.


    • minä

      Kannattaa kysellä asioista tarkemmin täältä:
      http://www.aamukampa.net/
      Siellä on oma osio naisten vapaaehtoiselle palvelukselle.

      Muistathan vaan, että kun olet ollut armeijassa 45päivää, sen jälkeen siitä tulee pakollista myös sinulle! Nainen voi päästä armeijassa pitkällekin jos on motivaatiota. Äläkä välitä muiden puheista, jos itse sinne haluat niin onnea vaan matkaan!

    • joku vaan

      Koirahommiin voi yrittää ainakin rajahommissa, etenkin rajavartiolaitoksen varuskunnissa. Muita "erikoisia" hommia joihin on pirun vaikea päästä on esim. taistelusukeltajat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      352
      4491
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      146
      2538
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2146
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1690
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1227
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1222
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      35
      1178
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1101
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      345
      1045
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe