Mulla tollanen 2000 vuoden Focus ja siinä on nyt parivuotta ollut ongelma että ei vaan nesteen lähde kiertään syylärin kautta, eli lämmöt nousee lähelle punaista ja letku termostaatista syyläriin on kylmä. Vika korjaatu kerran ku järjestelmä ilmatiin, mutta ei mennyt kauaa ku sama vika jatkui. Ei vuoda nestettä mistää ja ihmettelenkin että jos siellä on taas ilma tasku niin mistä se ilmaa saa järjestelmään? Onko jollakin muulla kokemusta. Ite aattelen niin että jossain voi olla vuoto silleen että vuotokohta niin ylhäällä että ei pääse vuotamaan, mutta pystyy ottamaan ilmaa sisään.
Kertokaa viisaammat missä vika.
Menee kohta hermo
20
1809
Vastaukset
- painetta pyttyyn
Pysyykö jäähdytysnesteen määrä siis ylärajalla vai joudutko lisäämään? Jos nestettä on liian vähän on selvä, että kierto häiriintyy. Vuotoa tutkitaan esimerkiksi laittamalla jäähdytysjärjestelmään pumpulla paine ja seurataan painemittarista, laskeeko paine itsestään.
http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-COOLING-SYSTEM-RADIATOR-PRESSURE-TESTER-TEST-KIT-LEAK-DETECTOR-15-PCS-/371031899940?pt=UK_Hand_Tools_Equipment&hash=item5663397f24
Maksaa noin satasen.- SimoS
Kyllä neste pinta on min ja max välillä. Joku ehdotti että kansi halki tai kansi pahvi vika, mutta eikö sillon nestettä pitäisi hävitä ja/tai öljyt ja vedet mennä sekaisin.
- painetta pyttyyn
SimoS kirjoitti:
Kyllä neste pinta on min ja max välillä. Joku ehdotti että kansi halki tai kansi pahvi vika, mutta eikö sillon nestettä pitäisi hävitä ja/tai öljyt ja vedet mennä sekaisin.
Oletko varma, etteivät nesteet ole menneet sekaisin?
- SimoS
no eikö paisuntasäiliöstä näe jos veden joukossa öljyä ja eikö öljystä näe jos on vettä. Molemmat näyttää minusta ok. Öljyä kyllä muuten katoaa ja sitä pitää lisäillä, mutta en tiedä liittyykö asiaan. En ole oikeen kauheen hyvä näissä auto asioissa.
- painetta pyttyyn
Näkee, jos tietää, miltä se näyttää, kun nestettä menee sekaisin. Jos vettä pääsee öljyn joukkoon, se muuttuu vaaleammaksi, kermamaisemmaksi.
- SimoS
Kun lisäsin öljyä eilen niin kyllä se öljy oli ihan kunnossa. No pitää selvitellä mikä vittu tuota vaivaa prkl.
- köffffffffffffff
Minä tiedän missä on vika.. autosi on katos foooordi..
Vie auto paaliin ja osta toinen, mut ei fooooordia
hahhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa - oletko tarkastanut
Termostaatti rikki ?
- Ford-hullu
Kittivika.. tarkista ovet
- SimoS
Heh ainakin huumoria löytyy vastaajilta ja joo, seuraava autoni ei todellakaan ole fordi ja onhan tuo mun auto jo vanha ja kohta joutaa jo vaihtoo, mutta aattelin että jos vielä sais kuntoon ku meni katsastuksestakin heittämällä läpi.
- SimoS
ja ei varmaan ole termostaatti vika ku ilmauksen jälkeen kyllä aukeaa ja nesteet kiertää sen viikon kunnes taas ei kierrä.
- vesimäärä
Onko vesimäärä silloin viikon jälkeen vähentynyt?
- SimoS
vesimäärä kirjoitti:
Onko vesimäärä silloin viikon jälkeen vähentynyt?
ei ole vähentynyt. samassa pysyy veden määrä
- hakuammuntaa...
SimoS kirjoitti:
ei ole vähentynyt. samassa pysyy veden määrä
Voi olla ihan hakuammuntaa mutta nykyiset vesipumput ovat aika rimpuloita. Niissä on juoksupyörä ohuesta pellistä taivuteltu. En yhtään ihmettelisi, vaikka pumppukin olisi ajan myötä kulahtanut ja kierrättäisi liian heikosti vettä.
- Ford vaan
Termari ja vesipumppu,joka vaihdetaan 200000 km hyvä vaihtaa,remmi mondeossa se tulee ilman muuta vaihtaa samalla kun remmi.
- SimoS
vesipumppu on uusittu jo. vika alkoi ku termarin muovinen koppa vaihdettiin ku vuosi.
- onkos siinä
Onkos siinä kopassa termari? Montikassa taisi olla sähköinen termari mutta fokkerista en tiedä mitään. Olisiko vika sittenkin termarissa?
- Ford vaan
Sielä termarin muovikopassa on nyt jotain ylimääräistä,onkohan sielä joku tukos jossain,parempi vaihtaa se termarikin,se ei paljoa maksa enään kaiken jälkeen,aina kun itse rupeen säästämään vitosta tulee viidenkympin kuluerä,kaiken jälkeen ?
- SimoS
Ford vaan kirjoitti:
Sielä termarin muovikopassa on nyt jotain ylimääräistä,onkohan sielä joku tukos jossain,parempi vaihtaa se termarikin,se ei paljoa maksa enään kaiken jälkeen,aina kun itse rupeen säästämään vitosta tulee viidenkympin kuluerä,kaiken jälkeen ?
tuntuu vaan ku tosiaan viaksi korjaamo sanoi että oli ilmaa järjestelmässä ja ilmaamalla korjaantuu ja korjaantuikin, mutta muutaman viikon päästä taas sama vika, eli tuntuis että jos kerran toimii ja nesteet kiertää, niin vaikea kuvitella että termarissa vika.
- Ford vaan
Jätä paisuntasäiliön korkki hivenen auki,eiköhän ilmaa itse itsensä ? ja jos se termari kymennen vuottakin vanha vaihtoon vaan,vaikka kesällä menisikin niin talvella saattaa olla pliisu,ja onko se termari oiken päin sielä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa853598Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292373Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1412018Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34871- 44801
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30790Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen60734Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet3726- 40687
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87676